Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38432 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
H κόλλα των πάνελ, θέλει περίπου 4-5 μέρες να διώξει τελείως την υγρασία της, πριν κλείσεις τα πάντα μέσα στον ακρυλικό σοβά, που θα φροντίσει για την υγρομόνωση της κατασκευής. Οπότε, τουλάχιστον αυτές οι 4-5 μέρες πρέπει να είναι χωρίς βροχή. Αν βέβαια κάνεις την κατασκευή με CERESIT που στεγνώνει μέσα στην ίδια μέρα, νομίζω ότι μπορείς να τελειώσεις σε 2-3 μέρες αντί 6-7, και να έχεις λίγο καλύτερες πιθανότητες να αποφύγεις την βροχή. Θα τσεκάρεις και κάποιο μετεωρολογικό site για την περιοχή σου, να βρεις ποιές 2-3 μέρες είναι καταλληλότερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38434 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ALXIOA έγραψε: Ερώτηση για τον αφρο.! Μπορει να μου πει κάποιος ποσο κοστίζει αν συμφέρει σε σχέση με την κολα κ αν εφαρμοζετε σε ολα τα προοιοντα εξωτερικης μονωσης.;;
Η σε κάποια μόνο συγκεκριμένα.;;;
Θέλω να μόνωσω το διαμέρισμα σε 4 όροφο περιμετρικά γυρω γυρω το οποιο ειναι ανοιχτό σε αεριδες απο ολες τις μεριές.. Απο πάνω υπάρχει κεραμοσκεπη..


εδω σχετικα με εμενα Τι υλικό θα μου προτεινατε να χρησιμοποιήσω;;σκέφτομαι κάτι σε φελιζολ απο 6 εως 10 πόντους πάχος...!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38438 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
η παρουσια βροχης ειναι απαγορευτικη φιλε μου και σταματανε ολες οι εργασιες,ο αερας δεν εμποδιζει και βοηθαει το υλικο να στεγνωσει αν δεν ειναι υγρος βεβαια οπως τις κρυες μερες του χειμωνα.φανταστειτε να εχεις βαλει μολις την κολλα με το υαλοπλεγμα στην εξωτερικη στρωση και να βρεξει!η να εχεις τελειωσει με τον σοβα και ο θεος να το βρεχει με λαστιχο απο πανω.ελεος !
φιλε dimlyk αυτες ειναι οι βασικες αρχες των εξωτερικων εργασιων και η ο εχθρος της κολλας ειναι το νερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38439 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Διάβασα όλο το θέμα από την αρχή. Αυτά που μου έκαναν εντύπωση:

- Μεγάλη διαφορά στις τιμές για θερμοπρόσοψη.
Στη σελίδα 5 υπάρχει αναφορά σε κόστος 13 ευρώ/m2 κομπλέ.
Στη σελίδα 9, γίνεται λόγος για site με προσφορά στα 26 ευρώ.
Στη σελίδα 10, 40 ευρώ (Φίλυρο).
Στη σελίδα 17, 37+ΦΠΑ χωρίς τοποθέτηση.
Στη σελίδα 25, 30 ευρώ.

Εντάξει, είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές, ανάλογα με την εταιρία, τις δυσκολίες ή όχι της κατασκευής κλπ. Αλλά εδώ μιλάμε για τεράστιες διαφορές.

- Επίσης στη σελίδα 17 υπάρχουν συμβουλές, που κρίθηκαν από πολλούς χρήσιμες, άρα μάλλον είναι και σωστές.

- Ενα τεράστιο θέμα είναι η τοποθέτηση. Διαβάζοντας όσα πέρασε ο dmtr με το συνεργείο (να το κάνει ο Θεός...) λογικό είναι να αναρωτιέσαι μήπως μπλέξεις... Κι απ' ότι κατάλαβα η τοποθέτηση με τα υλικά είναι περίπου 50-50% για την επιτυχία...

Το βασικότερο που ενδιαφέρει είναι να υπολογίσω το κόστος, για να δω αν μπορώ να προχωρήσω ή ξεφεύγει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38441 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
εδω σχετικα με εμενα Τι υλικό θα μου προτεινατε να χρησιμοποιήσω;;σκέφτομαι κάτι σε φελιζολ απο 6 εως 10 πόντους πάχος...!!!
Φιλε σε ποια ενεργειακη ζωνη ανηκεις?ποια περιοχη εισαι?που βρεχεται πιο πολυ το διαμερισμα και που "ποναει"απο αποψη θερμομονωσης?εχεις καταληξει σε υλικα?θα σε παρεπεμπα στην σελιδα 1 του θεματος για μια αναγνωση εφ ολης της υλης οπου θα λυθουν ολες σου οι αποριες.φιλικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38447 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
φιλε tas οι τιμες ειναι λογικο να κυμαινονται με βαση το υλικο που θα τοποθετησεις και την περιοχη που βρισκεσαι.δυστυχως βλεπουμε μεγαλες περιοχικες διακυμανσεις και δεν μπορω να το κατανοησω.
οσο αναφορα την τοποθετηση για μενα ειναι το αλφα και το ωμεγα.αν δεν ψαχτεις και δεν εχεις γνωστους θα την πατησεις οπως αλλοι συμφοριτες εδω μεσα.η τοποθετηση απο φαντασια με δικα μασ μεσα και απο συμβουλες του γιουτιουμπ και του ιντερνετ ειναι για μενα εσφαλμενη.γιατι κανενας δεν θα σου δειξει πως να κανεις τα δυσκολα σημεια και εννοειται δεν σου λενε καποια μυστικα του επαγγελματος!ειναι σαν να βλεπεις απο την οθονη σου το πως θα φτιαξεις ενα μοτερ αυτοκινητου παραδειγμα αλλα στην πραξη αντιμετωπιζεις τοσες δυσκολιες και κανεις λαθη που δεν εχουν επισημανθει σκοπιμως απο τους ειδικους.
ομολογω οτι και εγω επιχειρησα να φανταστω οτι θα μπορουσα να μονωσω το σπιτι μου αλλα προτιμησα μαστορα και αυτα που ειδα δεν τα ειχα καν στο μυαλο μου.ευτυχως δεν το εκανα μονος μου γιατι του χρονου θα τα ξηλωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ