Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5332 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Δοκιμάζω πελλετ οξιάς. Το πρωτο που πήρα, δημιούργησε πολύ κλιγκερ στη σόμπα μετά από λειτουργία 2-3 ωρών. Η απόδοση του ήταν σε δύναμη καύσης εξαιρετική όσο λειτουργούσε χωρίς κλιγκερ.
Δοκίμασα άλλη μάρκα και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Πιό ανοιχτόχρωμο, δεν άφησε καθόλου σκόνη στο κάδο που αποθηκευεται για να πέφτει, καίει εξαιρετικά και με μεγαλύτερη δύναμη, αφήνει στάχτη (όχι πολύ) και κυρίως δεν αφήνει στάχτη στα τοιχώματα.
Βουλγάρικο πολύ καλό στα 275 ο τόνος.
Μου έφερε και φίλος δύο σακούλια πάλι οξιά βλέπω στα 290 ο τόνος, θα το δοκιμάσω σε λίγο.
Το εντυπωσιακό με αυτό είναι η υγρασία που γράφει (7%) και η θερμαντική δύναμη (5,2 Κw)
Σέρβικο, θα σας πω εντυπωσεις.
Όμως εντυπωσιακή η τιμή και των δύο, που για καλύτερα στη σόμπα μου, είναι και φτηνότερα από τα Ελληνικά.
Αφορά ερώτηση για το τι συμβαίνει τελικά με τις τιμές.. Καλύτερο, εισαφωγής και φτηνότερο.
ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω τους ξένους, αλλά πέρα από τιμή έχω πρόβλημα ειδικά με τις τελευταίες παρτίδες AW που πήρα. Είναι χάλια, σκόνη, κλίγκερ, τρομερά ψηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5333 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δοκιμάζω πελλετ οξιάς. Το πρωτο που πήρα, δημιούργησε πολύ κλιγκερ στη σόμπα μετά από λειτουργία 2-3 ωρών. Η απόδοση του ήταν σε δύναμη καύσης εξαιρετική όσο λειτουργούσε χωρίς κλιγκερ.
Δοκίμασα άλλη μάρκα και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Πιό ανοιχτόχρωμο, δεν άφησε καθόλου σκόνη στο κάδο που αποθηκευεται για να πέφτει, καίει εξαιρετικά και με μεγαλύτερη δύναμη, αφήνει στάχτη (όχι πολύ) και κυρίως δεν αφήνει στάχτη στα τοιχώματα.
Βουλγάρικο πολύ καλό στα 275 ο τόνος.
Μου έφερε και φίλος δύο σακούλια πάλι οξιά βλέπω στα 290 ο τόνος, θα το δοκιμάσω σε λίγο.
Το εντυπωσιακό με αυτό είναι η υγρασία που γράφει (7%) και η θερμαντική δύναμη (5,2 Κw)
Σέρβικο, θα σας πω εντυπωσεις.
Όμως εντυπωσιακή η τιμή και των δύο, που για καλύτερα στη σόμπα μου, είναι και φτηνότερα από τα Ελληνικά.
Αφορά ερώτηση για το τι συμβαίνει τελικά με τις τιμές.. Καλύτερο, εισαφωγής και φτηνότερο.
ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω τους ξένους, αλλά πέρα από τιμή έχω πρόβλημα ειδικά με τις τελευταίες παρτίδες AW που πήρα. Είναι χάλια, σκόνη, κλίγκερ, τρομερά ψηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

΄

Λέγε μάρκες και για τα εισαγόμενα, για να βγάζουμε άκρη. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες καυσαερίων η διαφορά και σ' εμένα μεταξύ ΑΛΦΑ με AHIRA είναι μεγάλη. Και δεν θυμάμαι αν είναι καλό ή κακό αυτό.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5334 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δοκιμάζω πελλετ οξιάς. Το πρωτο που πήρα, δημιούργησε πολύ κλιγκερ στη σόμπα μετά από λειτουργία 2-3 ωρών. Η απόδοση του ήταν σε δύναμη καύσης εξαιρετική όσο λειτουργούσε χωρίς κλιγκερ.
Δοκίμασα άλλη μάρκα και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Πιό ανοιχτόχρωμο, δεν άφησε καθόλου σκόνη στο κάδο που αποθηκευεται για να πέφτει, καίει εξαιρετικά και με μεγαλύτερη δύναμη, αφήνει στάχτη (όχι πολύ) και κυρίως δεν αφήνει στάχτη στα τοιχώματα.
Βουλγάρικο πολύ καλό στα 275 ο τόνος.
Μου έφερε και φίλος δύο σακούλια πάλι οξιά βλέπω στα 290 ο τόνος, θα το δοκιμάσω σε λίγο.
Το εντυπωσιακό με αυτό είναι η υγρασία που γράφει (7%) και η θερμαντική δύναμη (5,2 Κw)
Σέρβικο, θα σας πω εντυπωσεις.
Όμως εντυπωσιακή η τιμή και των δύο, που για καλύτερα στη σόμπα μου, είναι και φτηνότερα από τα Ελληνικά.
Αφορά ερώτηση για το τι συμβαίνει τελικά με τις τιμές.. Καλύτερο, εισαφωγής και φτηνότερο.
ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω τους ξένους, αλλά πέρα από τιμή έχω πρόβλημα ειδικά με τις τελευταίες παρτίδες AW που πήρα. Είναι χάλια, σκόνη, κλίγκερ, τρομερά ψηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

΄

Λέγε μάρκες και για τα εισαγόμενα, για να βγάζουμε άκρη. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες καυσαερίων η διαφορά και σ' εμένα μεταξύ ΑΛΦΑ με AHIRA είναι μεγάλη. Και δεν θυμάμαι αν είναι καλό ή κακό αυτό.


δηλαδη ποσο στο ενα και ποσο στο αλλο ?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5335 από anakonda
Απαντήθηκε από anakonda στο θέμα Τιμές pellet

sta1 έγραψε: Οποιος ενδιαφέρεται υπάρχει πέλλετ ΠΑΛΕΤΑ 60 ΣΑΚΙΩΝ (60 ΣΑΚΙΑ x 15kg = 900kg)......Σε 12 άτοκες δόσεις με πιστωτικες καρτες..... 395 ευρώ. :blink:
Και το κάθε τσουβαλάκι 6.65... :silly:
www.alphaclimagr.gr/c.STEREA-KAYSIMA.182326.html

ΤΣΑΜΠΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ :P :P :P :P :P :P :P
ΡΕ ΟΥΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5336 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet

XAALAARAA έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δοκιμάζω πελλετ οξιάς. Το πρωτο που πήρα, δημιούργησε πολύ κλιγκερ στη σόμπα μετά από λειτουργία 2-3 ωρών. Η απόδοση του ήταν σε δύναμη καύσης εξαιρετική όσο λειτουργούσε χωρίς κλιγκερ.
Δοκίμασα άλλη μάρκα και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Πιό ανοιχτόχρωμο, δεν άφησε καθόλου σκόνη στο κάδο που αποθηκευεται για να πέφτει, καίει εξαιρετικά και με μεγαλύτερη δύναμη, αφήνει στάχτη (όχι πολύ) και κυρίως δεν αφήνει στάχτη στα τοιχώματα.
Βουλγάρικο πολύ καλό στα 275 ο τόνος.
Μου έφερε και φίλος δύο σακούλια πάλι οξιά βλέπω στα 290 ο τόνος, θα το δοκιμάσω σε λίγο.
Το εντυπωσιακό με αυτό είναι η υγρασία που γράφει (7%) και η θερμαντική δύναμη (5,2 Κw)
Σέρβικο, θα σας πω εντυπωσεις.
Όμως εντυπωσιακή η τιμή και των δύο, που για καλύτερα στη σόμπα μου, είναι και φτηνότερα από τα Ελληνικά.
Αφορά ερώτηση για το τι συμβαίνει τελικά με τις τιμές.. Καλύτερο, εισαφωγής και φτηνότερο.
ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω τους ξένους, αλλά πέρα από τιμή έχω πρόβλημα ειδικά με τις τελευταίες παρτίδες AW που πήρα. Είναι χάλια, σκόνη, κλίγκερ, τρομερά ψηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

΄

Λέγε μάρκες και για τα εισαγόμενα, για να βγάζουμε άκρη. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες καυσαερίων η διαφορά και σ' εμένα μεταξύ ΑΛΦΑ με AHIRA είναι μεγάλη. Και δεν θυμάμαι αν είναι καλό ή κακό αυτό.


δηλαδη ποσο στο ενα και ποσο στο αλλο ?


Στο ΑΛΦΑ έφτανε τους 190 διαρκώς, ενώ με το AHIRA κινείται μεταξύ 150 και 170 (και για τα δύο μιλάω για μέγιστες τιμές). Δεν είναι τυχαίο ότι με το ΑΛΦΑ οι διπλές επανεκκινήσεις πήγαιναν σύννεφο, αφού δεν προλάβαινε να πέσει η θερμοκρασία καυσαερίων, λόγω των υψηλών τιμών. Με το AHIRA οι διπλές επανεκκινήσεις είναι ελάχιστες. Αν θυμάσαι, κάπου είχα πει παλιά ότι λόγω των υψηλών τιμών καυσαερίων είχα πάει σε πρόγραμμα διακεκομμένης λειτουργίας. Πλέον ο λέβητας δουλεύει διαρκώς χωρίς καμία υπερθέρμανση. Το κλίνκερ δε είναι λιγότερο και πολύ πιο εύθραυστο.

Δεν κατηγορώ κανένα πέλλετ, διαπιστώσεις κάνω. Σε άλλους μπορεί να συμβαίνουν άλλα.

Για να καταλάβεις σκέφτομαι να κάψω ένα τόνο ΜΑΚΗ στη συνέχεια (αν βρω) και ψιλοφοβάμαι, γιατί με το βουλγάρικο βρήκα την ησυχία μου.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5343 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
λοιπόν... bioenergy point είναι γτο σέρβικο, γράφει υγρασία 7!! και απόδοση 5,2 Kw/Κg
4,5 το σακούλι, αλλά σε ποσότητα περίπου 4
Το βουλγάρικο 4,9Kw υγρασία 8 θα δω και το όνομα άυριο να σου πω.
Θερμ καυσαερίων τώρα, με βάση τη δικιά μου σόμπα που η συντήρηση (NOD) διακόπτει τη καύση και ρίχνει τη θερμόκρασία καυσαερίων, ενεργοπειείται στα 240
και τα δύο που δοκιμάζω πηγαίνουν που και που εκεί.
Το AW το τελευταίο πήγαινε συνέχεια και έπρεπε να δυναμώσω τέρμα τον αέρα καυσης και να το βάζω να πέφτει πολύ αργά και να χει τελικά πολύ ακανόνιστη λειτουργία η σόμπα, (εκτός από το κλινκερ και τη στάχτη υπερβολικά.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.329 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ