Συζήτηση επί του άρθρου: "Πότε θ' αρχίσει η οικονομική ανάκαμψη;"

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83547 από stergiosbik


41.09" κ μετα.
Φυσικα ολη η συνεντευξη αυτου του τεραστιου ΕΛΛΗΝΑ αλλα κυριως στο σημειο που επισημαινω. :(

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83558 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

stergiosbik έγραψε: Ποσο προφητικα ηταν αυτα τα λογια! :(



"Ξέρεις κάτι;Η Ελλάδα πεθαίνει. Πεθαίνουμε σα λαός. Κάναμε τον κύκλο μας, δεν ξέρω πόσες χιλιάδες χρόνια, ανάμεσα σε σπασμένες πέτρες και αγάλματα.
Και πεθαίνουμε.... Αλλά αν είναι να πεθάνει η Ελλάδα, να πεθάνει γρήγορα. Γιατί η αγωνία κρατάει πολύ και κάνει πολύ θόρυβο."



Ποια αναπτυξη φιλοι μου;
Τετελεσται.Καπουτ.The end. :(
Φαντασματα του ενδοξου παρελθοντος μας ειμαστε που προσπαθουμε να πιστεψουμε οτι υπαρχουμε αλλα δε μας ακουει κανεις.
Ολα εχουν μια αρχη κ τελος!


Μπορεί Στέργιο αυτό που εννοεί ο Μεγάλος Θανάσης, όντως να τελειώνει ή να έχει τελειώσει.
Σε μιά εποχή παγκοσμιοποίησης δε ξέρω τι θέση μπορούμε να έχουμε οι Έλληνες, αυτοί που ο Θανάσης εννοεί. Ειδικά όταν έχουμε συνδέσει την ύπαρξη μας με την υλική ανάκαμψη που εννοούμε κάπου μέσα μας όλοι. Αυτό μάθαμε στα παιδιά μας, αυτό τους λείπει, αυτό θέλουν. Γι αυτό φταίμε εμείς.
Ο Σωκράτης είναι θαυμαστός, αλλά ΜΗ μιμητός. Πόσοι από εμάς μπορούν να μπουν σε τέτοιες λογικές? Εγώ αν και τα γράφω ίσως καλούτσικα στη θεωρία, χρειάζομαι ίσως πάρα πολύ στη πράξη. Στη ουσία τα ξέρουμε, αλλά δύσκολα μπορούμε ν ατ αλλάξουμε. Γι αυτό η άποψη μου λέει λίγο λίγο... σιγά σιγά...
Κανείς δε πιστεύει στους πολιτικούς. Όμως μέσα μας όλοι, πιστευουμε λιγάκι ακόμα στην Ελλάδα και το πνεύμα της.
Ήμασταν ίσως ένα μπάσταρδο μέχρι τώρα, ανάμεσα στους παγκοσμιοποιητές και στους Έλληνες. Ίσως εκεί χαθήκαμε κι ίσως με το τρόπο που πιέζουν καταφέρουν να βρούμε τη ταυτότητα μας. Μακάρι... αλλά μέχρι να κλείσει το καπάκι... προσπαθούμε... τι καλύτερο να κάνουμε.. έστω από το κανάπέ...γι αρχή.. μέχρι να βρούμε το βήμα μας... :cheer:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83562 από stergiosbik

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ποσο προφητικα ηταν αυτα τα λογια! :(



"Ξέρεις κάτι;Η Ελλάδα πεθαίνει. Πεθαίνουμε σα λαός. Κάναμε τον κύκλο μας, δεν ξέρω πόσες χιλιάδες χρόνια, ανάμεσα σε σπασμένες πέτρες και αγάλματα.
Και πεθαίνουμε.... Αλλά αν είναι να πεθάνει η Ελλάδα, να πεθάνει γρήγορα. Γιατί η αγωνία κρατάει πολύ και κάνει πολύ θόρυβο."



Ποια αναπτυξη φιλοι μου;
Τετελεσται.Καπουτ.The end. :(
Φαντασματα του ενδοξου παρελθοντος μας ειμαστε που προσπαθουμε να πιστεψουμε οτι υπαρχουμε αλλα δε μας ακουει κανεις.
Ολα εχουν μια αρχη κ τελος!


Μπορεί Στέργιο αυτό που εννοεί ο Μεγάλος Θανάσης, όντως να τελειώνει ή να έχει τελειώσει.
Σε μιά εποχή παγκοσμιοποίησης δε ξέρω τι θέση μπορούμε να έχουμε οι Έλληνες, αυτοί που ο Θανάσης εννοεί. Ειδικά όταν έχουμε συνδέσει την ύπαρξη μας με την υλική ανάκαμψη που εννοούμε κάπου μέσα μας όλοι. Αυτό μάθαμε στα παιδιά μας, αυτό τους λείπει, αυτό θέλουν. Γι αυτό φταίμε εμείς.
Ο Σωκράτης είναι θαυμαστός, αλλά ΜΗ μιμητός. Πόσοι από εμάς μπορούν να μπουν σε τέτοιες λογικές? Εγώ αν και τα γράφω ίσως καλούτσικα στη θεωρία, χρειάζομαι ίσως πάρα πολύ στη πράξη. Στη ουσία τα ξέρουμε, αλλά δύσκολα μπορούμε ν ατ αλλάξουμε. Γι αυτό η άποψη μου λέει λίγο λίγο... σιγά σιγά...
Κανείς δε πιστεύει στους πολιτικούς. Όμως μέσα μας όλοι, πιστευουμε λιγάκι ακόμα στην Ελλάδα και το πνεύμα της.
Ήμασταν ίσως ένα μπάσταρδο μέχρι τώρα, ανάμεσα στους παγκοσμιοποιητές και στους Έλληνες. Ίσως εκεί χαθήκαμε κι ίσως με το τρόπο που πιέζουν καταφέρουν να βρούμε τη ταυτότητα μας. Μακάρι... αλλά μέχρι να κλείσει το καπάκι... προσπαθούμε... τι καλύτερο να κάνουμε.. έστω από το κανάπέ...γι αρχή.. μέχρι να βρούμε το βήμα μας... :cheer:


Ακριβως αυτο.
Χασαμε την ταυτοτητα μας σαν εθνος.
Χασαμε τα χαρακτηριστικα μας.
Ισως να ειναι βεβαια αναποφευκτο γιατι ετσι ειναι η φυση των πραγματων κ εμεις δε μπορουμε να ειμαστε εξαιρεση.
Αλλα δες τον Γιανναρα τι λεει στο 36.48" για τον μακαριτη τον Τριτση.
Ξεχασαμε την ιστορια μας,τη γλωσσα μας,τα ηθη μας,την ακεραιοτητα μας σαν Ελληνες κ το πληρωνουμε τωρα αυτο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83563 από dimlyk
ποιο ειναι βρε παιδια το ενδοξο παρελθον????
παλι 2500 χρονια πισω θα τρεχουμε ?

ας ψαξουμε καλυτερα γιατι μας πιλατευουν και δνε μας παρατανε στην ησυχια μας
προφανως γιατι καποιοι κατι εχουν να κερδισουν (και φυσικα δεν ενοοω τοκους)
επισης ας ξεχασουμε οτι η αναπτυξη παει παρεα με την πρωτογενη παραγωγη
ο καπιταλισμος εχει αλλαξει και ισως βρισκεται παλι σε καποιο σημειο καμπης
επαναπροσδιοριζοντας την λεξη αναπτυξη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83566 από petrosp13

dimlyk έγραψε: ποιο ειναι βρε παιδια το ενδοξο παρελθον????
παλι 2500 χρονια πισω θα τρεχουμε ?


Μπορείς να πας 73 χρόνια πίσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83568 από stergiosbik
Το ενδοξο παρελθον ειναι το "ΟΧΙ" του 1940.
Το ενδοξο παρελθον ειναι το 1821.
Το ενδοξο παρελθον ειναι το φως που ακτινοβολουν ακομα Ελληνες οπως οι Ελυτης,Ριτσος,Παπανικολαου,Μαρια Καλλας,Καραθεοδωρης κ αλλοι.
Κ φυσικα κ η Αρχαια Ελλαδα οπως κ το Βυζαντιο. ;)
Αυτοι που μας πιλατευουν τη δουλεια τους κανουν.
Εμεις ομως τους επιτρεπουμε να κανουν οτι κανουν γιατι απωλεσαμε την ταυτοτητα μας. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ