Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98113 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: @ valsam

Εχοντας επαφη με πολλους πελατες μου που εβαλαν ξυλολεβητα, βγαζω απο τους ιδιους τα συμπερασματα μου.

Ουτε υγρασιομετρα εχουν ολοι, σχεδον κανενας δεν εχει δηλαδη...ουτε ειναι παρων οι περισσοτεροι σε ζυγισμα ξυλων...το κλεψιμο παει συννεφο με τα ξυλα...σχεδον ολοι αλλα πληρωνουν και αλλα παιρνουν. Ειδικα τωρα που η αγορα ξυλων παει με το κυβικο;;; παρτι εμπορων...αν ο αγοραστης δεν γινει Ηρακλης Πουαρω το δαγκωμα ειναι σιγουρο.
Με το πελλετ δεν υπαρχουν αυτα...στανταρ η υγρασια και 67 τσουβαλια ενας τονος.

Ολοι στην αρχη τα ιδια με σενα λενε...μολις ξεκαβλωσουν μετα απο λιγο καιρο, και τους κοπει ο τσαμπουκας απ το κουβαλημα, το πρωινο αναμμα του λεβητα με την τσιμπλα στο ματι, την δημιουργια πισσας στον λεβητα και στην καμιναδα κτλ, αλλαζουν γνωμη.

Διαφωνουμε οπως και να χει...σκεψου ομως οταν λες οτι δεν ειναι οικονομικο το πελλετ, τα μυνηματα που μεταφερεις σε καποιον που σκεφτεται να βαλει.

Εγω ανεφερα πιο πανω τα δικα μου νουμερα οικονομιας...θεωρεις αντικειμενικοτητα να λες οτι δεν ειναι οικονομικο;;;

Η αμφισβητηση των υπαρκτων μας καταναλωσεων και οικονομιας, δειχνει κατι απο μεριας σου.

Δεν ειναι δυνατον 2,5 χιλιαρικα ετησιας, οικονομικοτερης θερμανσης με πελλετ αντι πετρελαιου να σημαινουν λαθος επιλογη...καποτε πρεπει να το καταλαβεις αυτο...καναμε την επιλογη μας με λεβητα πελλετ...εκανες την επιλογη σου με λεβητα ξυλου.

Πω ρε Χρηστο τρως πολυ κολημα,μην λες πραγματα τα οποια δεν εχω πει ουτε εχω γραψει,ενταξει!
Που ακριβος λεω οτι δεν ειναι οικονομικο το πελλετ σε σχεση με το πετρελαιο γιατι εγω τετοιο πραγμα δεν εχω γραψει,εξαλου ουτε χαζος να'μουνα δεν θα εγραφα τετοιο πραγμα!
Οικονομικο ειναι σε σχεση με το πετρελαιο ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ενταξει αυτο λεω και αυτα τα μυνηματα μεταφερω αντικειμενικοτατα σε σε καποιον που σκεφτεται να βαλει!
Και οικονομικοτερο λοιπον το πελλετ απο το πετρελαιο(σε πολλες περιπτωσεις με αγορα πελλετ με 350 ευρω ο τονος μεχρι και πιο ακριβο απο το Φ.Α ομως) και πιο ξεκουραστο απο το ξυλο αυτα γραφω φιλε,βρες αν γραφω κατι αλλο και κανε με ρομπα!
Συμφωνεις η δεν συμφωνεις(για να τελειωνουμε γιατι τους εχουμε πρηξει τους υπολοιπους εδω μεσα)?


(και αντε να δω ποσοι θα φυγουν απο το πελλετ και ποσοι απο το ξυλο τωρα που μπηκε το νερο στο αυλακι για την μειωση του ΕΦΚ στο πετρελαιο θερμανσης!)


Από που συμπέρανες ότι θα υπάρξει μείωση του ΕΦΚ??

Στην Τουρκία που βγαίνει από την επιτήρηση του ΔΝΤ σε ένα μήνα, η βενζίνη κοστίζει περίπου 2€/λτ..

Μην έχετε φρούδες ελπίδες για τον ΕΦΚ..

Αν και εμάς θα μας σύμφερε να πέσει η τιμή του πετρελαίου στο 1,05 πάλι.. Θα έπεφτε παράλληλα και η τιμή του πέλλετ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98114 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

scouter έγραψε:

vag1234 έγραψε:

scouter έγραψε: αν λες για αυτό ... απλά δεν υπάρχει !!!! :lol: :lol:

αλλά η τιμή η μαμημένη είναι που με κόλλησε και με κάνει να το ψάχνω ...


To έχει δοκιμάσει κανείς?? 257€/τον...


σε ευχαριστώ ρε vag που με ξεστράβωσες γιατί και επειδή , μερικές φορές τα ματάκια μας βλέπουν όχι αυτό που υπάρχει αλλά αυτό που θέλουν να δουν ,τζάμπα χαρές έκανα, νομίζοντας τα 209€ τελική τιμή:silly:
τέλος πάντων ... το ψάξιμο συνεχίζεται


Υπερβολικό το 257€ για τοπική παραγωγή..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98119 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: [quote="valsam
Πω ρε Χρηστο τρως πολυ κολημα,μην λες πραγματα τα οποια δεν εχω πει ουτε εχω γραψει,ενταξει!
Που ακριβος λεω οτι δεν ειναι οικονομικο το πελλετ σε σχεση με το πετρελαιο γιατι εγω τετοιο πραγμα δεν εχω γραψει,εξαλου ουτε χαζος να'μουνα δεν θα εγραφα τετοιο πραγμα!
Οικονομικο ειναι σε σχεση με το πετρελαιο ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ενταξει αυτο λεω και αυτα τα μυνηματα μεταφερω αντικειμενικοτατα σε σε καποιον που σκεφτεται να βαλει!
Και οικονομικοτερο λοιπον το πελλετ απο το πετρελαιο(σε πολλες περιπτωσεις με αγορα πελλετ με 350 ευρω ο τονος μεχρι και πιο ακριβο απο το Φ.Α ομως) και πιο ξεκουραστο απο το ξυλο αυτα γραφω φιλε,βρες αν γραφω κατι αλλο και κανε με ρομπα!
Συμφωνεις η δεν συμφωνεις(για να τελειωνουμε γιατι τους εχουμε πρηξει τους υπολοιπους εδω μεσα)?


Συμφωνω εν μερει...
Εγω κανενα κολλημα δεν εχω...εσυ στα περισσοτερα θεματα που συζηταμε για ΠΕΛΛΕΤ κοτσαρεις οτι τα ξυλα προσφερουν περισσοτερη οικονομια...εδω εχεις κρινει τις επιλογες καποιων με λεβητα πελλετ (windhager) και τους την ειπες κιολας...δεν πειραζει οι εμμονες σου φαινονται σε πολλα θεματα που συζηταμε μονο για πελλετ.

Kολημα με την τιμη του πελλετ ναι εχω φιλε και θα σου εξηγησω το γιατι,οπως μαλλον γνωριζεις η επιλογη του ξυλολεβητα μου εγινε με βαση την προοπτικη να του εβαζα εναν καυστηρα πελλετ φετος(δεν εφταναν τα λεφτα για να τον βαλω περυσι),βλεπωντας τα νουμερα την συνολικη ενασχοληση που θελει το ξυλο(δηλ. σιγα το πραμα στην συγκεκριμενη δικη μου περιπτωση)και το συμφερον μου η ιδεα της προσαρμογης καυστηρα πελλετ μου εχει φυγει παντελος απ΄το μυαλο ,εαν ηταν η διαφορα τιμης του πελλετ με το ξυλο της ταξης του 15- 20% ναι να το σκεφτομουνα αλλα ετσι οπως εχει σημερα οχι φιλε,και δεν ειμαι ο μονος που σκεφτομαι ετσι αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Δηλ. εχω και αδικο θελεις να μου πεις(μου το εχεις πει ηδη δηλ. και στο συγκεκριμενο θεμα!) που "την ειπα" οπως λες σε κατοικο Ατικης με προηγουμενες καταναλωσεις πετρελαιου της ταξεως του 1 με 1,5 τονους πετρελαιο που εβαλε μηχανημα(και εκγατασταση και δεν εχει βαλει και καμιναδα αλλα ποσα λεφτα!)8500 ευρω (windhager)για τους "αιωνες" που χρειαζετε για να κανει αποσβεση?
Οχι φιλε αδικο δεν εχω,ας με διαψευσουν τα νουμερα(πραγμα που δεν μπορεσαν να κανουν),δεν αμφισβητησα οτι το windhager ειναι κορυφαιο μηχανημα αμφισβητησα κατα ποσο συμφερει η αγορα ενος τετοιου ακριβου μηχανηματος στον χρονο αποσβεσης με καταναλωσεις οπως του κυριου που τον αγορασε!
Και κατι τελευταιο, ρε Χρηστο για πες μου ρε φιλε, ο Κοσμιδης ειναι ενας απο αυτους τους ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες σου που αν μπορουσαν να αλλαξουν τον ξυλολεβητα τους, με μια συσκευη καυσης πελλετ θα το εκαναν οχι σημερα...χτες στην κυριολεξια(οπως εγραψες εσυ ο ιδιος)?
ΟΧΙ ειναι η απαντηση φιλε,το γιατι πιστευω οτι στο εχει πει ηδη,γιατι ειναι ασυμφορο σε σχεση με το ξυλο(και εχει και τζαμπανταν καυστηρα να κοτσαρει στον ξυλολεβητα του!).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98122 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Τιμές pellet
vag ...
συμφωνώ μαζί σου αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, δλδ του πελλετέμπορα...

από ρυθμίσεις λέβητα και ενεργειακές αποδόσεις δεν ξέρω και με τη βοήθεια του forum προσπαθώ να μάθω

αλλά από εμπόριο και οικονομικές αποδόσεις μπορώ να πω μερικά πράγματα μετά από 20 χρόνια στο μετερίζι

να σου πω για παράδειγμα, πως καταλήγω εγώ στην τιμή που θα βγω στην αγορά, για το "χ" προιόν το οποίο ας πούμε αγοράζω στα 10€ και μπορώ να το πουλήσω σε μια ανταγωνιστική αγορά περίπου 12€

όσο η καλύτερη τιμή αγοράς είναι τα 10€ και εφόσον το προιόν έχει εμπορικό ενδιαφέρον (κινησιμότητα) ακολουθώ την "αγορά" και πουλάω στην μέση τιμή αυτής, ας πούμε 12€

και κάποια στιγμή βρίσκω μία άλλη "πηγή" και πλέον μπορώ να αγοράσω το ίδιο στα 8€

σε αυτή την περίπτωση εμείς τι κάνουμε? πως διαχειριζόμαστε αυτή την διαφορά στην τιμή? θα περάσουμε την διαφορά στον πελάτη ή όχι?

την απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις συνήθως μας την δίνει μία ROI ανάλυση που περιλαμβάνει ελέγχους σε μία σταθερά και πολλές παραμέτρους

η σταθερά είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους επί της επιχειρηματικής ευκαιρίας
και μερικές από τις παραμέτρους είναι οι :
μπορεί ο ανταγωνισμός να προμηθευτεί σε αυτή την τιμή?
τι όφελος θα έχω αν:
κρατήσω την τιμή πώλησης ίδια και διαθέσω το στοκ σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (τακτική αναμονής)
μειώσω αναλογικά την τιμή και διαθέσω το στοκ σε μικρότερο χρονικό διάστημα (επιθετική τακτική)

και επειδή δεν θέλω να κουράζω και οι παράμετροι ελέγχου είναι πολλές τι σημαίνει αυτό για το θέμα μας:

ότι η Interscala έλεγξε τον ανταγωνισμό (Alpha) και έστησε την τιμή της ανάλογα

και το ίδιο κάνουν και ο giogud και ο mega pellet και όλοι οι άλλοι που δραστηριοποιούνται σε αυτή την αγορά καλώς ή κακώς

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98127 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet
Ωραία θα το θέσω αλλιώς..

¨Εχω σαν έμπορος ή παραγωγός τιμή pellet 210€/τον και πουλάω την σεζόν π.χ. 2000 τον

άρα 210€/τον Χ 2000 τον = 420000€ τζίρο (τιμές χωρίς ΦΠΑ)

Επειδή όμως είμαι παραγωγός και έχω υπολογίσει ότι τα λειτουργικά μου έξοδα μου ανά τονο πέλλετ είναι(λέω εγώ μία τιμή τώρα) π.χ. 100€/τον κατεβάζω την τιμή στα 190€/τον και πουλάω 3000 τονους λόγω φθηνότερης τιμής (πάντα μιλάμε τιμές χωρίς ΦΠΑ)

100€Χ2000 τον = 200000€ κόστος λειτουργίας

100€ Χ3000 τον = 300000€ κόστος λειτουργίας

210€ Χ2000 τον = 420000€ τζίρο
190€Χ3000 τον = 570000€ τζίρο

1η περίπτωση : 420000€-200000€ = 220000€ κέρδη προ φόρων

2η περίπτωση : 570000€-300000€ = 270000€ κέρδη προ φόρων

οπότε σου λέει και με τα 220000€ κέρδη προ φόρων είμαι ευχαριστημένος με 25% λιγότερη δουλεία..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98131 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

vag1234 έγραψε:

valsam έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: @ valsam

Εχοντας επαφη με πολλους πελατες μου που εβαλαν ξυλολεβητα, βγαζω απο τους ιδιους τα συμπερασματα μου.

Ουτε υγρασιομετρα εχουν ολοι, σχεδον κανενας δεν εχει δηλαδη...ουτε ειναι παρων οι περισσοτεροι σε ζυγισμα ξυλων...το κλεψιμο παει συννεφο με τα ξυλα...σχεδον ολοι αλλα πληρωνουν και αλλα παιρνουν. Ειδικα τωρα που η αγορα ξυλων παει με το κυβικο;;; παρτι εμπορων...αν ο αγοραστης δεν γινει Ηρακλης Πουαρω το δαγκωμα ειναι σιγουρο.
Με το πελλετ δεν υπαρχουν αυτα...στανταρ η υγρασια και 67 τσουβαλια ενας τονος.

Ολοι στην αρχη τα ιδια με σενα λενε...μολις ξεκαβλωσουν μετα απο λιγο καιρο, και τους κοπει ο τσαμπουκας απ το κουβαλημα, το πρωινο αναμμα του λεβητα με την τσιμπλα στο ματι, την δημιουργια πισσας στον λεβητα και στην καμιναδα κτλ, αλλαζουν γνωμη.

Διαφωνουμε οπως και να χει...σκεψου ομως οταν λες οτι δεν ειναι οικονομικο το πελλετ, τα μυνηματα που μεταφερεις σε καποιον που σκεφτεται να βαλει.

Εγω ανεφερα πιο πανω τα δικα μου νουμερα οικονομιας...θεωρεις αντικειμενικοτητα να λες οτι δεν ειναι οικονομικο;;;

Η αμφισβητηση των υπαρκτων μας καταναλωσεων και οικονομιας, δειχνει κατι απο μεριας σου.

Δεν ειναι δυνατον 2,5 χιλιαρικα ετησιας, οικονομικοτερης θερμανσης με πελλετ αντι πετρελαιου να σημαινουν λαθος επιλογη...καποτε πρεπει να το καταλαβεις αυτο...καναμε την επιλογη μας με λεβητα πελλετ...εκανες την επιλογη σου με λεβητα ξυλου.

Πω ρε Χρηστο τρως πολυ κολημα,μην λες πραγματα τα οποια δεν εχω πει ουτε εχω γραψει,ενταξει!
Που ακριβος λεω οτι δεν ειναι οικονομικο το πελλετ σε σχεση με το πετρελαιο γιατι εγω τετοιο πραγμα δεν εχω γραψει,εξαλου ουτε χαζος να'μουνα δεν θα εγραφα τετοιο πραγμα!
Οικονομικο ειναι σε σχεση με το πετρελαιο ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ενταξει αυτο λεω και αυτα τα μυνηματα μεταφερω αντικειμενικοτατα σε σε καποιον που σκεφτεται να βαλει!
Και οικονομικοτερο λοιπον το πελλετ απο το πετρελαιο(σε πολλες περιπτωσεις με αγορα πελλετ με 350 ευρω ο τονος μεχρι και πιο ακριβο απο το Φ.Α ομως) και πιο ξεκουραστο απο το ξυλο αυτα γραφω φιλε,βρες αν γραφω κατι αλλο και κανε με ρομπα!
Συμφωνεις η δεν συμφωνεις(για να τελειωνουμε γιατι τους εχουμε πρηξει τους υπολοιπους εδω μεσα)?


(και αντε να δω ποσοι θα φυγουν απο το πελλετ και ποσοι απο το ξυλο τωρα που μπηκε το νερο στο αυλακι για την μειωση του ΕΦΚ στο πετρελαιο θερμανσης!)


Από που συμπέρανες ότι θα υπάρξει μείωση του ΕΦΚ??

Στην Τουρκία που βγαίνει από την επιτήρηση του ΔΝΤ σε ένα μήνα, η βενζίνη κοστίζει περίπου 2€/λτ..

Μην έχετε φρούδες ελπίδες για τον ΕΦΚ..

Αν και εμάς θα μας σύμφερε να πέσει η τιμή του πετρελαίου στο 1,05 πάλι.. Θα έπεφτε παράλληλα και η τιμή του πέλλετ..

Απο που το συμπερανα οτι ότι θα υπάρξει μείωση του ΕΦΚ?
Απο εδω φιλε και απο αλλα τοσα σαιτ χθες βραδυ www.skai.gr/news/finance/article/229940/...upo-proupotheseis-1/

"Είπε ακόμα ότι η τρόικα δεν είναι αρνητική στη μείωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης και στον ΦΠΑ στην εστίαση υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρξουν μέτρα ισοδυνάμου δημοσιονομικού αποτελέσματος"

Δεν χρειαζεται το IQ του Αινσταιν για να καταλαβει καποιος οτι ειναι σιγουρη πλεον η μειωση του ΕΦΚ στο πετρελαιο!
Τα μη αναμενωμενα κερδη απο την επιβολη του ΕΦΚ και το πρασινο φως στην επιβολη μέτρων ισοδυνάμου δημοσιονομικού αποτελέσματος ειναι ντριπλα τυφλα να'χει ο Ροναλντινιο που εξαρχης ηταν ο σκοπος του μετρου!
Μας βγαινει ο Στουρναρας χθες και λεει ειδατε δεν παιρνουμε νεα μετρα και σου βγαινει ο Τομσεν το βραδυ και σου λεει βεβαιως να μειωθει ο ΕΦΚ στο πετρελαιο αλλα θελουμε ισοδυναμα μετρα,ντριμπλαρα τυφλα να'χει ο Ροναλντινιο νεα μετρα δηλ. και αντε γεια!
Φθηνο πετρελαιο λοιπον αλλα μαλλον θα μας βαλουν κανα χαρατσι οξυγονου που αναπνεουμε που δεν θα μπορει να το γλυτωσει κανεις!
Και οσο για τις ελπιδες σου να πεσει η τιμη των πελλετ εφόσων πεσει η τιμη του πετρελαιου θερμανσης φιλε μαλλον χλωμο το βλεπω εως απιθανο μιας και ουτε παιζει σεναριο μειωσης του ΦΠΑ στο πελλετ ουτε ΕΦΚ εχει και απ'οσα διαβαζω εδω μεσα και απ'την κλαψα των εμπορων οτι οχι μονο δεν βγαζουν αλλα βαζουν και απο την τσεπη τους βγαινει το συμπερασμα οτι μονο την ανηφορα θα τραβα η τιμη του πελλετ!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.370 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ