Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97987 από NIKITAS
Απαντήθηκε από NIKITAS στο θέμα Τιμές pellet
Δεν θα ήθελα να συνεχίσω την συζήτηση περι εμπόρων, θα ήθελα όμως να παραθέσω την εμπειρία μου στο εξής: αν προσπαθήσετε να αγοράσετε απευθείας απο Βουλγαρία - Ρουμανία, δύσκολα θα βρείτε εταιρεία να πουλάει πιστοποιημένο απευθείας σε ιδιώτη (η SCWEI και η AMECO με παρέπεμψαν σε έλληνες αντιπρόσωπους).
Απο έμπορο στην Βουλγαρία βρήκα golden nuggets, με ελάχιστη παραγγελία φορτηγό για Αθηνα, τελική τιμή 310 0 τόννος.
Σε τιμή περί τα 200 ευρώ, βρήκα technowood στην Βουλγαρία, όπου το εργοστάσιο θέλει 160 ευρώ και 850 ευυρώ για Αθήνα, όμως για πωληση σε ιδιώτη σε χρεώνουν και τον ΦΠΑ (και καλά κάνουν), οπότε η τελική τιμή φτάνει τα 240 ευρώ ανά τόννο. Σε αυτά, θα πρέπει να υπολογίσουμε και περίπου 200 ευρώ για κλαρκ και χειριστή, προκειμένου να ξεφορτώσει κανείς την νταλίκα. Που σημαίνει ότι με μαξιμουμ φορτίο γύρω στους 25 τόννους, θέλεις άλλα 8 ευρώ τον τόννο για ξεφόρτωμα.
Με 2 λόγια, απευθείας αγορά απο Βουλγαρία, ξεκινά απο 250 ευρώ ο τόννος (για νόμιμη αγορά μιλώ, με πληρωμή φπα) και μίνιμουμ ένα φορτηγό για πέλλετ πέυκου, απιστοποίητο.
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν έμπορο, τιμές περί τα 270-280 τελική Αθήνα (πουλάνε κάποιοι συνήθως βουλγάρικο ΜΑΚΗ) μου φαίνεται απολύτως συγκρίσιμο και λογικό νούμερο (με δεδομένο ότι η μίνιμουμ αγορά είναι μια παλλέτα).
Για την ιστορία να διυεκρινίσω ότι 2 μήνες τώρα που ψάχνω για αγορά απο το εξωτερικό απευθείας, δεν έχω βρει καλύτερες τιμές και κάποιες που φαίνονται καλές αποδείχτηκαν απάτη (ανύπαρκτες εταιρείες, ανύπαρκτα πιστοποιητικά κτλ). Επίσης, να τονίσω ότι όλες οι εταιρείες που έχω μιλήσει θεωρούν δεδομένη την πλήρη πληρωμή του φορτίου για να κάνουν παράδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97988 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Τιμές pellet

NIKITAS έγραψε: Δεν θα ήθελα να συνεχίσω την συζήτηση περι εμπόρων, θα ήθελα όμως να παραθέσω την εμπειρία μου στο εξής: αν προσπαθήσετε να αγοράσετε απευθείας απο Βουλγαρία - Ρουμανία, δύσκολα θα βρείτε εταιρεία να πουλάει πιστοποιημένο απευθείας σε ιδιώτη (η SCWEI και η AMECO με παρέπεμψαν σε έλληνες αντιπρόσωπους).
Απο έμπορο στην Βουλγαρία βρήκα golden nuggets, με ελάχιστη παραγγελία φορτηγό για Αθηνα, τελική τιμή 310 0 τόννος.
Σε τιμή περί τα 200 ευρώ, βρήκα technowood στην Βουλγαρία, όπου το εργοστάσιο θέλει 160 ευρώ και 850 ευυρώ για Αθήνα, όμως για πωληση σε ιδιώτη σε χρεώνουν και τον ΦΠΑ (και καλά κάνουν), οπότε η τελική τιμή φτάνει τα 240 ευρώ ανά τόννο. Σε αυτά, θα πρέπει να υπολογίσουμε και περίπου 200 ευρώ για κλαρκ και χειριστή, προκειμένου να ξεφορτώσει κανείς την νταλίκα. Που σημαίνει ότι με μαξιμουμ φορτίο γύρω στους 25 τόννους, θέλεις άλλα 8 ευρώ τον τόννο για ξεφόρτωμα.
Με 2 λόγια, απευθείας αγορά απο Βουλγαρία, ξεκινά απο 250 ευρώ ο τόννος (για νόμιμη αγορά μιλώ, με πληρωμή φπα) και μίνιμουμ ένα φορτηγό για πέλλετ πέυκου, απιστοποίητο.
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν έμπορο, τιμές περί τα 270-280 τελική Αθήνα (πουλάνε κάποιοι συνήθως βουλγάρικο ΜΑΚΗ) μου φαίνεται απολύτως συγκρίσιμο και λογικό νούμερο (με δεδομένο ότι η μίνιμουμ αγορά είναι μια παλλέτα).
Για την ιστορία να διυεκρινίσω ότι 2 μήνες τώρα που ψάχνω για αγορά απο το εξωτερικό απευθείας, δεν έχω βρει καλύτερες τιμές και κάποιες που φαίνονται καλές αποδείχτηκαν απάτη (ανύπαρκτες εταιρείες, ανύπαρκτα πιστοποιητικά κτλ). Επίσης, να τονίσω ότι όλες οι εταιρείες που έχω μιλήσει θεωρούν δεδομένη την πλήρη πληρωμή του φορτίου για να κάνουν παράδοση.


το ιδιο επαθα και γω φιλε ,με παρεπεμψαν σε Ελληνα αντιπροσωπο,και η τιμη βγαινει 295 το SCWEI τελικη για Ελλάδα,Δεν συμφαιρει,τοσο και λιγοτερα βγαίνει εδω ελλαδα για πληρης φορτίο,αλλου θα καταληξω παντως,κατι θα βρουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97990 από malia
Απαντήθηκε από malia στο θέμα Τιμές pellet
λαθος τα 1005 335 ευρω κ τα 1050 350 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97994 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε: www.heizpellets24.de/pelletpreis
Είσαι άσχετος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Στο εμπόριο είσαι, γνώστης το παίζεις. Φέρε πέλλετ και πούλα όσο νομίζεις. Κλείσε μας τα μαγαζιά.
Τους τρόπους φοροαποφυγής απλά τους φαντάζεσαι. Δεν υπάρχει τρόπος σε έστω και λίγη σοβαρή επιχείρηση. Αν δεν τιμολογώ έστω και το 10% από τις αγορές μου, σε 3-4 χρόνια θα βρεθώ με εικονική αποθήκη 2000 τόνων. Θα φαίνεται ότι έχω ενώ θα είμαι άδειος. Αυτές τις βλακείες τις κάνουν κάποιοι που πουλάνε 5-6 φορτηγά την χρονιά και δεν τους ελέγχει κανένας και δεν αξίζει να τους ελέγξει κανένας. Αλλά με μόνο τέτοιους στην αγορά, θα κρυώσει πολύς κόσμος. Πετρέλαιο θα καίτε μέσα στο καταχείμωνο.


Γιωργο ειδες που ειναι διαφορα μας;; Ημουν και πελατης σου και ο τροπος που εκφραζεσαι δειχνει το επιπεδο σου!Σοβαρη επιχειρηση ειναι εκτος των ανω και αυτη που οταν ο πελατης της πληρωνει για ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο σπιτι του να του το πηγαινει στο ΣΠΙΤΙ του και οχι σε αλλο ΧΩΡΙΟ αλλα αυτα μεταξυ μας ;)
ΤΕΣ ΠΑ!Δεν θα ασχοληθω με την πωληση πελλετ στο ΥΠ/ΜΑ του ομιλου μας μιας και υπαρχουν ηδη αρκετα ατομα που ασχολουνται εδω στην περιοχη! Ξερεις η λεξη ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ειναι αρκετα βαρυα και ΖΗΤΩ να την ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ!

α και οσο για το χυμα κανε ενα τηλεφωνο στη γερμανια να σε ενημερωσουν!


Από το site που μας δείχνεις.
Παραγγελία 6 τόννων συσκευασμένο με παράδοση στο Βερολίνο. Μάλιστα τους δίνω και περιθώριο 20 ημερών
Συσκευασμένα είχε μόνο 2 προϊόντα. Το πρώτο είναι στα 262€ καθαρή τιμή για παλέτα 65 σακιών. Δηλαδή τελική τιμή 287€ (με ΦΠΑ 7%) και 330€ (με ΦΠΑ 23%). Το καλό το πέλλετ έχει 315€ καθαρή τιμή, δηλαδή 337€ ο τόνος με 7% ΦΠΑ και κρατηθείτε.....387€ αν το ΦΠΑ είναι 23%.
www.heizpellets24.de/pelletpreis-direkt/10115/8/6000/1
Κάντε παραγγελία και μόνοι σας. Έβαλα Τ.Κ. Βερολίνου.
Δοκιμάστε όποιον συνδυασμό θέλετε Τ Κ Γερμανίας
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97995 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet
μας εχεις ζαλισει με το φπα
λες κι αμα μειωθει θα κερδισουμε και τιποτα εμεις
σε καθε χωρα η τιμη διαμορφωνεται απο διαφοπους παραγοντες φορπυς κλπ
και ειναι αυτη που πληρωνει ο καταναλωτης της χωρας
ολες οι αναγωγες του τυπου αν ειχε τοσο το ενα και τοσο ο αλλος φορος και τοσο η ασφαλεια του φορτηγου στην γερμανια και το κοστος συντηρησης του και τοσο ο οδηγος του κλπ κλπ
ειναι παντελως αβασιμες και το 387 γιατι τοβαλες κεφαλαια ???
σαμπως εδω δεν πουλιονται με 400 και βαλε ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97998 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

dimlyk έγραψε: μας εχεις ζαλισει με το φπα
λες κι αμα μειωθει θα κερδισουμε και τιποτα εμεις
σε καθε χωρα η τιμη διαμορφωνεται απο διαφοπους παραγοντες φορπυς κλπ
και ειναι αυτη που πληρωνει ο καταναλωτης της χωρας
ολες οι αναγωγες του τυπου αν ειχε τοσο το ενα και τοσο ο αλλος φορος και τοσο η ασφαλεια του φορτηγου στην γερμανια και το κοστος συντηρησης του και τοσο ο οδηγος του κλπ κλπ
ειναι παντελως αβασιμες και το 387 γιατι τοβαλες κεφαλαια ???
σαμπως εδω δεν πουλιονται με 400 και βαλε ?


Θέλεις να πεις ότι το πέλλετ είναι φθηνότερο στην Γερμανία; Ακριβότερο είναι και μάλιστα πολύ. Τώρα αν εσύ το 16% διαφορά το θεωρείς λίγο...... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
41€ ΔΙΑΦΟΡΆ ΑΝΑ ΤΟΝΟ ΕΙΝΑΙ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.391 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ