Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82972 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Ξέρουμε κάποιον προμηθευτή που πουλάει agropellet??

Εγώ προσωπικά όχι.

Με πυρηνόξυλο δεν μπορείς να κάνεις δουλειά; Τσόφλια αμυγδάλου; Κουκούτσια ροδακίνου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82977 από N1k0s
Vag1234 υπάρχει λόγος που έχουν μπει οι προδιαγραφές , όπως ακριβώς υπάρχει και το όριο ταχύτητας τους δρόμους , μπορεί να λέει η στροφή 30 , και ένας οδηγός αγώνων με αγωνιστικό αυτοκίνητο να περνάει με 120 , άλλα όταν ανεβαίνεις πάνω από τα 30 διατρέχεις σοβαρό κίνδυνο να σκοτωθείς ... Για τον οδηγό αγώνων είναι ένα ρίσκο που είναι διατεθειμένος να το πάρει ...

Επίσης στις πόλεις υπάρχει ήδη επιβαρυμένο περιβάλλον από ρύπους , οπότε χρειάζεται όσο το δυνατόν καλύτερο καύσιμο. Δυστυχώς η νοθεία στα αυτοκίνητα έχει χειρότερους ρύπους , και πιο πολλούς , αλλά η τηλεόραση τι δείχνει ; τα ξύλα ....

Οτι είναι δύσκολο να καεί , πηγαίνει σε καταλληλότερα μηχανήματα που μπορούν να καύσουν σε μεγαλύτερο βαθμό και σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες ...

Αυτό που χρειαζόμαστε , είναι πέλλετ από κορμό ξύλου , όλα τα υπόλοιπα αυξάνουν την δυσκολία καύσης , άρα βλάπτεις σε βάθος χρόνου και την τσέπη σου και το μηχανημά σου..

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83020 από vag1234
Φίλε Νίκο,

Τα προηγούμενα χρόνια μας είχαν βομβαρδίσει ότι το πέλλετ είναι φθηνό διότι φτιάχνεται από υπολλείματα ξυλείας που θα πήγαιναν ούτως ή άλλως στην χωματερή και ξαφνικά μας λένε ότι δεν κάνουν για πέλλετ και χρειάζετε ζωντανό ξύλο...

Μάλλον για π..... έχει αρχίσει και μου μυρίζει....

Στην τελική δεν ξέρουμε κανένας τι ρίχνει μέσα ακριβώς το κάθε εργοστάσιο..

Αν ο Σακκάς ή ο Μακίς ή ο alpha wood πεταεί ότι βρίσκει μέσα και έχω ένα προϊον σε λογική τιμή (ας έχει και 4-5% στάχτη) δεν με χαλάει καθόλου αν καίγεται και έχει φλόγα..

Αλλά αν δεν δοκιμάσω πέλλετ από υπολλείματα δεν θα μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83119 από DOOM_NX
Υπολείμματα ξυλείας είναι τα πριονίδια... Από κει γίνεται η πλειοψηφία των πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83122 από vag1234
Την άλλη εβδομάδα που θα παραλάβω Πέλλετ για δοκιμή από υπολείμματα κλαδεματων θα δούμε..

Αν είναι από υπολείμματα ξυλειας τότε η π.χ alpha wood έχει τζάμπα σχεδόν την πρώτη ύλη.....

Κάποιος μας δουλεύει.... Ευθύς την άλλη εβδομάδα θα έχουμε τα αποτελέσματα των δοκίμων...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83144 από N1k0s
Τα προηγούμενα χρόνια μας είχαν βομβαρδίσει ότι το πέλλετ είναι φθηνό διότι φτιάχνεται από υπολλείματα ξυλείας που θα πήγαιναν ούτως ή άλλως στην χωματερή και ξαφνικά μας λένε ότι δεν κάνουν για πέλλετ και χρειάζετε ζωντανό ξύλο...

Τα υπολλείματα ξυλείας από επιπλάδικα και παραφερής επιχειρήσεις συνήθως είναι από κορμό , άρα είναι το πλέον κατάλληλο , όμως η φλούδα και τα κλαδιά έχουν άλλες χρήσεις , όπως κομποστοποίηση , λίπασμα , και καυστήρες πολύ ηψηλών θερμοκρασιών



Στην τελική δεν ξέρουμε κανένας τι ρίχνει μέσα ακριβώς το κάθε εργοστάσιο..

Είναι ένα πρόβλημα αυτό και για αυτό θέλουμε να πιστοποιούνται τα εργοστάσια

Αν ο Σακκάς ή ο Μακίς ή ο alpha wood πεταεί ότι βρίσκει μέσα και έχω ένα προϊον σε λογική τιμή (ας έχει και 4-5% στάχτη) δεν με χαλάει καθόλου αν καίγεται και έχει φλόγα..

καλό είναι να μην κατηγορούμε χωρίς να έχουμε στοιχεία , το ίντερνετ και το καφενείο έχουν και πληροφόρηση και παραπληροφόρηση

Αλλά αν δεν δοκιμάσω πέλλετ από υπολλείματα δεν θα μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα..

Να δοκιμάσεις , τα αποτελέσματα που θα βγάλεις θα τα λάβει τουλάχιστον υπόψιν εγώ και αρκετοί φίλοι εδώ

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ