Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98035 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε:

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε: Γιατί παραπονιούνται αυτοί που ζεσταίνονται με ξύλα ,πετρελαιο και οτιδήποτε αλλο εκτος απο πελλετ?
Μήπως θέλατε να εχετε και εσεις μια σομπουλα η εναν λεβητα και να ζεσταινεστε με πελλετ.
Μηπώς μετανοιωσατε που δεν βαλατε συστημα θερμανσης με πελλετ?
Αυτοι που καινε πελλετ ουτε μουρμουραν ουτε τίποτα.
Την πατήσανε καίγοντας σαβούρα και πλέον ξέρουν πως θα δώσουν κατι παραπανω για να παρουν κατι καλο
και να μην γίνουν θερμανστές.Και αυτο το κατι παραπανω που θα δωσουν στην τελικη θα το κερδίσουν,
στην καταναλωση,στην καθαριότητα,στην μακροζωία του λεβητα ,της σόμπας.
Και αλλα που μπορουν να καταλάβουν μόνο οι χρηστες του πελλετ.

Καλα ,κελαιδα εσυ,και ασε εμενα τον μουντζουρη με το ενα γεμισμα(τις περισσοτερες φετινες μερες!)την ημερα με το ξυλο μου να κερδιζω τρελα λεφτα σε σχεση με το αν ειχα προτιμησει πελλετ(και σε προνομιακη τιμη θα το επαιρνα το πιστοποιημενο πελλετ,200 ευρω ο τονος!)!
Στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλουν για σχοινι φιλε,γι'αυτο μην διανοεισαι να κανεις συγκριση πελλετ με ξυλο,ξεχνα το,χαμενος απο χερι εισαι!
Καλα να'ναι το energ και μας βοηθησε εμας τους ασχετους μεχρι πριν 1-2 χρονια και αποφασισαμε τι μας συμφερει στην τσεπη!


Όπως νομίζεις ;)

Δεν νομιζω,ξερω φιλε,για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα με 4kw θερμ.ισχη(μετρημενα οταν τα εκαψα με κατω απο 20% υγρασια) εν γνωση μου πληρωσα για 5 τονους γιατι οταν τα αγορασα ειχαν 30-35% υγρασια,5 τονους ξυλα πληρωσα 550 ευρω και για την αντιστοιχη ποσοτητα πελλετ που θα μου εδιναν αυτες τις συνολικες θερμιδες θα επρεπε να παγορασω 4,2 τονους πελλετ(με 4,8kw θερμ. δυν. το βαζω το πελλετ και δεν θελω νάκουω π@παριες με 5,2 κ.τ.λ!),4,2 τονους πελλετ το παμφθηνο (για μενα ειπαμε!)πιστοποιημενο αν θα εφερνα απ'εξω θα ηθελα 840 ευρω αγορα απ'εδω 1115 η φθηνοτερη το καλοκαιρι και μεχρι 1200 ευρω τον χειμωνα,καλα για κατι golden kai german με 300 ευρω τον τονο θα μου εβγαινε 1250+ και αν εκανα και το λαθος ο κακομοιρης να μην εχω μετρητα η χωρο αποθυκευσης και αγοραζα σακι-σακι με 5,20 το σακι κοντα 1500 ευρω, και μου λες οπως νομιζεις?
Που 550 με το ξυλαρακι μου και που 1500 με το πελλετ,η εστω και 1115,1200 ακομη και με αυτο το 840 που ηταν ειδικη περιπτωση(και αυτη η τιμη δεν παιζει πουθενα στην λιανικη,ουτε καν κοντα!) ειναι παρα σαγκας πιο συμφερον το ξυλο!

Ωπα λαθος και σορρυ,απ'τις πολλες πραξεις τα μπερδεψα, το ειχα ξαναγραψει πιο πριν ομως, αντι για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα (αγορασμενα δηλ.5 τονοι προς 110 ευρω ο τονος) η αντιστιχεια με πελλετ ειναι οτι θα χρειαζομουν 3,8 τονους αρα 210 ευρω διαφορα στην ευνοικοτερη περιπτωση με αγορα πελλετ προς 200,514 ευρω διαφορα με πελλετ αγορασμενο με 280 ευρω ο τονος και ,590 με πελλετ στα 300 ευρω ο τονος και 767 ευρω η διαφορα με τιμη πελλετ αγορασμενο 5,20 το 15κιλο σακι!
Ειπα και'γω τεραστια η διαφορα αλλα εστο και ετσι παλι τεραστια ειναι1
Ειναι ομως αδικο να συγκρινω το ξυλο με το πελλετ με την τιμη πελλετ στα 200 μιας και το υπολογισα οσο θα μου εβγαινε αν το εφερνα απ' το εξωτερικο,ετσι θα επρεπε και το ξυλο να το βαλω με 75 ευρω ο τονος οσο δηλ. θα μου εβγαινε και αυτο εαν το εφερνα απο εξω,η δικαιοτερη συγκριση ειναι με μεση τιμη χειμωνα(Θεσν/ικη)οπου το ξυλο ειχε απο 110 εως 130 ευρω και το πιστοποιημενο πελλετ απο 265 εως 300 ευρω ο τονος!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98038 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε:

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε:

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε: Γιατί παραπονιούνται αυτοί που ζεσταίνονται με ξύλα ,πετρελαιο και οτιδήποτε αλλο εκτος απο πελλετ?
Μήπως θέλατε να εχετε και εσεις μια σομπουλα η εναν λεβητα και να ζεσταινεστε με πελλετ.
Μηπώς μετανοιωσατε που δεν βαλατε συστημα θερμανσης με πελλετ?
Αυτοι που καινε πελλετ ουτε μουρμουραν ουτε τίποτα.
Την πατήσανε καίγοντας σαβούρα και πλέον ξέρουν πως θα δώσουν κατι παραπανω για να παρουν κατι καλο
και να μην γίνουν θερμανστές.Και αυτο το κατι παραπανω που θα δωσουν στην τελικη θα το κερδίσουν,
στην καταναλωση,στην καθαριότητα,στην μακροζωία του λεβητα ,της σόμπας.
Και αλλα που μπορουν να καταλάβουν μόνο οι χρηστες του πελλετ.

Καλα ,κελαιδα εσυ,και ασε εμενα τον μουντζουρη με το ενα γεμισμα(τις περισσοτερες φετινες μερες!)την ημερα με το ξυλο μου να κερδιζω τρελα λεφτα σε σχεση με το αν ειχα προτιμησει πελλετ(και σε προνομιακη τιμη θα το επαιρνα το πιστοποιημενο πελλετ,200 ευρω ο τονος!)!
Στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλουν για σχοινι φιλε,γι'αυτο μην διανοεισαι να κανεις συγκριση πελλετ με ξυλο,ξεχνα το,χαμενος απο χερι εισαι!
Καλα να'ναι το energ και μας βοηθησε εμας τους ασχετους μεχρι πριν 1-2 χρονια και αποφασισαμε τι μας συμφερει στην τσεπη!


Όπως νομίζεις ;)

Δεν νομιζω,ξερω φιλε,για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα με 4kw θερμ.ισχη(μετρημενα οταν τα εκαψα με κατω απο 20% υγρασια) εν γνωση μου πληρωσα για 5 τονους γιατι οταν τα αγορασα ειχαν 30-35% υγρασια,5 τονους ξυλα πληρωσα 550 ευρω και για την αντιστοιχη ποσοτητα πελλετ που θα μου εδιναν αυτες τις συνολικες θερμιδες θα επρεπε να παγορασω 4,2 τονους πελλετ(με 4,8kw θερμ. δυν. το βαζω το πελλετ και δεν θελω νάκουω π@παριες με 5,2 κ.τ.λ!),4,2 τονους πελλετ το παμφθηνο (για μενα ειπαμε!)πιστοποιημενο αν θα εφερνα απ'εξω θα ηθελα 840 ευρω αγορα απ'εδω 1115 η φθηνοτερη το καλοκαιρι και μεχρι 1200 ευρω τον χειμωνα,καλα για κατι golden kai german με 300 ευρω τον τονο θα μου εβγαινε 1250+ και αν εκανα και το λαθος ο κακομοιρης να μην εχω μετρητα η χωρο αποθυκευσης και αγοραζα σακι-σακι με 5,20 το σακι κοντα 1500 ευρω, και μου λες οπως νομιζεις?
Που 550 με το ξυλαρακι μου και που 1500 με το πελλετ,η εστω και 1115,1200 ακομη και με αυτο το 840 που ηταν ειδικη περιπτωση(και αυτη η τιμη δεν παιζει πουθενα στην λιανικη,ουτε καν κοντα!) ειναι παρα σαγκας πιο συμφερον το ξυλο!

Ωπα λαθος και σορρυ,απ'τις πολλες πραξεις τα μπερδεψα, το ειχα ξαναγραψει πιο πριν ομως, αντι για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα (αγορασμενα δηλ.5 τονοι προς 110 ευρω ο τονος) η αντιστιχεια με πελλετ ειναι οτι θα χρειαζομουν 3,8 τονους αρα 210 ευρω διαφορα στην ευνοικοτερη περιπτωση με αγορα πελλετ προς 200,514 ευρω διαφορα με πελλετ αγορασμενο με 280 ευρω ο τονος και ,590 με πελλετ στα 300 ευρω ο τονος και 767 ευρω η διαφορα με τιμη πελλετ αγορασμενο 5,20 το 15κιλο σακι!
Ειπα και'γω τεραστια η διαφορα αλλα εστο και ετσι παλι τεραστια ειναι1
Ειναι ομως αδικο να συγκρινω το ξυλο με το πελλετ με την τιμη πελλετ στα 200 μιας και το υπολογισα οσο θα μου εβγαινε αν το εφερνα απ' το εξωτερικο,ετσι θα επρεπε και το ξυλο να το βαλω με 75 ευρω ο τονος οσο δηλ. θα μου εβγαινε και αυτο εαν το εφερνα απο εξω,η δικαιοτερη συγκριση ειναι με μεση τιμη χειμωνα(Θεσν/ικη)οπου το ξυλο ειχε απο 110 εως 130 ευρω και το πιστοποιημενο πελλετ απο 265 εως 300 ευρω ο τονος!


Μόνο που η πραγματική απόδοση του ξυλολέβητα με αυτού του πέλλετ έχουν μεγάλη διαφορά. Ο ξυλολέβητας δεν έχει κανέναν αυτοματισμό και η καύση του απέχει πολύ από την σχεδόν τέλεια του πέλλετ. Ακόμα και ο ρυθμός που αποθέτει στάχτη και πίσσα ο ξυλολέβητας διαφέρει σημαντικά από αυτή του λέβητα πέλλετ.
Στην πράξη πρέπει να υπολογίζουμε ένα 20% επιπλέον διαφορά.
Δηλαδή αν συγκρίνουμε το 120€ στα ξύλα και το 270€ στο πέλλετ, θα δούμε μια διαφορά στην πράξη αντί για 4 τόννους πέλλετ θα χρειαστούν στην πράξη 6-7 τόνοι ξύλα. Δηλαδή αντί για 1080 με πέλλετ, θα χρειαστείς 700€ για ξύλα.
Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνει καθημερινός χαμάλης δυο και τρεις φορές την ημέρα να γεμίζει ξύλα και κάθε μέρα να καθαρίζει στάχτη, από το να ασχολείται μισή το πολύ ώρα μια φορά την εβδομάδα (τόσο ασχολείται η 64 ετών μητέρα μου), με γεια του και χαρά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98045 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:

valsam έγραψε:

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε:

valsam έγραψε:

mega pellet έγραψε: Γιατί παραπονιούνται αυτοί που ζεσταίνονται με ξύλα ,πετρελαιο και οτιδήποτε αλλο εκτος απο πελλετ?
Μήπως θέλατε να εχετε και εσεις μια σομπουλα η εναν λεβητα και να ζεσταινεστε με πελλετ.
Μηπώς μετανοιωσατε που δεν βαλατε συστημα θερμανσης με πελλετ?
Αυτοι που καινε πελλετ ουτε μουρμουραν ουτε τίποτα.
Την πατήσανε καίγοντας σαβούρα και πλέον ξέρουν πως θα δώσουν κατι παραπανω για να παρουν κατι καλο
και να μην γίνουν θερμανστές.Και αυτο το κατι παραπανω που θα δωσουν στην τελικη θα το κερδίσουν,
στην καταναλωση,στην καθαριότητα,στην μακροζωία του λεβητα ,της σόμπας.
Και αλλα που μπορουν να καταλάβουν μόνο οι χρηστες του πελλετ.

Καλα ,κελαιδα εσυ,και ασε εμενα τον μουντζουρη με το ενα γεμισμα(τις περισσοτερες φετινες μερες!)την ημερα με το ξυλο μου να κερδιζω τρελα λεφτα σε σχεση με το αν ειχα προτιμησει πελλετ(και σε προνομιακη τιμη θα το επαιρνα το πιστοποιημενο πελλετ,200 ευρω ο τονος!)!
Στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλουν για σχοινι φιλε,γι'αυτο μην διανοεισαι να κανεις συγκριση πελλετ με ξυλο,ξεχνα το,χαμενος απο χερι εισαι!
Καλα να'ναι το energ και μας βοηθησε εμας τους ασχετους μεχρι πριν 1-2 χρονια και αποφασισαμε τι μας συμφερει στην τσεπη!


Όπως νομίζεις ;)

Δεν νομιζω,ξερω φιλε,για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα με 4kw θερμ.ισχη(μετρημενα οταν τα εκαψα με κατω απο 20% υγρασια) εν γνωση μου πληρωσα για 5 τονους γιατι οταν τα αγορασα ειχαν 30-35% υγρασια,5 τονους ξυλα πληρωσα 550 ευρω και για την αντιστοιχη ποσοτητα πελλετ που θα μου εδιναν αυτες τις συνολικες θερμιδες θα επρεπε να παγορασω 4,2 τονους πελλετ(με 4,8kw θερμ. δυν. το βαζω το πελλετ και δεν θελω νάκουω π@παριες με 5,2 κ.τ.λ!),4,2 τονους πελλετ το παμφθηνο (για μενα ειπαμε!)πιστοποιημενο αν θα εφερνα απ'εξω θα ηθελα 840 ευρω αγορα απ'εδω 1115 η φθηνοτερη το καλοκαιρι και μεχρι 1200 ευρω τον χειμωνα,καλα για κατι golden kai german με 300 ευρω τον τονο θα μου εβγαινε 1250+ και αν εκανα και το λαθος ο κακομοιρης να μην εχω μετρητα η χωρο αποθυκευσης και αγοραζα σακι-σακι με 5,20 το σακι κοντα 1500 ευρω, και μου λες οπως νομιζεις?
Που 550 με το ξυλαρακι μου και που 1500 με το πελλετ,η εστω και 1115,1200 ακομη και με αυτο το 840 που ηταν ειδικη περιπτωση(και αυτη η τιμη δεν παιζει πουθενα στην λιανικη,ουτε καν κοντα!) ειναι παρα σαγκας πιο συμφερον το ξυλο!

Ωπα λαθος και σορρυ,απ'τις πολλες πραξεις τα μπερδεψα, το ειχα ξαναγραψει πιο πριν ομως, αντι για 4,5 τονους ξυλα που εκαψα (αγορασμενα δηλ.5 τονοι προς 110 ευρω ο τονος) η αντιστιχεια με πελλετ ειναι οτι θα χρειαζομουν 3,8 τονους αρα 210 ευρω διαφορα στην ευνοικοτερη περιπτωση με αγορα πελλετ προς 200,514 ευρω διαφορα με πελλετ αγορασμενο με 280 ευρω ο τονος και ,590 με πελλετ στα 300 ευρω ο τονος και 767 ευρω η διαφορα με τιμη πελλετ αγορασμενο 5,20 το 15κιλο σακι!
Ειπα και'γω τεραστια η διαφορα αλλα εστο και ετσι παλι τεραστια ειναι1
Ειναι ομως αδικο να συγκρινω το ξυλο με το πελλετ με την τιμη πελλετ στα 200 μιας και το υπολογισα οσο θα μου εβγαινε αν το εφερνα απ' το εξωτερικο,ετσι θα επρεπε και το ξυλο να το βαλω με 75 ευρω ο τονος οσο δηλ. θα μου εβγαινε και αυτο εαν το εφερνα απο εξω,η δικαιοτερη συγκριση ειναι με μεση τιμη χειμωνα(Θεσν/ικη)οπου το ξυλο ειχε απο 110 εως 130 ευρω και το πιστοποιημενο πελλετ απο 265 εως 300 ευρω ο τονος!


Μόνο που η πραγματική απόδοση του ξυλολέβητα με αυτού του πέλλετ έχουν μεγάλη διαφορά. Ο ξυλολέβητας δεν έχει κανέναν αυτοματισμό και η καύση του απέχει πολύ από την σχεδόν τέλεια του πέλλετ. Ακόμα και ο ρυθμός που αποθέτει στάχτη και πίσσα ο ξυλολέβητας διαφέρει σημαντικά από αυτή του λέβητα πέλλετ.
Στην πράξη πρέπει να υπολογίζουμε ένα 20% επιπλέον διαφορά.
Δηλαδή αν συγκρίνουμε το 120€ στα ξύλα και το 270€ στο πέλλετ, θα δούμε μια διαφορά στην πράξη αντί για 4 τόννους πέλλετ θα χρειαστούν στην πράξη 6-7 τόνοι ξύλα. Δηλαδή αντί για 1080 με πέλλετ, θα χρειαστείς 700€ για ξύλα.
Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνει καθημερινός χαμάλης δυο και τρεις φορές την ημέρα να γεμίζει ξύλα και κάθε μέρα να καθαρίζει στάχτη, από το να ασχολείται μισή το πολύ ώρα μια φορά την εβδομάδα (τόσο ασχολείται η 64 ετών μητέρα μου), με γεια του και χαρά του.

Aν και δεν συμφωνω με τις πραξεις σου γιατι ετσι οπως τις κανεις βγαζεις τον συνδιασμο πελλετ και λεβητας πελλετ αποδοτικοτερο κατα 50% και βαλε απο τον συνδιασμο
ξυλο και ξυλολεβητα αλλα και ετσι παλι χαμενο απο χερι βγαινει το πελλετακι,380 ολοκληρα ευρω διαφορα
υπερ του ξυλου για μια μικρη κατα την γνωμη μου καταναλωση της ταξης των 6-7 τονων ξυλο την σαιζον
ειναι κοντα 45% παραπανω λεφτα αυτος με το πελλετ,50% αποδοτικοτερο ο συνδιασμος πελλετ και
λεβητας και 45% πιο πολλα λεφτα πρεπει να ξοδεψουμε και μετα μου λετε οτι δεν ειναι πανακριβο το πελλετ?

Εσυ το λες δεν το λεω εγω,λες δηλ οτι αν
καψει καποιος 4 κιλα πελλετ π.χ για να παρει ο αλλος αντιστιχα
την ιδια ζεστη με ξυλολεβητα και ξυλο θα καψει 6-7 κιλα, και λεμε λοιπον 4 κιλα πελλετ με 4,8kw/kg το πελλετ και αποδοη του λεβητα πελλετ στο 90%(κιμπαρεις παλι ξηγιεμαι δεν νομιζω να εχεις παραπονο?)πηραμε 17,28kw και λες οτι με ξυλο θελουμε 6,5 (μεση απο το 6-7 που λες ο.κ?
Αρα υπολογιζεις τον ξυλολεβητα με 66% αποδοση (6,5 κιλα ξυλο απι 4θερμ δυν. ξυλου επι 66%= 17,16kw)
και συμφωνα με τους υπολογισμους σου δηλ. εχουμε 33% περισοτερη αποδοση του λεβητα πελλετ και 20% περισσοτερη θερμ.δυν. του ιδιου του πελλετ συνολο δηλ. 53% αποδοτικοτερος ο συνδυασμος του πελλετ λεβητας πελλετ,και να συμφωνησω μαζι σου (που δεν συμφωνω ουτε με σφαιρες οτι ενας καλος ξυλολεβητα με εναν καλο λεβητα πελλετ εχουν 33% διαφορα αποδοσης!)45% περισσοτερα χρηματα σε καυσιμα ειναι πολλα λεφτα φιλε,αν ηταν ετσι μεναμε στο πετρελαιο γιατι στο κατω κατω της γραφης το πετρελαιο δεν ανεβηκε 45% μονο 30% ανεβηκε και προφερε και ξεκουραση!
Αν η μητερα σου ασχολειτε μιση ωρα την εβδομαδα ολο κι'ολο οπως το καυχιεσαι εγω σου λεω και το εχω γραψει χιλιες φορες στο φορουν οτι μετα τα βιας ασχολουμε με τον ξυλολεβητα 35 λεπτα την εβδομαδα τις βδομαδες του ενος γεμισματος την ημερα και 50 λεπτα την βδομαδα τις κρυες βδομαδες(που φετος πρεπει νατα μια η δυο μαξιμουμ!)βρε αντε ας πουμε του χρονου και 10 να'ναι τετοιες οι εβδομαδες που να χρειαστει να αφιεροσω και μια ωρα την βδομαδα για τον λεβητα (5 λεπτα ημερισιος πεταμα της σταχτης και γεμισμα του λεβητα με ξυλα,και μετα αλλα 2-3 γεμισματα του διλεπτου μαξ!),10 βδομαδες λοιπον (2,5 μηνες παγωνιες ειναι 10 βδομαδες με 3 γεμισματα ημερισια πραγμα απιθανο αλλα τελος παντων κιμπαρης ειμαι ειπαμε!)απο μιση ωρα παραπανω ενασχοληση απ'οτι η μητερα σου =5ωρες ολοκληρες μεσα σε
εναν ολοκληρο παγωμενο χειμωνα,380 ευρω κερδος στην τσεπη μου για 5 ωρες παραπανω δουλεια σε ενα διαστημα 5-6 μηνων εμενα μια χαρα μου καθονται γιατι εγω 380 ευρω σε ενα 5ωρο δεν τα βγαζω φιλε,
τωρα εαν εσυ η μητερα σου τα βγαζετε και δεν θελεις να ασχοληθεις τοτε εχεις δικαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98052 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet
Απορω πραγματικα, με το παθος που προσπαθουν καποιοι να βγαλουν το πελλετ μη οικονομικο...και η πλακα ειναι οτι δεν ειναι καν χρηστες πελλετ.

Οτι υπαρχει διαφορα τιμης και οικονομικοτερη θερμανση με ξυλα ειναι δεδομενο, δεν το αμφισβητω καθολου...ομως...

Σαν χρηστης λεβητα πελλετ λοιπον ξαναλεω οτι δεν το αλλαζω με κανεναν ξυλολεβητα...καιω, και θα συνεχισω να καιω μη πιστοποιημενα πελλετ με θερμογονο 5,2kw/kg...τοση ειναι κι ας μην το πιστευουν μερικοι...η χρηση και η καταναλωση μου επι τρια χρονια απλα το επιβεβαιωνει...ουτε υποθεσεις ουτε τιποτα.

Με 6 τονους progetto ecologia προς 237 παραδωτεο η θερμανση μου στοιχισε 1422 ευρω για 120μ2 αμονωτο σπιτι...εκαψα και 800 κιλα ξυλα στο τζακι μου...συνολο δηλαδη 1500 ευρω με θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 22,7...με ξυλα ποσο θα μου στοιχιζε 1000;;; αυτη ειναι η διαφορα...σε σχεση με τους 3 τονους πετρελαιου που θα μου στοιχιζαν 3900 ειναι εξαιρετικο νουμερο τα 1500...πιστευει κανεις οτι δεν ειναι;;;

Ολα τα παραπανω σαν χρηστης...σαν υδραυλικος εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν την επιλογη που ηδη εκαναν, θα το εκαναν με ευχαριστηση...θα ξηλωναν τα κακης ποιοτητας μηχανηματα καυσης ξυλου (λογω μεγαλων καταναλωσεων και δυσκολιων γενικοτερα) για να βαλουν λεβητα πελλετ αβλεπει.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ψαξιμο για ξερα ξυλα, ενω το πελλετ εχει στανταρ υγρασια.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ελεγχο για να μη μας κλεψει ο εμπορος στο βαρος, ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, λογω της φυσης της καυσης ξυλου, εχει πολλες φορες ατελη καυση, πισσα που μειωνει την αποδοση του λεβητα κτλ...ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, αν φυγεις απο το σπιτι 24 ωρες θα το βρεις κρυο, ενω το πελλετ και τρεις μερες να λειπεις, θα το βρεις εκει που θα βαλεις τον θερμοστατη.

Ολα τα παραπανω το κανουν εναν ελκυστικο τροπο θερμανσης που συνδιαζει πολλες απο τις ευκολιες του πετρελαιου.

Το αντιθετο καποιον που να θελει να αλλαξει την θερμανση του απο πελλετ σε ξυλο δεν εχω δει...κατι σημαινει αυτο και ο νοων νοειτο.


@ giogud

Σχετικα με το 20% διαφορας στην καταναλωση (πελλετ - ξυλο) με βρισκεις συμφωνο...στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτο συμβαινει...το θεμα ειναι ποιος θελει να το πιστεψει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, daco, Fokion, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98053 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΑΛΛΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ! ΤΕΛΟΣ....ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ τετοια σχολια εχασες ενα σορο πελατες.

giogud έγραψε:

michalisgr έγραψε: www.heizpellets24.de/pelletpreis
Είσαι άσχετος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Στο εμπόριο είσαι, γνώστης το παίζεις. Φέρε πέλλετ και πούλα όσο νομίζεις. Κλείσε μας τα μαγαζιά.
Τους τρόπους φοροαποφυγής απλά τους φαντάζεσαι. Δεν υπάρχει τρόπος σε έστω και λίγη σοβαρή επιχείρηση. Αν δεν τιμολογώ έστω και το 10% από τις αγορές μου, σε 3-4 χρόνια θα βρεθώ με εικονική αποθήκη 2000 τόνων. Θα φαίνεται ότι έχω ενώ θα είμαι άδειος. Αυτές τις βλακείες τις κάνουν κάποιοι που πουλάνε 5-6 φορτηγά την χρονιά και δεν τους ελέγχει κανένας και δεν αξίζει να τους ελέγξει κανένας. Αλλά με μόνο τέτοιους στην αγορά, θα κρυώσει πολύς κόσμος. Πετρέλαιο θα καίτε μέσα στο καταχείμωνο.


Γιωργο ειδες που ειναι διαφορα μας;; Ημουν και πελατης σου και ο τροπος που εκφραζεσαι δειχνει το επιπεδο σου!Σοβαρη επιχειρηση ειναι εκτος των ανω και αυτη που οταν ο πελατης της πληρωνει για ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο σπιτι του να του το πηγαινει στο ΣΠΙΤΙ του και οχι σε αλλο ΧΩΡΙΟ αλλα αυτα μεταξυ μας ;)
ΤΕΣ ΠΑ!Δεν θα ασχοληθω με την πωληση πελλετ στο ΥΠ/ΜΑ του ομιλου μας μιας και υπαρχουν ηδη αρκετα ατομα που ασχολουνται εδω στην περιοχη! Ξερεις η λεξη ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ειναι αρκετα βαρυα και ΖΗΤΩ να την ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ!

α και οσο για το χυμα κανε ενα τηλεφωνο στη γερμανια να σε ενημερωσουν!


Από το site που μας δείχνεις.
Παραγγελία 6 τόννων συσκευασμένο με παράδοση στο Βερολίνο. Μάλιστα τους δίνω και περιθώριο 20 ημερών
Συσκευασμένα είχε μόνο 2 προϊόντα. Το πρώτο είναι στα 262€ καθαρή τιμή για παλέτα 65 σακιών. Δηλαδή τελική τιμή 287€ (με ΦΠΑ 7%) και 330€ (με ΦΠΑ 23%). Το καλό το πέλλετ έχει 315€ καθαρή τιμή, δηλαδή 337€ ο τόνος με 7% ΦΠΑ και κρατηθείτε.....387€ αν το ΦΠΑ είναι 23%.
www.heizpellets24.de/pelletpreis-direkt/10115/8/6000/1
Κάντε παραγγελία και μόνοι σας. Έβαλα Τ.Κ. Βερολίνου.
Δοκιμάστε όποιον συνδυασμό θέλετε Τ Κ Γερμανίας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98060 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Απορω πραγματικα, με το παθος που προσπαθουν καποιοι να βγαλουν το πελλετ μη οικονομικο...και η πλακα ειναι οτι δεν ειναι καν χρηστες πελλετ.

Οτι υπαρχει διαφορα τιμης και οικονομικοτερη θερμανση με ξυλα ειναι δεδομενο, δεν το αμφισβητω καθολου...ομως...

Σαν χρηστης λεβητα πελλετ λοιπον ξαναλεω οτι δεν το αλλαζω με κανεναν ξυλολεβητα...καιω, και θα συνεχισω να καιω μη πιστοποιημενα πελλετ με θερμογονο 5,2kw/kg...τοση ειναι κι ας μην το πιστευουν μερικοι...η χρηση και η καταναλωση μου επι τρια χρονια απλα το επιβεβαιωνει...ουτε υποθεσεις ουτε τιποτα.

Με 6 τονους progetto ecologia προς 237 παραδωτεο η θερμανση μου στοιχισε 1422 ευρω για 120μ2 αμονωτο σπιτι...εκαψα και 800 κιλα ξυλα στο τζακι μου...συνολο δηλαδη 1500 ευρω με θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 22,7...με ξυλα ποσο θα μου στοιχιζε 1000;;; αυτη ειναι η διαφορα...σε σχεση με τους 3 τονους πετρελαιου που θα μου στοιχιζαν 3900 ειναι εξαιρετικο νουμερο τα 1500...πιστευει κανεις οτι δεν ειναι;;;

Ολα τα παραπανω σαν χρηστης...σαν υδραυλικος εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν την επιλογη που ηδη εκαναν, θα το εκαναν με ευχαριστηση...θα ξηλωναν τα κακης ποιοτητας μηχανηματα καυσης ξυλου (λογω μεγαλων καταναλωσεων και δυσκολιων γενικοτερα) για να βαλουν λεβητα πελλετ αβλεπει.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ψαξιμο για ξερα ξυλα, ενω το πελλετ εχει στανταρ υγρασια.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ελεγχο για να μη μας κλεψει ο εμπορος στο βαρος, ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, λογω της φυσης της καυσης ξυλου, εχει πολλες φορες ατελη καυση, πισσα που μειωνει την αποδοση του λεβητα κτλ...ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, αν φυγεις απο το σπιτι 24 ωρες θα το βρεις κρυο, ενω το πελλετ και τρεις μερες να λειπεις, θα το βρεις εκει που θα βαλεις τον θερμοστατη.

Ολα τα παραπανω το κανουν εναν ελκυστικο τροπο θερμανσης που συνδιαζει πολλες απο τις ευκολιες του πετρελαιου.

Το αντιθετο καποιον που να θελει να αλλαξει την θερμανση του απο πελλετ σε ξυλο δεν εχω δει...κατι σημαινει αυτο και ο νοων νοειτο.


Με βρίσκεις σύμφωνο 100% σε όσα λες Χρήστο.

Παρεπιπτόντως με φέτος πάλι 2% διαφορά στην τιμή Progetto από bioenery τι θα προτιμήσεις? Εγώ που έκαψα και πέρσι 10 σακιά Projeto λέω να δώσω τα 5€ επιπλέον και να πάρω bioenergy.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.342 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ