Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5263 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet
Η φθηνότερη τιμή σήμερα στο πετρέλαιο θέρμανσης είναι στα 0,82€ στο Λουξεμβούργο και 0,88€ στο Ηνωμένο Βασίλειο. Η υψηλότερες τιμές είναι 1,45€ στην Ιταλία (για αυτό στραγγίξαν τα Βαλκάνια από πέλλετ) και 1,50€ στην Δανία. Μια μέση τιμή είναι στα 0,95€. Μην ονειρεύεστε λοιπόν 0,70€ το πετρέλαιο.
www.energy.eu/
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5268 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Τιμές pellet
Σημερα πηγα και πηρα ενα σακουλι ουκρανικο(290/τν) και ενα αυστριακο(μου ειπαν)300/τν.Το ουκρανικο ηταν σε διαφανο σακουλακι με αρκετη σκονη το οποιο δοκιμαζω τωρα με καλουτσικη λειτουργεια μεχρι στιγμης,ειναι πιο ανοιχτοχρωμο απο το AW που καιω μεχρι στιγμης απροβληματιστα και με καλη θερμογονο δυναμη,το αυστριακο τωρα ειναι ακομα πιο ανοιχτοχρωμο και γραφει απο εξω pellets combustibile ecologiko και κατω γραφει import export via vasillevski n.10 blagoevgrad,bulgaria.Τωρα αυτο ειναι αυστριακο η βουλγαρικο δεν ξερω?Α!το δευτερο εχει και αναλυση 4800kcal/kg η 18.6mj/kg,8% υγρασια 0.3-0.5 σταχτη και 0,56gr/cm3 densita aparente(δεν ξερω τι ειναι αυτο),στα λογια καλο φαινεται για να δουμε.Και τελος μου ειπε οτι απο βδομαδα θα εχει και ΜΑΚΗ 290/τν. :blink: :S :whistle: :ohmy: :woohoo:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5275 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
υπάρχει ο φόβος να ψάχνουμε και να δοκιμάζουμε χωρίς τέλος και συμπέρασμα ουσίας...
Με ένα σακούλι Γιάννη νομίζω πως μάλλον δε θα βγάλεις συμπερασμα (το ίδιο που ψάχνω και γω... ποιό είναι καλύτερο για να πάρω...)
Προσωπικά καθαρίζω σε κάθε δοκιμή πολύ καλά.. και χρησιμοποιώ 2-3 σακκούλια καθαρίζοντας μονάχα το πιατάκι στ ανάμματα.
Έχω AW καμιά 40 σακούλια από το καλύτερο (καίει καλά με αρκετή στάχτη..
Δοκιμάζω ένα Βουλγάρικο τ'ωρα που πάει πολύ καλά.. (έχει μεγάλη θερμαντική δύναμη και δε κάνει κλίγκερ αλλά αρκετή στάχτη..)
Έχω την εξής απόρία..
Η σόμπα μου έχει 7 σκάλες λειτουργίας.. (1-7)
Υπάρχει ρύθμιση που δίνει το ρυθμό τροφοδοσίας (σε sec μου έχουν πει..)
στην αρχή ο (πραγματικά εξαιρετικός και πρόθυμος ΚΑΙ καταρτισμένος) υπέυθυνος service που ήρθε και επίσκεψη, έβαλα κάποιες ρυθμίσεις και συχνότητα τροφοδοσίας κάθε 12.2.sec
καθώς η επόμενη παρτίδα AW δε δούλευε καθόλου σωστά μου είπε τηλεφ να μειώσω το ρυθμό και ν ανεβάσω τον αερα.. βελτιώθηκαν τα πράγματα..
Πιστεύω πως η δύναμη του αέρα καύσης παίζει σημαντικό ρόλο..
Σε κάθε σκάλα λειτουργίας μπορεί να πάει μέχρι 99 (φουλ δύναμη ανεμιστήρα..)
Πόσο είναι το σωστό να είναι αυτό για κάθε λειτοργία???? (περίπου...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5287 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: υπάρχει ο φόβος να ψάχνουμε και να δοκιμάζουμε χωρίς τέλος και συμπέρασμα ουσίας...
Με ένα σακούλι Γιάννη νομίζω πως μάλλον δε θα βγάλεις συμπερασμα (το ίδιο που ψάχνω και γω... ποιό είναι καλύτερο για να πάρω...)
Προσωπικά καθαρίζω σε κάθε δοκιμή πολύ καλά.. και χρησιμοποιώ 2-3 σακκούλια καθαρίζοντας μονάχα το πιατάκι στ ανάμματα.
Έχω AW καμιά 40 σακούλια από το καλύτερο (καίει καλά με αρκετή στάχτη..
Δοκιμάζω ένα Βουλγάρικο τ'ωρα που πάει πολύ καλά.. (έχει μεγάλη θερμαντική δύναμη και δε κάνει κλίγκερ αλλά αρκετή στάχτη..)
Έχω την εξής απόρία..
Η σόμπα μου έχει 7 σκάλες λειτουργίας.. (1-7)
Υπάρχει ρύθμιση που δίνει το ρυθμό τροφοδοσίας (σε sec μου έχουν πει..)
στην αρχή ο (πραγματικά εξαιρετικός και πρόθυμος ΚΑΙ καταρτισμένος) υπέυθυνος service που ήρθε και επίσκεψη, έβαλα κάποιες ρυθμίσεις και συχνότητα τροφοδοσίας κάθε 12.2.sec
καθώς η επόμενη παρτίδα AW δε δούλευε καθόλου σωστά μου είπε τηλεφ να μειώσω το ρυθμό και ν ανεβάσω τον αερα.. βελτιώθηκαν τα πράγματα..
Πιστεύω πως η δύναμη του αέρα καύσης παίζει σημαντικό ρόλο..
Σε κάθε σκάλα λειτουργίας μπορεί να πάει μέχρι 99 (φουλ δύναμη ανεμιστήρα..)
Πόσο είναι το σωστό να είναι αυτό για κάθε λειτοργία???? (περίπου...)

Αυτο θα το δεις στην φλογα,θα πρεπει να ασπριζει και στο ποτηρακι να μην ανακατευεται πολυ εντονα το πελλετ.Οσο για τις δοκιμες που λες εχεις δικιο αλλα εγω παιρνω και δοκιμαζω πιο πολυ για να δω την συμπεριφορα της σομπας σε διαφορετικα πελλετ!Πια σομπα εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5316 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

Nasikas έγραψε: Ολικό παγετό και -20 βαθμούς τα πρωινά έχει η περιοχή αυτη την περίοδο. Πως να βγει το παγωμένο πριονίδι απο τα σιλό; Σπηλαίωση -ξερεις τι θα πει;


Πως σκοπεύετε να το λύσετε αυτό το πρόβλημα; Έστω και για την νέα σεζόν....

Το κρύο δεν πρόκειται να φύγει από το Νευροκόπι.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5327 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

γιαννης-δραμα έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: υπάρχει ο φόβος να ψάχνουμε και να δοκιμάζουμε χωρίς τέλος και συμπέρασμα ουσίας...
Με ένα σακούλι Γιάννη νομίζω πως μάλλον δε θα βγάλεις συμπερασμα (το ίδιο που ψάχνω και γω... ποιό είναι καλύτερο για να πάρω...)
Προσωπικά καθαρίζω σε κάθε δοκιμή πολύ καλά.. και χρησιμοποιώ 2-3 σακκούλια καθαρίζοντας μονάχα το πιατάκι στ ανάμματα.
Έχω AW καμιά 40 σακούλια από το καλύτερο (καίει καλά με αρκετή στάχτη..
Δοκιμάζω ένα Βουλγάρικο τ'ωρα που πάει πολύ καλά.. (έχει μεγάλη θερμαντική δύναμη και δε κάνει κλίγκερ αλλά αρκετή στάχτη..)
Έχω την εξής απόρία..
Η σόμπα μου έχει 7 σκάλες λειτουργίας.. (1-7)
Υπάρχει ρύθμιση που δίνει το ρυθμό τροφοδοσίας (σε sec μου έχουν πει..)
στην αρχή ο (πραγματικά εξαιρετικός και πρόθυμος ΚΑΙ καταρτισμένος) υπέυθυνος service που ήρθε και επίσκεψη, έβαλα κάποιες ρυθμίσεις και συχνότητα τροφοδοσίας κάθε 12.2.sec
καθώς η επόμενη παρτίδα AW δε δούλευε καθόλου σωστά μου είπε τηλεφ να μειώσω το ρυθμό και ν ανεβάσω τον αερα.. βελτιώθηκαν τα πράγματα..
Πιστεύω πως η δύναμη του αέρα καύσης παίζει σημαντικό ρόλο..
Σε κάθε σκάλα λειτουργίας μπορεί να πάει μέχρι 99 (φουλ δύναμη ανεμιστήρα..)
Πόσο είναι το σωστό να είναι αυτό για κάθε λειτοργία???? (περίπου...)

Αυτο θα το δεις στην φλογα,θα πρεπει να ασπριζει και στο ποτηρακι να μην ανακατευεται πολυ εντονα το πελλετ.Οσο για τις δοκιμες που λες εχεις δικιο αλλα εγω παιρνω και δοκιμαζω πιο πολυ για να δω την συμπεριφορα της σομπας σε διαφορετικα πελλετ!Πια σομπα εχεις?

έχω μιά Ιταλική, CT pasqualicio, Ariel 8Kw. Ψάχνω και γω τη συμπεριφορά όπως και συ, απλά διαπίστωσα πως μ ενα σακί δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Καθαρίζω πολύ καλά πριν τη δοκιμή και θέλω να δω τι γίνεται μετά από κάποια σημαντική κάυση, να δω τ γίνεται με στάχτη, που άμα είναι πολύ, αλλάζει η συμπεριφορά της σόμπας, δε γίνεται καλό καθάρισμα κάθε μέρα.
Μόνο έτσι πιστεύω πως μπορώ να έχω ασφαλές συμπέρασμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.336 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ