Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9536 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

frelas έγραψε:

Δες όμως και την κλίση του κοχλία


Η κλίση αυτή την στγμη είναι κάπως σαν την φωτογραφία σου. Εχω την έξοδο του κοχλία (που κουμπώνει με τον σωλήνα) κάθετο στην γη.

Απο 8 που το εχεις,βαλτο στο 7 η στο 6,και δοκιμασε αφου βαλεις τον κοχλια σε μια σταθερη θεση,το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και το εβαλα στο 6 για να μην μπορει να μπουκωσει στο ξεκινημα,απο τοτε ειναι μια χαρα.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12848 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

frelas έγραψε:

Δες όμως και την κλίση του κοχλία


Η κλίση αυτή την στγμη είναι κάπως σαν την φωτογραφία σου. Εχω την έξοδο του κοχλία (που κουμπώνει με τον σωλήνα) κάθετο στην γη.


Ευχομαι καποτε να λυσω τον γριφο...(ποιον γριφο ; Δεν μπορω να το γραψω)
Οι "φερολλάδες" δειτε ενδιαφερον βιντεο


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": frelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12854 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

Nasikas έγραψε:

frelas έγραψε:

Δες όμως και την κλίση του κοχλία


Η κλίση αυτή την στγμη είναι κάπως σαν την φωτογραφία σου. Εχω την έξοδο του κοχλία (που κουμπώνει με τον σωλήνα) κάθετο στην γη.


Ευχομαι καποτε να λυσω τον γριφο...(ποιον γριφο ; Δεν μπορω να το γραψω)
Οι "φερολλάδες" δειτε ενδιαφερον βιντεο


αναρωτιέμαι ποιόν γρίφο άραγε...
:woohoo: :woohoo: :evil:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16596 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Για πείτε τίποτα παραπάνω για όσους δεν είναι φερολακιδες και δεν καταλαβαίνουν αλλά ίσως γίνουν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19710 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
θα ήθελα την βοήθειά σας στην ηλεκτρολογική σύνδεση του λέβητα sfl5 με καυστήρα sun p12

Θα ήθελα να κάνω τον καυστήρα να ανάβει και να σβήνει μόνος του σύμφωνα με την επιλεγμένη θερμοκρασία στον υδροστάτη. Σε ποιες επαφές συνδέω τον αισθητήρα θερμοκρασίας και ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32421 από karbouniaris
Απαντήθηκε από karbouniaris στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την γνώμη – βοήθεια σας!
Είχαμε λέβητα με πετρέλαιο και πέρυσι βάλαμε και λέβητα με πέλετ! Είναι ο μάλλον γνωστός Ferroli SFL με τον καθαρτήρα SUN Ρ12. Είδα μόλις γράφει στην περιγραφή του Κατηγορία 3 απόδοσης. Να φανταστώ το καλό είναι κατηγορία 1, όπως η ενεργειακή κλάση;; Είναι συνδεδεμένοι παράλληλα έτσι ώστε να μπορούνε να χρησιμοποιηθούν και ταυτόχρονα. Γενικά μας έκανα πάρα πολλά νούμερα μέχρι να δουλέψει κάπως αξιοπρεπώς. Προσωπικά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση του και νομίζω έχουμε μεγάλη φύρα γιατί γλιτώσαμε σχετικά λίγα λεφτά σε σχέση με το πετρέλαιο. Το σύστημα έχει μεγάλες απώλειες και το λέω αυτό επειδή το υπόγειο στο οποίο βρίσκετε έχει απίστευτη ζέστη. Πράγμα που σημαίνει ότι από κάπου χάνουμε ενέργεια. Μια γνώμη ήταν ότι η ζέστη προέρχεται από την καμινάδα. Είναι περίπου 2 μέτρα ανοξείδωτης σωλήνας στο υπόγειο και μετά συνεχίζει από εκεί άλλα 4 μέτρα και βγαίνει στην καπνοδόχο την παλιά στην οποία έχουμε βάλει και εκεί μέσα καινούρια σωλήνα λόγο της θερμότητας.
Τι θα ήθελα να μάθω τώρα… πως μπορώ να περιορίσω την φύρα – χωρίς να πληρώσω άλλα 2 χιλιάρικα ( δεν υπάρχουν κιόλας…). Πρέπει να βάλω δοχείο αδράνειας και να περάσω την αρχή της σωλήνας με τα καυσαέρια μέσα από αυτό; Αυτό σκέφτηκα βασικά… αλλά δεν υπάρχει χώρος…
Να προσθέσω καθαρίζουμε το ταψί 2 φορές την ημέρα! Σύνολο 240 τετραγωνικά αλλά στον πάνω όροφο (δηλαδή 120 τ.μ.) έκαιγαν συνήθως μόνο 2 καλοριφέρ.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και γνώμη γιατί ειλικρινά είναι κρίμα τα λεφτά που δώσαμε και να μην πιάνουν τόπο…

Σας ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ