Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95860 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
24,5 ο χώρος , 40 το ταβάνι....
χμμμμ......
μάλλον η ζέστη πρέπει να γίνει κάτι ώστε να κατεβαίνει πιο κάτω αντί να "κάθεται" στο ταβάνι
(και δεν εννοώ μόνο στο σπίτι του θεματοθετη)
Είναι ΠΟΛΎ (νομίζω) η ζέστη που μαζεύεται και μένει ψηλά αντί να βρίσκεται πιο χαμηλά στον χώρο που αντιλαμβανόμαστε την ζέστη.
Ασε που μεγαλώνουν δραματικά και οι απώλειες


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95865 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Γιώργη το σημείο που βλέπεις την μέτρηση είναι η σκάλα 7 μέτρα μακριά απο το τζάκι .είναι μια τρύπα 2 μετρα διάμετρο και απο εκεί ανεβαίνει η θερμοκρασία για τους άλλους 2 ορόφους που έχει απο πάνω .έχει μεζονέτα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95867 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ερώτηση : αυτό ειναι φαινόμενο που συναντάμε μόνο σε μεζονέτες επειδή ο αέρας θέλει να πάει πάνω ή ειναι γενικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95874 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ένας απλός τρόπος για να "απλωθει" η θερμοκρασία και να μην έχει κανείς τεράστια διαφορά πάτωμα-ταβάνι, είναι να βάζεις σε λειτουργία το βεντιλατέρ του κλιματιστικού. Με την ανάμιξη του αέρα έχεις μικρότερη διαφορά.
Σε μεζονέτα βέβαια αυτό είναι πολύ δύσκολο λόγω της φυσικής ροής του θερμού αέρα προς τα επάνω. Ανάλογα με το σημείο που είναι το κλιματιστικό μπορεί να έχεις καλύτερα (απέναντι από το τζάκι) ή χειρότερα αποτελέσματα (στην ίδια πλευρά με το τζάκι).
Στο σπίτι μου πάντως η ταυτόχρονη χρήση τζακιού και βεντιλατέρ κλιματιστικού έχει εξαιρετικά αποτελέσματα, καθώς βρίσκεται απέναντι από τον διάδρομο των δωματίων και έτσι εξισορροπεί τις θερμοκρασίες όλου του σπιτιού σε μεγάλο βαθμό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95879 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Εμένα το κλιματιστικό είναι στην ίδια πλευρά με το τζάκι απέναντί απ την σκάλα οπότε το μόνο που θα καταφέρω είναι να ανεβάσω τον αέρα πιο γρήγορα επάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96084 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Εγώ έχω μετρήσει θερμοκρασία στο ταβάνι μέχρι 51β. με ψηφιακό τεσταρισμένο θερμόμετρο. Σε φυσιολογικότερες συνθήκες παίζει απο 43 ώς 45. Είμαι και τελευταίος όροφος και μεγαλώνουν οι απώλειες.
Έχω το κλιματιστικό στον ίδιο χώρο αλλά δεν έχει σκέτη λειτουργία του fan :huh: είναι δυνατό ρε γαμώτο?
Είναι και μιτσουμπιση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.846 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ