Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2229 από χρηστος8

Asteris έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

Asteris έγραψε: Μιά και μιλάμε για βάνες, θέλω να βάλω μιά στον ηλιακό, ώστε να κάνει αυτόματη ανάμιξη με κρύο νερό και να κρατάει το ζεστό στους 55 βαθμούς, γιατί το καλοκαίρι βάρεσε κάτι 85άρια και αν ξεχαστείς καψαλίζεσαι κανονικά. Κάνει η τρίοδη για τέτοια δουλειά? Ο υδραυλικός
που μου πέρασε τον ηλιακό, ούτε κατάλαβε τι ζητούσα.


Αστερη γειτονα η τριοδη προοριζεται γι αυτη τη δουλεια. οπου θελουμε ρυθμιση θερμοκρασιας με μιξη νερου .
μπαινει στην εξοδο του ηλιακου και συνδεεται με το κρυο.
χρειαζεται ομως βαλβιδες αντεπιστροφης και στο κρυο και στο ζεστο και ενα θερμομετρο για να ελεγχεις τη ρυθμιση.


Που θα κάνει επιστροφή, υπάρχει περίπτωση το κρύο να γυρίσει πίσω στον ηλιακό μέσω του σωλήνα του ζεστού? Πως θα γίνει αυτό, αφού και οι δύο σωλήνες είναι στην ίδια πίεση? Μήπως αυτό ισχύει για την θέρμανση που έχει κυκλοφορητή για να γυρνάει νερά σε κλειστό κύκλωμα?



Ακριβως ετσι ειναι στην θεωρια.
Μια φορα εκανα τετοια συνδεση τριοδης στο σπιτι μου. με κανονικη πιεση δικτυου ολα καλα.
οταν επεφτε η πιεση του δικτυου κυριως καλοκαιρι συνεβαινε αυτο, μου κατεβαινε χλιαρο νερο στις παροχες κρυου. οταν εβαλα βαλβιδες αντεπιστροφης σταματησε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2263 από γιαννης δελτα

χρηστος8 έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

dpas έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε: dpas Μπορεις να κατεβασεις μια φωτο της τριοδης σε παρακαλω.



Σε ευχαριστω dpas. Απο πια θερμοκρασια αρχιζει εγω θελω απο 40 β. κανει αυτη η πρεπει αλλη και ποσο περιπου κοστιζει?


γιαννη εχεις επιδαπεδια;
αν ναι μετα την τριοδη προς την εγκατασταση πρεπει να βαλεις εναν εμβαπτιζομενο υδροστατη ρυθμισμενο στους 45 βαθμους για να επιτηρει την θερμοκρασια.
σε περιπτωση που την υπερβει για καποιο λογο, πρεπει να σου κοψει τον κυκλοφορητη και να σου κλεισει τις ηλεκτροβανες.
μην βασιστεις μονο στην τριοδη χαλανε.

Ευχαριστω Χρηστο. Εχω επιδαπεδια και πρεπει να κατεβω στους 40 βαθμους. σκεφτομε να βαλω δυο φιλτρα πριν την τριοδη.Υπαρχουν τετοια? Φυσικα θα βαλω και εναν υδροστατη σωστη η λυση που λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2269 από KERBEROS
Ποδαρικό με ακριβότερο ρεύμα

Κάθε χρόνο και από ένα ηλεκτροσόκ θα δέχονται οι Ευρωπαίοι καταναλωτές στα τιμολόγια ρεύματος, σύμφωνα με την Κομισιόν, η οποία προβλέπει σε έκθεσή της («Ενεργειακός χάρτης πορείας ως το 2050») ότι οι τιμές της ηλεκτρικής ενέργειας θα αυξάνονται σταθερά τουλάχιστον για τα επόμενα 20 χρόνια και μόνο μετά το 2030 θα αρχίσουν να σταθεροποιούνται ή να υποχωρούν, σύμφωνα με δημοσίευμα της «Ελευθεροτυπίας».

Για τα ελληνικά νοικοκυριά, που από την πρωτοχρονιά του 2012 θα κληθούν να πληρώσουν τουλάχιστον κατά 12%- 15% ακριβότερα τη ΔΕΗ λόγω της νέας «πατρίδας» αυξήσεων που θα εγκριθούν αυτή την εβδομάδα, τα ηλεκτροσόκ θα είναι ακόμη πιο τακτικά και ισχυρά, τουλάχιστον μέχρι οι τιμές, που είναι οι φτηνότερες πανευρωπαϊκά λόγω των σταυροειδών επιδοτήσεων, να «πιάσουν» αυτές της υπόλοιπης Ευρώπης.

Πρακτικά, ο ρυθμός των αυξήσεων στις τιμές της ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα θα είναι ταχύτερος και τα ποσοστά μεγαλύτερα, καθώς συν τοις άλλοις θα απαιτηθούν δαπανηρές επενδύσεις για την ανάπτυξη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και δικτύων, οι οποίες σε μεγάλο βαθμό θα χρηματοδοτηθούν από τους καταναλωτές.

Σύμφωνα με την Κομισιόν, το κόστος της ενέργειας στο μέλοον θα επιβαρύνει σημαντικά τον οικογενειακό προϋπολογισμό, καθώς υπολογίζεται ότι μέχρι το 2030 θα φτάσει να απορροφά το 15% του συνολικού εισοδήματος των νοικοκυριών. Σε σημερινές τιμές, κάποιος που κερδίζει 30.000 ευρώ το χρόνο θα δαπανά περίπου 4.800ευρώγια να κινήσει το αυτοκίνητό του, να θερμάνει το σπίτι του ή να λειτουργεί ηλεκτρικές συσκευές.

Real.gr

Δεν θα 'θελα να 'μουνα απ' αυτούς που επέλεξαν το ρεύμα ως λύση θέρμανσης!
Στο topic για το πέλλετ ήθελα να ποστάρω, αλλά δεν πειράζει το ίδιο κάνει...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2295 από kostantinos1
geias sas kai apo emena exo ton radijator fk4 opios thelei na adalaksoume apopseis sxetika

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2297 από kostantinos1

drifter έγραψε: Λοιπόν καταρχήν Γεια!

Εχω το λέβητα εδω και 5 μέρες! Ειμαι ακόμα στην διαδικασία να το ρυθμίσω....
Δεν εχω δοχειο αδράνειας και το έχω βαλει με κλειστό κυκλωμα (αν και η εταιρια λεει ανοικτο...)

Ξυλα βαζω 3-4 φορές την ημέρα αλλα ακόμη κανω πειραματα!

Οτι θελεις ρωτα!

Αυτο που με προβληματίζει εμενα ειναι το εξής:
Πολύ καπνός ρε παιδια .....

Φοβάμαι μη έχω πρόβλημα με τη γειτονιά! Αν και δεν έχω κολλητά σπιτι!

Κυρίως όταν κόβει το βεντιλατέρ.... Φουγαρο ατμοπλοίου γινεται η καμινάδα! και με το ταμπερ της καμιναδας στο μισό!

Δεν ειχα ποτέ ξυλολέβητα και αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας μου πει και μένα!

Επίσης ακόμα και όταν κλεινει το βεντιλατερ σιγοκαιει η φωτια ...

Για πειτε ρε παιδια ετσι βγάζουν καπνό οι ξυλολέβητες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2303 από miller

kostantinos1 έγραψε: geias sas kai apo emena exo ton radijator fk4 opios thelei na adalaksoume apopseis sxetika


καλησπερα. Εγω εχω τον 25 33 και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εσυ πως τον εχεις συνδεδεμενο το θερμοστατη χωρου? στην ηλεκτροβανα η πανω στο λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ