Κατανάλωση πελλετ

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166796 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Re:Κατανάλωση πελλετ

Nasikas έγραψε:

Καλημέρα...!το σπίτι μας είναι 120 τμ,
Ο λέβητaς μας είναι ο ferroli sfl7 με καυστήρα sp12
Καίω πελλετ αυστριακό και καίω 7 τσουβάλια το 24ωρο..!!!
Έχουμε σκάσει να αγοράζουμε πελλετ...!!!κάτι δεν πάει καλά...

Με 5 σακιά, ζεσταίνεται σε βορρά σπίτι 320 τμ.
Σίγουρα δεν φταίει η μόνωση.
Κάποιες ρυθμίσεις είναι λάθος.
Εχουμε θέμα δίπλα << Φερόλι - κατανάλωση και εντυπώσεις>> .
Διαβάστε εκεί διάφορα που έχουν γραφεί απο τους ειδικούς του φερόλι. (Χρυσάφη- Χρήστο88- Πήχα κλπ)
Η έστω γράψτε μας ποιές είναι οι ρυθμίσεις, να δουμε αν κάποια απο αυτές είναι η ζημιάρα.
Ίσως - σε 7άρη λέβητα - να έχετε τον 12άρη καυστήρα, θα πρέπει να κατεβάσετε λίγο ισχύ.(t7 έως t17)

(*σημ. Το πέλλετ είναι ρουμάνικο - όπως η μπύρα ΦΙΞ που έβγαζε ο Κάρολος Φιξ στην Συγγρού, δεν ηταν Γερμανική , αλλά Ελληνική )

Οι ρυθμίσεις του καυατηρα ειναι αυτές που δίνει ο κατασκευαστής ως προτεινόμενες...Μόλις πήγα και τις είδα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166797 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Re:Re:Κατανάλωση πελλετ

Polina έγραψε:

Nasikas έγραψε:

Καλημέρα...!το σπίτι μας είναι 120 τμ,
Ο λέβητaς μας είναι ο ferroli sfl7 με καυστήρα sp12
Καίω πελλετ αυστριακό και καίω 7 τσουβάλια το 24ωρο..!!!
Έχουμε σκάσει να αγοράζουμε πελλετ...!!!κάτι δεν πάει καλά...

Με 5 σακιά, ζεσταίνεται σε βορρά σπίτι 320 τμ.
Σίγουρα δεν φταίει η μόνωση.
Κάποιες ρυθμίσεις είναι λάθος.
Εχουμε θέμα δίπλα << Φερόλι - κατανάλωση και εντυπώσεις>> .
Διαβάστε εκεί διάφορα που έχουν γραφεί απο τους ειδικούς του φερόλι. (Χρυσάφη- Χρήστο88- Πήχα κλπ)
Η έστω γράψτε μας ποιές είναι οι ρυθμίσεις, να δουμε αν κάποια απο αυτές είναι η ζημιάρα.
Ίσως - σε 7άρη λέβητα - να έχετε τον 12άρη καυστήρα, θα πρέπει να κατεβάσετε λίγο ισχύ.(t7 έως t17)

(*σημ. Το πέλλετ είναι ρουμάνικο - όπως η μπύρα ΦΙΞ που έβγαζε ο Κάρολος Φιξ στην Συγγρού, δεν ηταν Γερμανική , αλλά Ελληνική )

Οι ρυθμίσεις του καυατηρα ειναι αυτές που δίνει ο κατασκευαστής ως προτεινόμενες...Μόλις πήγα και τις είδα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και μέσα έχει πολύ ακαφτο πελλετ...Πολύ κάρβουνο..ς

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166799 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Re:Κατανάλωση πελλετ
απ οτι φαινεται ο λεβητας ειναι μεγαλος και το σπιτι αμονωτο ...
η μιση θερμοτητα σχεδον φευγει απ το ταβανι ..ο λεβητας πως λειτουργει?...σταματαει οταν φτασει το σπιτι στους 22 βαθμους πχ η με καποιο αλλο τροπο ? η σοφιτα απο πανω εχει καποια μονωση?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166800 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Re:Re:Re:Κατανάλωση πελλετ

dimlyk έγραψε: απ οτι φαινεται ο λεβητας ειναι μεγαλος και το σπιτι αμονωτο ...
η μιση θερμοτητα σχεδον φευγει απ το ταβανι ..ο λεβητας πως λειτουργει?...σταματαει οταν φτασει το σπιτι στους 22 βαθμους πχ η με καποιο αλλο τροπο ? η σοφιτα απο πανω εχει καποια μονωση?


Το σπίτι έχει μόνωση μόνο απο την Βόρεια πλευρά του...!Και Η σοφίτα οχι Δεν έχει..Είναι η πλάκα κι οι πάνω μετ' έγινε η σοφίτα με κεραμίδι..!Ναι σταματάει,όταν "πιασει" θερμοκρασία..

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166801 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Re:Re:Κατανάλωση πελλετ
Τα σπίτια μας είναι περίπου το ίδιο έτσι όπως το περιγράφεις.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ έχω περισσότερο κρύο, έχω σχετικά καλή μόνωση (8 πόντους ταβάνι, 5 στους τοίχους , 3 στο πάτωμα),σόμπα πελετ υδραυλική 14kw,καίω πολύ λιγότερο και μέσα στο σπίτι έχω θερμοκρασία 22,5 - 23,0 βαθμούς .
Φέτος τον Ιανουάριο έχει αρκετό κρύο σε σχέση με άλλες χρονιές οπότε και αυτό επηρεάζει την κατάσταση.
Αν μπορείς βάλε μόνωση στο ταβάνι αυτό θα βοηθήσει πάρα πολύ και το καλοκαίρι θα έχεις δροσιά.
Το γεγονός ότι τώρα είσαι μόνος δεν σημαίνει ότι καις τα μισά.
Πριν ο από κάτω σε ζέσταινε, τώρα το πάτωμα σου είναι πιο κρύο.
Ο λέβητας βρίσκεται εντός του κτηρίου (υπόγειο) ή σε κάνα μπαλκόνι και ζεσταίνει το περιβάλλον;
Αν έχεις μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων σημαίνει πολλές απώλειες οπότε μειωμένη απόδοση του λέβητα.
Τα νερά του λέβητα σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένα;
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166802 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Re:Re:Re:Κατανάλωση πελλετ

dimitris11 έγραψε: Τα σπίτια μας είναι περίπου το ίδιο έτσι όπως το περιγράφεις.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ έχω περισσότερο κρύο, έχω σχετικά καλή μόνωση (8 πόντους ταβάνι, 5 στους τοίχους , 3 στο πάτωμα),σόμπα πελετ υδραυλική 14kw,καίω πολύ λιγότερο και μέσα στο σπίτι έχω θερμοκρασία 22,5 - 23,0 βαθμούς .
Φέτος τον Ιανουάριο έχει αρκετό κρύο σε σχέση με άλλες χρονιές οπότε και αυτό επηρεάζει την κατάσταση.
Αν μπορείς βάλε μόνωση στο ταβάνι αυτό θα βοηθήσει πάρα πολύ και το καλοκαίρι θα έχεις δροσιά.
Το γεγονός ότι τώρα είσαι μόνος δεν σημαίνει ότι καις τα μισά.
Πριν ο από κάτω σε ζέσταινε, τώρα το πάτωμα σου είναι πιο κρύο.
Ο λέβητας βρίσκεται εντός του κτηρίου (υπόγειο) ή σε κάνα μπαλκόνι και ζεσταίνει το περιβάλλον;
Αν έχεις μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων σημαίνει πολλές απώλειες οπότε μειωμένη απόδοση του λέβητα.
Τα νερά του λέβητα σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένα;


Το καλοκαίρι το σπιτι Είναι πολυ δροσερο...!Το κάτω σπίτι,ακόμα και τώρα που δεν έχει θέρμανση,δεν πέφτει κάτω από τους 16 βαθμους..!Ο λεβητας είναι δίπλα στο σπιτι σε δικό του χώρο.. τα νερά του είναι ρυθμισμένα στους 65 βαθμούς.. Και όσον αφορά τα καυσαέρια,δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά..!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ