Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1804 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τιμές pellet
Γιατι να μη στεκει Θεοδοση?
Εφ οσον καιγονται στον ιδιο λεβητα προφανως αυτο που εχει περισσοτερους βαθμους καυσαεριων ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες καυσης αρα...
Στον ιδιο λεβητα ομως συγκρινομενα παντα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1805 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Προς winmbileguru
Σε πολλά απ' όσα λες έχεις δίκιο!
Συχνά συμβαίνει, όμως, πάνω στο δίκιο μας να υπερβάλλουμε! Αυτό νομίζω συμβαίνει τώρα και με σένα! Υπάρχουν μέλη του φόρουμ, που δεν ξόδεψαν περισσότερα από 2 με 2,5 χιλ. ευρώ για λέβητα πέλλετ και φιλοδοξούν να τον αποσβέσουν το πολύ στον 2ο χρόνο λειτουργίας! Υπάρχουν κι άλλοι (η πλειοψηφία), που ξόδεψαν από 3 έως 5 χιλ. ευρώ για τον λέβητα πέλλετ (είμαι κι εγώ μέσα σ' αυτούς) και πιστεύουν πως θα αποσβέσουν τα λεφτά τους στα 3 χρόνια το πολύ. Φυσικά ο χρόνος της απόσβεσης μπορεί να αλλάξει, ανάλογα με την τιμή του πέλλετ, αλλά και του πετρελαίου για το τρέχον έτος, αλλά και τα επόμενα χρόνια. Νομίζω πως οι προβλέψεις δεν είναι υπέρ του πετρελαίου!
Φυσικά το να έχει πάει το πέλλετ στα 280-300 ευρώ είναι εις βάρος μας, αλλά όσοι προνόησαν κι αγόρασαν νωρίς, δεν αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και πρέπει να γίνει σε όλους μάθημα η αγορά να γίνεται το καλοκαίρι!
Τώρα, για το καθάρισμα του λέβητα, εγώ χρειάζομαι περίπου μισή ώρα την βδομάδα και το λεβητοστάσιο είναι μπουτίκ, όπως και το δικό σου, χωρίς να πρέπει να το σφουγγαρίσω με ΚΛΙΝΕΞ, γιατί δεν πέφτει τίποτα έξω! Δεν νομίζω να είναι δύσκολο για κανέναν κάτι τέτοιο;
Συνοψίζοντας, αν μπορέσουμε να οργανωθούμε και να αγοράζουμε σε καλύτερες τιμές (πάντα καλοκαίρι), όλα θα πάνε καλά και τα λεφτά που ξοδέψαμε θα πιάσουν περισσότερο τόπο!
Καλή σου μέρα και νά 'σαι καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1806 από GeorgeG
Απαντήθηκε από GeorgeG στο θέμα Τιμές pellet
Καλημερα στην παρεα,,,,το πελετ το καιω σε μια σομπα αερα 10 κw...to pelet που πηρα απο την τριπολη μου δινει περισσοτερους βα8μους καυσαεριων και περισσοτερη ζεστη...και αν δεν σας λεν κατι οι βα8μοι καυσαεριων 8α σας πω το εξης,,οταν η σομπα καιει στο 5 τα τουμπα γινονται κοκκινα ενω με το κοκκινο δεν γινονται,,,αρα μιλαμε για περισσοτερη 8ερμογονο δυναμη....δεν θα με τρελανεται... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1807 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Τιμές pellet

stergiosbik έγραψε: Γιατι να μη στεκει Θεοδοση?
Εφ όσον καίγονται στον ίδιο λέβητα με τις ίδιες ρυθμίσειςπροφανώς αυτό που έχει περισσότερους βαθμούς καυσαερίων ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες καύσης άρα...άρα έχει μεγαλύτερη μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και είναι πιο αποδοτικό
Στον ίδιο λέβητα όμως συγκρινόμενα πάντα.



αν ισχύει κάτι άλλο ας μας απαντήσουν οι ειδικοί πάνω στο είδος

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1808 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

stergiosbik έγραψε: Γιατι να μη στεκει Θεοδοση?
Εφ οσον καιγονται στον ιδιο λεβητα προφανως αυτο που εχει περισσοτερους βαθμους καυσαεριων ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες καυσης αρα...
Στον ιδιο λεβητα ομως συγκρινομενα παντα.

Δεν νομίζω! Αυτό που βγάζει πιο πολλούς βαθμούς καυσαερίων, μάλλον έχει περισσότερη υγρασία και επομένως μικρότερες θερμοκρασίες καύσης στον λέβητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1809 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Τιμές pellet

GeorgeG έγραψε: Καλημερα στην παρεα,,,,το πελετ το καιω σε μια σομπα αερα 10 κw...to pelet που πηρα απο την τριπολη μου δινει περισσοτερους βα8μους καυσαεριων και περισσοτερη ζεστη...και αν δεν σας λεν κατι οι βα8μοι καυσαεριων 8α σας πω το εξης,,οταν η σομπα καιει στο 5 τα τουμπα γινονται κοκκινα ενω με το κοκκινο δεν γινονται,,,αρα μιλαμε για περισσοτερη 8ερμογονο δυναμη....δεν θα με τρελανεται... :P




γνωρίζεις από τι α ύλη παρασκευάζετε το πελλετ τις τριπολις

ξέρει να μας απάντησή κάποιος άλλος?

πως λέγετε το εργοστάσιο εκεί?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.373 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ