Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32999 από yannisperros
Απαντήθηκε από yannisperros στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Γειά σας και από μένα,

Έκανα πρόσφατα μετατροπή του λέβητά μου από πετρέλαιο σε πέλλετ αλλάζοντας μόνο τον καυστήρα. Ο λέβητας πετρελαίου που έχω είναι technotherm έτους 1999, 58 kw από τον οποίο μου πήρανε το καπάκι και μου άλλαξαν την υποδοχή με αποτέλεσμα να μπει ο καυστήρας πελλετ P12 ferroli. Η μετατροπή πέτυχε η θερμοκρασία νερού 70 βαθμούς που ορίσαμε επιτυγχάνεται εύκολα και το νερό κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι μου που είναι 320 τμ με σχετικά καλή μόνωση και χρειαζόμουν περίπου 4 τόνους πετρέλαιο για να ζεσταθώ τον χειμώνα χωρίς σπατάλες στις θερμοκρασίες. Την μετατροπή μου την έκανε στην Θεσσαλονίκη εξουσιοδοτημένος έμπορος της ferroli και μου δίνουν 2 χρόνια εγγύηση από την εταιρία με πλήρες service και όλα τα ανταλλακτικά για μετά. Το κόστος της μετατροπής του καυστήρα και το σιλό κομπλέ μου βγήκε 1790 ευρώ. Δεν ξέρω αν θα πετύχω οικονομία περίπου 40% με 50% έναντι του πετρελαίου που μου είπαν ( αυτό θα σας το πώ την διάρκεια του χειμώνα ) αλλά και 30% οικονομία να έχω σύμφωνα με τους υπολογισμούς που έκανα την εγκατάσταση θα την αποσβέσω πρίν βγει ο χειμώνας. Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι ο δικός μου καυστήρας P12 έχει μπλε καπάκι σε αντίθεση με κάποιες φωτογραφίες που είδα κάποιου άλλου φίλου στο forum που είναι κόκκινο. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι συχνό καθάρισμα του λέβητα λόγο του ότι είναι φτιαγμένος για πετρέλαιο.

Αυτά από μένα και θα έχετε νέα μου για την κατανάλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55611 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
αν κάποιος φίλος έχει τις ρυθμίσεις Ferolli Sun P 12 με πελλετ της alfa η ameco
ας τις γράψεις
τον ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55881 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Αυριο θα παω να δω εναν p12,σε εναν φιλο που τον εβαλε σε λεβητα πετρελαιου πριν μια εβδομαδα,να δω και ενα τετοιο εργαλειο εν δραση,το προβλημα ειναι οτι δεν ριχνει αρκετο πελλετ,καιει ενα Ελληνικο το οποιο ειναι σκετο σκονη και τριμενο.Απο αυριο τα νεωτερα.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57090 από vonitsa
Απαντήθηκε από vonitsa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
o sigekrimenos koxlias einai aparadektos.den exei aksona mesa me sinepeia na epistrefoun ayta piso.kai etsi mia taizei poli kai mia ligo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63987 από billg74
Απαντήθηκε από billg74 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

kappas έγραψε:

nikos1998 έγραψε:

kappas έγραψε: Σίγουρα κάποιος διαβάζει και εδώ .
Όλο το σαββατοκύριακο δοκιμάζω wood pellet με καλαμπόκι 50-50 , η φλόγα του καυστήρα έγινε πιο έντονη και ο λέβητας ανεβάζει θερμοκρασία πιο γρήγορα .
Ρύθμισις όλες "μανισιες" αλλα το t07 στο 15 και ίσος το βάλω και 16 γιατί το καλαμπόκι θέλει το χρόνο του.
Τα ξαναλέμε με νεότερα.


Καλαμπόκι ενοείς πελετ από καλαμπόκι? Η κανονικό?


Kανονικό

χρονια πολλα,τον ιδιο καυστηρα εχω και εγω,καιει καλαμποκι σπιρια???????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64065 από billg74
Απαντήθηκε από billg74 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

Pantelis έγραψε: Εχω τον Ferroli P-12. Προσεξτε τον χωρο καυσης οταν τον καθαριζετε να κουμπωνει η βιδα. Εγω δεν το προσεχα ιδιαιτερα με αποτελεσμα μερικες φορες να μπλοκαρει και να εχει παραμορφωθει αρκετα. Που υπαρχουν ανταλλακτικα στην Θεσσαλονικη;

γεια σας,ποσο πελλετ κετε με καυστηρα ferroli p-12 και λεβητα 7 ολοι τι σεζον του χειμονα και σε τι θερμοκρασια ????και τον χωρο σε τετραγωνικα????????ευχαριστω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ