Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82938 από DOOM_NX

giogud έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

vag1234 έγραψε: Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς, μπορείς να μου εξηγήσεις για ποιό λόγο δεν γίνονται πέλλετ??

Άντε ντε... Κι εγώ το 'χω απορία...


Γιατί η ποιότητα που θα βγεί, θα είναι χειρότερη του πυρηνόξυλου. Τα κλαδέματα έχουν πολύ φλοιό φύλα και είναι ανάμικτη ξυλεία που μόνο καλά αποτελέσματα δεν μπορούν να φέρουν. Εδώ ρε Παναγιώτη καις αποφλοιωμένη λευκή ελάτη και πάλι έχεις γρίνιες. Σκέψου να καις τον Οκτώβρη φύλα ελιάς, τον Νοέμβρη κλαδιά κυπαρισσιού και τον Φλεβάρη Ιτιά με Λεύκα.
Τα καίμε σε ένα γαϊδούρι λέβητα και κάνουμε οικονομία όλοι.

Εγώ ξέρω πως σαν πρώτες ύλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Αν η στάχτη του τελικού προϊόντος βγει πάνω από 3%, τότε, ναι, είναι ακατάλληλα.

Εν πάσει περιπτώσει, μιλάμε για λέβητες της προκοπής, όχι για τον δικό μου :P

Και σύμφωνα με τη Schweighofer , τα Golden είναι από ερυθρελάτη (spruce ή picea abies) και όχι από λευκή ελάτη (silver fir ή abies alba). Και δεν έχω κανένα παράπονο από τα Golden πέρα από την τιμή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82941 από vag1234

DOOM_NX έγραψε:

giogud έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

vag1234 έγραψε: Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς, μπορείς να μου εξηγήσεις για ποιό λόγο δεν γίνονται πέλλετ??

Άντε ντε... Κι εγώ το 'χω απορία...


Γιατί η ποιότητα που θα βγεί, θα είναι χειρότερη του πυρηνόξυλου. Τα κλαδέματα έχουν πολύ φλοιό φύλα και είναι ανάμικτη ξυλεία που μόνο καλά αποτελέσματα δεν μπορούν να φέρουν. Εδώ ρε Παναγιώτη καις αποφλοιωμένη λευκή ελάτη και πάλι έχεις γρίνιες. Σκέψου να καις τον Οκτώβρη φύλα ελιάς, τον Νοέμβρη κλαδιά κυπαρισσιού και τον Φλεβάρη Ιτιά με Λεύκα.
Τα καίμε σε ένα γαϊδούρι λέβητα και κάνουμε οικονομία όλοι.

Εγώ ξέρω πως σαν πρώτες ύλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Αν η στάχτη του τελικού προϊόντος βγει πάνω από 3%, τότε, ναι, είναι ακατάλληλα.

Εν πάσει περιπτώσει, μιλάμε για λέβητες της προκοπής, όχι για τον δικό μου :P

Και σύμφωνα με τη Schweighofer , τα Golden είναι από ερυθρελάτη (spruce ή picea abies) και όχι από λευκή ελάτη (silver fir ή abies alba). Και δεν έχω κανένα παράπονο από τα Golden πέρα από την τιμή!


Μια παρατήρηση, πάνω από 3% στάχτη δεν είναι ακατάλληλο για όλα τα μηχανάκια..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82950 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Μια παρατήρηση, πάνω από 3% στάχτη δεν είναι ακατάλληλο για όλα τα μηχανάκια..

Η πλειοψηφία είναι σχεδιασμένη να δουλεύει μέχρι 1,5% στάχτη. Τώρα αν εσύ έχεις ακριβό λέβητα τι να πω! Γενικά μιλάμε. Βάλε σε μια σόμπα πέλλετ με 3% στάχτη και περισσότερο θα καθαρίζεις παρά θα ζεσταίνεσαι... Ή μάλλον θα ζεσταίνεσαι απ΄το καθάρισμα...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82966 από vag1234
Δεν έχω σόμπα pellet, λέβητα βιομάζας έχω και δεν έχει πρόβλημα να δουλέψει και με 7-8% στάχτη... Ο λέβητάς μου στοιχίζει 2200€..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82969 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Δεν έχω σόμπα pellet, λέβητα βιομάζας έχω και δεν έχει πρόβλημα να δουλέψει και με 7-8% στάχτη... Ο λέβητάς μου στοιχίζει 2200€..

Μάλιστα. Αν μπορείς να βολευτείς με big bag τότε μπορείς να καις EN B pellets (αν τα βρεις). Αλλιώς ψάξε για agropellet... Pellet για βιομηχανική χρήση δεν είναι σωστό να καις χωρίς τα κατάλληλα φίλτρα. Κρίμα για τους γείτονες δλδ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82970 από vag1234
Ξέρουμε κάποιον προμηθευτή που πουλάει agropellet??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.152 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ