Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5772 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Θέλω να κάνω μιά αναφορά στον τεχνίτη της εταιρείας που εισάγει τη σόμπα μου, καθώς πιστεύω πως του πρέπει και αξίζει.
Ο Γιώργος λοιπόν, είναι ένα νέο, εξαιρετικά καταρτισμένο παληκάρι, που γνωρίζει τη δουλειά του, είναι προθυμότατος και κυρίως έχει λύσεις στα όποια προβλήματα (τουλάχιστον εμένα.. αλλά δεν αμφιβάλλω και γενικά..) προκύψουν.
Έχει αγάπη για τη δουλειά του και διάθεση να εξηγήσει και να δώσει όλα όσα χρειάζονται στον απλό χρήστη.
Στη χθεσινή του 2η επισκεψη για έλεγχο της σόμπας μου (την οποία επαναναλαμβάνω αγόρασα μεταχειρισμένη), έκανε καθαρισμό (μιλάμε για πολύ μαυρίλα) και διαπίστωσε ότι ποτέ δεν είχε καθαριστεί, με φυσικό αποτέλεσμα να μη λειτουργεί σωστά.
Μου εξήγησε τις λειτουργίες του μενού, με τρόπο που κατάλαβα τι κάνει κάθε παράμετρος.. και καλό είναι να γνωρίζει ο κάθε χρήστης τα "χούγια" του μηχανήματος του... ΑΛΛΑ..
με προσοχή και κυρίως με φειδώ στις επεμβάσεις σ αυτά... ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ.. γιατί είναι πράγματα που μπορέι να μετατραπούν σε επικίνδυνα παιχνίδια.
Μου εξήγησε μεταξύ των άλλων τι συμβαίνει με τη καύση, με απλό τροπο που θα προσπαθήσω να μεταφέρω κι εγώ εδώ.
Έμαθα λοιπόν πως η κάυση πρέπει να γίνεται "σωστά".. κι αυτό το σωστό δεν έχει σχέση μ αυτό που πίστευα ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΑ.. π.χ πολύ αέρα, λιγότερο καυσιμο κάποιες φορές.. καθώς έτσι δημιουργείται πολύς καπνός (πολύς αέρας- λίγο καυσιμο) και βρωμίζει τη σόμπα.. και κυρίως οι σωλήνες απαγωγής καυσαερίων.
Τι ίδιο βέβαια ισχύει και στο αντίθετο... και η χρησή τομή θέλει κόπο και τρόπο.. και κυρίως χρόνο και παρατήρηση.. καθώς δεν αλλάζει ακαριαία η λειτουργία με μιά αλλαγή παραμέτρων...
Επίσης μου ανέφερε πως το κλίνκερ είναι παγκόσμιο φαινομενο και δεν είναι απαραίτητα ένδειξη κακού πελλετ.
Η καυστήρες και οι σόμπες μπορούν μέσω ρυθμίσεων να κάψουν κάθε (σχεδόν) πελλετ, όχι ίσως με το καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλά τουλάχιστον να το κάψουν.
Καλό είναι να βρεθεί ένα πελλετ σε μεγάλη ποσότητα και να ρυθμιστεί γι αυτό η καύση, αποφεύγοντας διαρκείς δοκιμές μικρών ποσοτήτων, που έυκολα συμπεράσματα δε δίνουν...
Μου έχει περισέψει ένα σακούλι κάποιας εταιρέιας Ελληνικής, το οποίο βρήκα απαράδεκτο.. το είδε και μου έιπε ότι δεν είναι κακό.. αλλά μάλλον καλό...
Γενικά ένοιωσα πολύ "έλληνας".. που με την αμάθεια μου θεωρούσα ότι κατέχω... και το χειρότερο είναι να σου εξηγούν και την αλήθεια αυτού...
Δεν αναφέρω επώνυμο.. για αποφυγή διαφήμισης... ασχολειται μου ανέφερε και με άλλες σόμπες και λέβητες πέραν των δικών του.. κι αν κάποιος φίλος χρειάζεται βοήθεια και θεωρεί τα γραφόμενα μου απλή αναγνώριση της αξίας ενός καλού τεχνικου΄... κι όχι διαφημιστικό.. μπορώ να του στείλω το λίνκ της εταιρέιας του και να επικοινωνήσει μαζί του..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5809 από KERBEROS
ΠΡΟΤΑΣΗ

jnet, προτείνω αυτό το θέμα, προκειμένου να διαφοροποιηθεί πλήρως από τον προκάτοχό του, αλλά και για να καταδείξει έναν από τους βασικούς στόχους αυτού του φόρουμ, να μετονομαστεί σε:

Φθηνό πέλλετ: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5812 από jnet

KERBEROS έγραψε: ΠΡΟΤΑΣΗ

jnet, προτείνω αυτό το θέμα, προκειμένου να διαφοροποιηθεί πλήρως από τον προκάτοχό του, αλλά και για να καταδείξει έναν από τους βασικούς στόχους αυτού του φόρουμ, να μετονομαστεί σε:

Φθηνό πέλλετ: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο


Δες το και πες μου αν σου αρέσει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5821 από KERBEROS

jnet έγραψε:

KERBEROS έγραψε: ΠΡΟΤΑΣΗ

jnet, προτείνω αυτό το θέμα, προκειμένου να διαφοροποιηθεί πλήρως από τον προκάτοχό του, αλλά και για να καταδείξει έναν από τους βασικούς στόχους αυτού του φόρουμ, να μετονομαστεί σε:

Φθηνό πέλλετ: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο


Δες το και πες μου αν σου αρέσει.


Ακόμα καλύτερο...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5824 από KERBEROS
Ετοιμαστείτε για 19% Φ.Π.Α.

Όι βενζινάδες, που καίγονται από την πτώση του τζίρου, θα κατεβάσουν τιμές ΑΜΕΣΩΣ.
Οι πελετάδες, που καίγονται από την απογείωση του τζίρου, τι θα κάνουν;

Τσεκάρετε όλοι τιμές και όταν θα γίνει η μείωση, όσους δεν μειώσουν τιμές, 'διαφημίστε' τους.
Ειδικά προσέξτε όσους πουλάνε σόμπες ή λέβητες, γιατί εκεί το 3 και 4% είναι πολλά λεφτά. Κάποιοι που πουλάνε καύσιμο θα βρουν τρόπο να τα μπαλώσουν, αν και οι σοβαροί και υπεύθυνοι θα κάνουν το καθήκον τους.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5833 από erimitis
Τι θα γινει με την πτωση του ΦΠΑ και τι θα πουν οι εμποροι οτι ηδη αποροφησαμε μεγαλο κοματι τον αυξησεων και για να κινηθει η αγορα λογω λειτουργικων εξοδων θα ριξουν ελαχιστα τισ τιμες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.427 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ