Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98087 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Τιμές pellet
αυτό το πέλλετ το δοκίμασε κανείς?

www.interscala.gr/online_form.asp?products_cat_id=11

δεν έχω μιλήσει μαζί τους αλλά σαν τιμή .... :dry: :dry:

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98089 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τιμές pellet
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά είχα δει videaki με την διαδικασία παραγωγής και είχα απογοητευτεί!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98090 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

ddt έγραψε: Οποιος δεν θελει να γινει χαμαλης(και εχει φυσικα τα λεφτα)μενει στο πετρελαιο.
Γιατι και με το πελλετ χαμαλης γινεσε αλλα χαμαλης πολυτελειας.
Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα για οποιον εχει χρησιμοποιησει και τα δυο καυσιμα,
οσο περισοτερη δουλεια εχει ο λεβητας(σε σχεση με το καυσιμο)τοσο μεγαλυτερη οικονομια κανεις. Διαλεγεις και παίρνεις.

Σωστος αλλα θελει λιγο διορθωση,Οποιος δεν θελει να γινει χαμαλης (και θελει να ξοδεψει λιγα παραπανω λεφτα απ'οτι με πελλετ)παει στο Φ.Α (αν περναει απο την περιοχη του)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98091 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Τιμές pellet
αν λες για αυτό ... απλά δεν υπάρχει !!!! :lol: :lol:

αλλά η τιμή η μαμημένη είναι που με κόλλησε και με κάνει να το ψάχνω ...


αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98093 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Τι να σου πω ρε φιλε Σαμη, βγαλε με ψευτη αν θελεις...το ξαναλεω σαν υδραυλικος εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν τον ξυλολεβητα τους, με μια συσκευη καυσης πελλετ θα το εκαναν οχι σημερα...χτες στην κυριολεξια. Αντιθετα απο πελλετ σε ξυλα δεν εχω κανενα μα κανενα παραδειγμα.

Δεν ειναι μονο τα μηχανηματα που φταινε, ειναι ολο το πακετο, και πολλοι διαπιστωνουν στην πορεια οτι δεν το εχουν...γι αυτο και μετανιωνουν.

Το να συνδιασει καποιος τον συγχρονο τροπο ζωης με οικονομια, ειναι κομματι δυσκολο με τα ξυλα.

Βλεπεις δεν ειναι ολοι Ηρακλης Πουαρω, ουτε εχουν τον τροπο να βρουν τι ξυλα αγοραζουν.

Ανεφερα στο πιο πανω ποστ οτι με ξυλα πρεπει να βρει καποιος την υγρασια των ξυλων που αγοραζει...βασικο ετσι;;;

Ανεφερα οτι με ξυλα πρεπει να προσεξει ο αγοραστης να μην τον κλεψει ο εμπορος...βασικο ετσι;;;

Ανεφερα οτι με ξυλα η ατελη καυση ειναι κατι φυσιολογικο, οπως και η πισσα...βασικο ετσι;;;

Ανεφερα οτι με ξυλα εφυγες απο το σπιτι 24 ωρες, γεια σας η θερμανση...βασικο ετσι;;;

Ολα τα παραπανω εκτιμωνται δεοντως απο μας που τα βλεπουμε ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ, κι ας πληρωνουμε κατι παραπανω καιγοντας πελλετ σε σχεση με τα ξυλα.

Με πελλετ ολα τα παραπανω δεν υπαρχουν...ουτε χρειαζεται να γινει ο χρηστης ντετεκτιβ.

Στανταρ η υγρασια, το βαρος που αγοραζει, η καυση παιχνιδι, λειπεις και η θερμανση δουλευει για καποιες μερες.

Για σενα μπορει να ειναι αμελητεα τα παραπανω και να εστιαζεις ΜΟΝΟ στην οικονομια...και καλα κανεις δικαωμα σου ειναι, για πολλους που καινε 20 τονους ξυλα και βαλε ετησιως, ειναι σακατεμος που θα σε στειλει στο ΚΑΤ μια μερα.

Ειπαμε οικονομια...αλλα συγχρονος τροπος ζωης κομματι δυσκολο...στην πορεια το καταλαβαινουν.

Για ολα αυτα, ειναι λογικο να μη θελει κανεις να αλλαξει τον πελλετολεβητα του και να βαλει ξυλολεβητα.

Το αντιθετο ομως...ωωω ναι να σαι σιγουρος...αν θες σου δινω τηλεφωνα πελατων μου να τους μεταπεισεις.

Οσο για την τιμη των πελλετ το χειμωνα...ολα ειναι θεμα επιλογων...προσωπικα καιω μονο απιστοποιητα (συγκεκριμενα ομως).

Στην περιοχη μου το πελλετ που εκαψα εγω, κανει θραυση στην κυριολεξια...250 με 260 ευρω ο τονος κυμανθηκε ολο το χειμωνα.

Και οσον αφορα την θερμογονο δυναμη, ναι ειναι 5,2kw/kg...απλως σαν μη πιστοποιημενο δεν ειναι στανταρ η σταχτη που βγαζει, οπως και το μηκος του.

Ενα παραδειγμα θα σου πω μονο...ο αντιπροσωπος ενος ακριβου πελλετ της Ευρωπης στην περιοχη μου... καιει no name πελλετ στο ιδιο του το σπιτι σε opop λεβητα...τον κοβεις για μ@λ@κ@;;;


@ vag1234

Λυπαμαι που δεν διαβαζεις...σου εχω ξανααπαντησει...μεσω των προσφορων των εμπορων στο φορουμ.
Αυτη ηταν η τιμη απο Απριλιο εως Αυγουστο αν θυμαμαι καλα για την περιοχη της Θεσσαλονικης.

Ρε Χρηστο συμφωνω σε πολλα που αναφερεις αλλα διαφωνω και σε πολλα πειραζει?
Τι Ηρακλης Πουαρω και πρασινα αλογα μου λες για το ξυλο,εδω εχουν γραφτει αμετρητα θεματα για ποιοτητες και ποιοτητες και τρελες διακυμανσεις τιμων για το πελλετ πελλετ και εσυ μου λες οτι για να παρεις ξυλο πρεπει να εισαι ο Ηρακλης Πουαρω ?
Εδω δεν προλαβες να γραψεις για το progeto και σκασαν μυτη 4-5 και λενε και εγω θελω και οχι το golden ετσι και οχι σκονη και οχι γιουβετσι και οχι κλιγκερ οχι σταχτη οχι αυτο ακριβο ειναι οχι εκεινο ειδα βιντεο το πως παραγετε και ειναι μαπα ,ποιο Ηρακλης Πουαρω πιστευω δεν γινετε με το πελλετ,σε συνεχη αναζητηση για το φθηνοτερο και καλυτερο βρισκεσται ρε φιλε γι'αυτο αστο καλυτερα! και β)
Οι τιμες στα ξυλα ειναι σχεδον φιξ παντου,πας με ενα υγρασιομετρο διαλεγεις απο ποιον θα τα παρεις εισαι παρον στο ζυγισμα και τελειωσες,ουτε φοβος για κλεψιμο ουτε για υγρασια και μιας και ειναι τα ξυλα στεγνα ουτε για ατελεις καυσεις και πισσες!
Ετσι που λες φιλε οχι απλα ντετεκτιβ ο χρηστης του πελλετ αλλα αρχηγος του FBI πρεπει να γινει για να βρει το καλο και φθηνο πελλετ!
Και για το 24 ωρες που λες με το ξυλο εφυγες και γεια σας η θερμανση εγω τουλαχιστον με το μπαφερ μια χαρα ζεστη εχω μετα απο 24 ωρες(με χαμηλομενο τον θερμοστατη στην συντηρηση 18 βαθμους,για παραπανω ο.κ χλωμο το βλεπω ,με το πελλετ και φυσικα υπαρχει μεγαλυτερη αυτονομια!).
Βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιοκτητων ξυλολεβητα ιδιες ,η δικη μου περιπτωση ειναι ιδανικη πιστευω γιατι ετυχε να παρω καλο μηχανηματακι(για τα λεφτα του σουπερ) και να εχω ολα μου τα ξυλα καβαντζομενα σε αποσταση χεριου απο τον ξυλολεβητα(εξω απο το σπιτι)κατεβαινω 5 σκαλια ριχνω και τελειωσα γιαυτο και θεωρω αμελητεα την παραπανω εργασια του ξυλολεβητα σε σχεση με τον πελλετολεβητα,την σταχτη την πεταω στον κηπο χωρις να κανω βημα και ουτε καπνες ουτε βρωμες,σε αλλες περιπτωσεις οπως του κουμπαρου με τον viessman τα πραγματα δεν ειναι τοσο ιδανικα για διαφορους λογους,γιατι ο κυριος ογκος των ξυλων βρισκονται σε αποσταση 50 μετρων μακρια και εχει χαμαλικη το πανε ελα καθημερινα , ο λεβητας ειναι σε εσωτερικο χωρο και εχει καπνα και βρωμια και εχει και 20+ τονους καταναλωση ξυλων τον χρονο(μεγαλο σπιτι)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98094 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

scouter έγραψε: αν λες για αυτό ... απλά δεν υπάρχει !!!! :lol: :lol:

αλλά η τιμή η μαμημένη είναι που με κόλλησε και με κάνει να το ψάχνω ...


To έχει δοκιμάσει κανείς?? 257€/τον...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scouter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.372 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ