κατασκευη καυστηρα πελλετ

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163172 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Για αρχη καλα ακουγεται αν και τα 20 λεπτα λιγα και να υποθεσω οτι το ειχες στην 5η σκαλα.οταν τελειωσεις τις ρυθμισεις αλλαγες βελτιωσεις θα πρεπει να δεις τι απαιτησεις σε θερμιδες εχει το σπιτι για να φτιαξεις και την ισχυ φλογας του καυστηρα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΑ με τον εξης μηχανολογικο τυπο:ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΡΙΨΗΣ χ ΒΗΜΑ ΚΟΧΛΙΑ ΡΙΨΗΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ : 60 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ χ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΖΥΓΗΣΕΙ(ΒΑΖΕΙΣ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟ ΚΟΧΛΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΠΕΛΛΕΤ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΝΟΥ TEST OUTPUTS ΚΑΙ ΖΥΓΗΖΕΙΣ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ π.χ 370γραμμαρια/λεπτο) χ 60 ΛΕΠΤΑ χ 5KW/ΚΙΛΟ ΠΕΛΛΕΤ(ΘΕΡΜΟΓΟΝΟ)=ΙΣΧΥΣ ΦΛΟΓΑΣ ΣΕ KW.ΑΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕ TO 860(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η 1KCAL) ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ .ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που φτιαχνουμε μια μπουκα και την κουμπωνουμε στο λεβητα (και ποσο μαλιστα σε λεβητα πετρελαιου που εγω προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα θα εφτιαχνα καινουργο λεβητα απο αρχη αν μπορουσα).τη γνωμη μου σου λεω μην παρεξηγηθω ;) :P
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163182 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Κωστα καλισπερα,για λεβητα εχεις δικιο,,αλλα επιδη εχει τον ειδιο σχεδιασμο με τον δικο σου,απο εκει πυρα την αποφαση να ασχολιθω. αν ειχα με οριζοντια τουμπα ουτε που θα το σκευτομουν.τωρα το μεσημερι παλι που ασχολιθικα λιγο ,αφερεσα το βεντιλατερ εισαγωγης απο το( ρευμα,εντολης) κ μονο με το βεντηλατερ εξαγωγης δουλευη οπος πριν.....τοτε πιο ο λογοσ να τον εχω να δουλευη με της εντολες του.δηλαδη δουλευη σαν μια σομπα με μονο βεντιλατερ εξωδου.τα διαφραγματα τα εκοψα σημερα για να ασχολιθω αυριο που δεν δουλευω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163183 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλησπερα και παλι αυτα πρεπει να τα λαβεις υποψη σου για να φτιαξεις τα kw τις ισχυος.το βεντιλατερ καυσης ειναι για πολλους λογους.1ο ελενχομενη καυση 2ο βοηθεια για τον καθαρισμο 3ο αναμα πελλετ κατα την εναυση που φυασει 100% για 3-4 δευτερολεπτα να παρουν τα πελλετ καλα 4ο συμβαλει στις διαφορες φασεις οπως load flame work standby 5ο με ολα τα παραπανω κερδιζεις ενεργια και φτιαχνεις την φλογα σου οπως τη θες .Αρα δεν υπαρχει λογο να το βγαλεις εκτος.ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΕΚΤΟΣ?ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟ βαλε και ολα τα διαφραγματα .ελπιζω να βγαζεις εξοδο γοα καμιναδα Φ80 για να κερδισεις κι αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163184 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
κωστα κατανωιτα ολα αυτα.αλλα πωσ θα καταλαβω στα ποσα βολτ να βαλω το βεντηλατερ τησ υσαγωγης ,παραδιγμα ,,στην πρωτι σκαλα η εξαγωγη δουλευη στα 190 βολτ κ πχ 100 κυβυκα τραβαει......στην υσαγωγη ποσα βολτ να βαλω για να δωση τα ιδια κυβηκα αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163187 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Στο κοντρολερ pr23-pr27 ειναι οι παραμετροι για το μοτερ καυσης και ξεκινανε απο τα 65V- 225V.ΤΑ VOLT ρυθμιζεις.βαλε στη σκαλα 1 80 στη 2 85 στη 3 90 στη 4 95 στη 5 95.και δες τι κανει,ετσι τα εχω στο δικο μου.μην βαλεις υπερβολικο αερα πανω απο 105 MAX στη μεγαλυτερη σκαλα.στην εξαγωγη παιζεις με τις στροφες απο 2200 στη 1η σκαλα 2400 στη 2 2600 στη 3 2650 στη 4 2750 στη 5.δοκιμασε τα ετσι.
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163188 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
ετσι τα εχω,αλλα εινε σωστα τα κυβικα αερα που στελνουν,γιατι ρωταω....γιατι οταν τραβα 100 κυβ πρεπυ να δυνη η υσαγωγη 100 κυβ οχι πιο λιγα η πιο πολλα....αυτο δεν ξερω πωσ να το βρω...........παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ