Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15583 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet
Για να έχουμε μέτρο σύγκρισης υπάρχουν 2 επιλογές.

1.
Ή θα βάλετε 2 ΙΔΙΕΣ σόμπες σε 2 ΙΔΙΟΥΣ χώρους στις ΙΔΙΕΣ θερμοκρασίες και με τις ΙΔΙΕΣ εξωτερικές συνθήκες περιβάλλοντος (πράγμα απίθανο)


2. Θα δώσετε τα δείγματα σε εργαστήριο να σας τα αναλύσουν.

Το έκαψα 2 σακκια παραπάνω ή λιγότερο με την τάδε ή δείνα μάρκα, είναι μπακαλίστικο αποτέλεσμα και ίσως η αναλογία που ισχύει σε μια περιοχή, να μην ισχύει σε άλλη! (οξυγόνο ατμόσφαιρας) ;)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15585 από leividiotis
Απαντήθηκε από leividiotis στο θέμα Τιμές pellet
Έχετε δίκιο αλλά λόγο ότι το έκανα εισαγωγή τον Φεβρουάριο και για αυτό οι περισσότεροι το δούλεψαν μπρος το τέλος του χειμώνα και για αυτό δεν έχω πιο λεπτομερή στοιχειά .παντός στην περιοχή μου είχαν πολλά προβλήματα με τις σόμπες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15586 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet

leividiotis έγραψε: Δεν έχω στοιχειά για δύο σεζόν αλλά ο πελάτης που σας ανέφερα με σόμπα καλοριφέρ 21kw έκαψε Φεβρουάριο κ Μάρτιο 66 σακιά RZ-PELLETS ενώ Δεκέμβριο κ Ιανουάριο 100 σακιά ΜΑΚΗ με ιδία θερμοκρασία στο χώρο πάντα.





θα προσπαθησω να δεχτω τα νουμερα που εδωσες αν και δε βγαινουν.
Ας πουμε οτι οι ωρες λειτουργειας της σομπας ηταν ακριβως ιδιες, οπως ακριβως ιδιες ηταν και οι εξωτερικες θερμοκρασιες αυτους τους μηνες...απιθανο αλλα να το δεχτω, οπως και το οτι και τα δυο πελλετ καιγονταν καλα στη σομπα.
Επειδη η θερμανση δεν βασιζεται σε θαυματα αλλα σε νομους θερμοδυναμικης θεμελιωμενους απο επιστημονες εχουμε τα εξης...
1 κιλο RZ-PELLETS 4900 KWh συμφωνα με τις αποδοσεις της εταιριας...
Με 35% αυξημενη καταναλωση σε ΜΑΚΗ σημαινει οτι για να παρεις την ιδια ακριβως ενεργεια...
1 κιλο ΜΑΚΗ 3185 KWh...ισχυριζεσαι δηλαδη οτι η θερμογονο δυναμη του ΜΑΚΗ ειναι 3185 KWh :woohoo:
Αν η θερμογονο δυναμη του πελλετ ΜΑΚΗ ηταν αυτη τοτε και εγω που το δοκιμασα θα επρεπε να καιω δυο τσουβαλια την ημερα παραπανω απο το progetto που εχει και αυτο 4900 KWh.
Σχεδον ακριβως το ιδιο εκαψα σε ποσοτητα οποτε δεν δεχομαι τοσο μικρη θερμογονο δυναμη για ΜΑΚΗ. Τρια πραγματα μπορει να εγιναν: πρωτο και πιθανοτερο η σομπα να μην μπορουσε να το καψει καλα το ΜΑΚΗ (καρβουνα) οποτε επιπλεον τσουβαλακια για την ιδια ισχυ...δευτερο οι εξωτερικες θερμοκρασιες τους δυο πρωτους μηνες δεν ηταν ιδιες με τους δυο επομενους...τριτον παρτιδα ΜΑΚΗ με προβληματα που δικαιολογουν την αυξημενη καταναλωση.
Φιλικα :)


ΥΓ. Το ΜΑΚΗ εκτος απο το σπιτι μου το εχω ελεγξει στον πεθερο μου (3 τονους) για την αποδοση του και σιγουρα δεν ειναι τοσο χαμηλη.Παρολα αυτα ειναι χαμηλοτερη απο το RZ PELLETS σαφως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15588 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet
Πως να βγούνε ρε Χρήστο8 τα νούμερα?

ΔΕΚ-ΙΑΝ ----> 100 τσουβάλια
ΦΕΒ-ΜΑΡ ----> 66 τσουβάλια

Ίδιες ήταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες ????
Τον Δεκέμβριο έξω δεν καθότανε ούτε σκύλος δεμένος!!

Εντάξει, το ΜΑΚΙ δεν είναι και κάτι τρομερό σαν πέλλετε, φασόν είναι... αλλά κάτι λάθος μας λέει ο Συνάδελφος ;)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15589 από leividiotis
Απαντήθηκε από leividiotis στο θέμα Τιμές pellet
Το συγκεκριμένο σπίτι βρίσκεται μέσα στην πολη της Χαλκίδος 80 περίπου τετραγωνικά διαμέρισμα και κατά τα λεγόμενα του πελάτη έκαιγε πριν γύρο στα 25κιλα κ με το άλλο 15κιλα την ημέρα. Οι περισσότεροι το έχουν χρησιμοποιήσει σε καυστήρες βιομάζας και οι παρατηρήσεις που έκαναν είναι ότι έχει μηδαμινή στάχτη και ότι τους πιάνει θερμοκρασία πολύ γρήγορα το νερό.
Υ.Γ δέχομαι την γνώμη σας δεν σας αμφισβητώ απλός σας μεταφέρω ότι μου είπε ο συγκεκριμένος πελάτης.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by leividiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15591 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet
[quote="sugarboy"
Τον Δεκέμβριο έξω δεν καθότανε ούτε σκύλος δεμένος!!




χεχεχεχεχε οντως... ο σκυλος γαβγιζε συνεχεια γι αυτο ο πεθερος μου τον εβαλε στο λεβητοστασιο και δεν εβγαλε κιχ ολο το χειμωνα...μαλλον εκτος απο τη ζεστη του αρεσε ο θορυβος του κοχλια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.377 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ