Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154013 από gmupal
Απαντήθηκε από gmupal στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
ferroli p12. εκει που δουλευει συνεχεια κανονικα για 3 μερες π.χ. ξαφνικα δεν ξεκιναει. παταω το κουμπι P και ξεκιναει. επισης ο σωληνας μεσα απο την πορτα που ειναι η φλογα τρυπησε απο πανω. δωστε γνωμες
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by gmupal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154016 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Για να τρυπήσει ο αέρας στη καύση ήταν πάνω του προκαθορισμένου ορίου και η οξειδωτική φκόγα σκούριασε σιγα-σιγά το ίνοξ (πυρίμαχο) ατσάλι.
Είναι εύκολο να το επισκευάσεις τοποθετώντας μία ίνοξ 2 χιλ ή και 1,5 χιλ. από την επάνω πλευρά και να το κολλήσεις με ίνοξ ηλεκτρόδιο.
Από μέσα τώρα και στο ημικυκλικό κομμάτι που δέχεται τη πυρά της καύσης τοποθέτησε ένα άλλο ίνοξ 07-1 μχιλ έτσι ΄ψστε να εισέρχεται και να εξέρχεται η σχάρα.
Προσπάθησε να φτιάξεις τη φλόγα μειώνοντας αέρα σε κάθε επίπεδο χωρίς εμφάνιση κοκκινάδας και καπνό.
Σου το είπα και παλιότερα ότι μόνος σου θα διορθώσεις και θα ρυθμίζεις τον καυστήρα.
Αγόρασε ένα καλούτσικο πέλλετ και εξασκήσου.
Να θυμάσαι το εξής:
Ζύγισε πέλλετ για τα πρώτα 5 λεπτά βάζοντας το καλώδιο του κοχλία στη πρίζα.
Μετά ρύθμισε τα επίπεδα της ισχύος 1-5 υπολογίζοντας πάντα τη μέγιστη περίοδο ταίσματος που είναι 12 δευτερόλεπτα (5 ρίψεις το λεπτό) τα κιλά της κάθε ισχύος την ώρα.
πχ 2 δευτ x 5=10 /60=0,16 x (kg/pellet /min) που μέτρησες στο ζύγισμα, x 60 min x 5 kw /kg=x
Επίπεδο 1=2 δευτ αέρας σε pa=
K.O.K. ;evw thn 5.
Στην αρχή που αφήνει το αρχικό πέλλετ και εισέρχεται στη 1η ρίψη ίσως καπνίσει για κάμποσα δευτερ. είναι φυσιολογικό (φτιάχνεται εύκολα ) αλλά μην ανησυχείς.
Αν συναντήσεις καικαμια δυσκολία σ΄όλα αυτά πάρε και τηλέφωνο. 694 20 55528
Είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια αρκεί να βρεθεί και ο κατάλληλος χρόνος.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154075 από gmupal
Απαντήθηκε από gmupal στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σου. σιγουρα θα σε παρω τηλ καποια στιγμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154350 από Kastorianos1983
Απαντήθηκε από Kastorianos1983 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με διευκολύνει με τον τρόπο λειτουργίας του Ferolli; Ως τώρα τον χρησιμοποιούσα αποκλειστικά με τον θερμοστάτη χώρου. Θέλω όμως να τον προγραμματίσω να δουλεύει συγκεκριμένες ώρες, με βάση τις υπάρχουσες χρονικές ζώνες στο πρόγραμμα. Τι πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργεί μόνο με βάση τον προγραμματισμό που θα του κάνω, χωρίς τον θερμοστάτη;

Το επιχείρησα για τις δύο τιμές (1 & 2) για το u3, αλλά ο καυστήρας παίρνει μπροστά μόνο αν δώσω την εντολή από τον θερμοστάτη και μόνο για τις ώρες που τον έχω προγραμματίσει.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει την γνώμη του.
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Kastorianos1983.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165422 από georgemp
Απαντήθηκε από georgemp στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλημέρα.Εχω τοποθετήσει τον ferolli p12N σε ξυλολεβητα.Εχω κάψει 33 σακιά swaischofer στη σκάλα 3 με εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα έχω πάρει το πράσινο Α2 της Alfawood και στα δέκα σακιά μου έχει ανάψει σφάλμα Α01 περίπου 4 φορές.Εχω ζυγίσει τον κοχλία και ρίχνει 330γρ./λεπτό.Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση για αυτό το πέλλετ στην έναυση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165423 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Πέφτει μεγάλη - η μικρή ποσότητα στην έναυση ?
Είτε σκεπάζει πάνω απο 4 εκατοστά την τρύπα της αντίστασης - είτε δεν την σκεπάζει καθόλου, για να βγάζει Α01 στο άναμα.
Σε 5-6 λέβητες που βλέπω, την ποσότητα στην έναυση την έχω στο 12-13-14.

Δάσκαλος στα φερόλια είναι και ο Χρυσάφης.
Θα γράψει μόλις γυρίσει απο τα 1000 στρέμματα του. :whistle:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ