Επιλογη καυστηρα pellet για ξυλολεβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155936 από etsa67
Τους λέβητες πέλλετ μορφής κόμπακτ να τους αποφύγεις.
Την καλύτερη απροβλημάτιστη και αποδοτικότερη λειτουργία την κάνουν οι καυστήρες πέλλετ σε λέβητες ξύλου πολλαπλών διαδρομών.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155978 από DEKOSTEL
Μάλων θα τοποθετήσω καυστήρα Pellet της εταιρίας AD THERM τον Β-ΜΑΧ και ο λόγος είναι οτι έχει συνεργάτη στη Κέρκυρα και έχει τοποθετήσει αρκετούς εδώ. Θα επισκεφτούν το χώρο μου και θα μου πουν ακριβώς τη χρειάζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155981 από elgreco

DEKOSTEL έγραψε: Μάλων θα τοποθετήσω καυστήρα Pellet της εταιρίας AD THERM τον Β-ΜΑΧ και ο λόγος είναι οτι έχει συνεργάτη στη Κέρκυρα και έχει τοποθετήσει αρκετούς εδώ. Θα επισκεφτούν το χώρο μου και θα μου πουν ακριβώς τη χρειάζεται.


Τι ξύλο λεβητα έχεις?
Έχεις βρει από που θα αγοράζεις πελλετ σε καλή τιμη στην Κέρκυρα?
Ζητά να πας να δεις δουλειες του η βρες πελάτες που το έχουν βάλει να εισαι σίγουρος οτι ειναι ευχαριστημένοι.
Αν προχωρήσεις κρατά μας ενήμερους για την πρόοδο και κατα ποσο εισαι ευχαριστημένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155984 από etsa67
Οι καυστήρες πέλλετ λειτουργούν με μεγάλη απόδοση και πρέπει να ξέρεις ότι είναι καλύτερο να εγκα/θούν σε λέβητα ξύλου από λέβητα καθαρά πέλλετ λόγω του ότι δεν απαιτούν τακτικό καθάρισμα.
Βέβαια υπάρχει ένα μικρό τίμημα ως προς τον Β.Α. αλλά επαναλαμβάνω δεν είναι τόσο μεγαλύτερος μπροστά στο όφελος της ενασχόλησης (καθάρισμα).
Αν ο ξυλολέβητας έχει στροβιληστές στις διαδρομές και σχετικά στρογγυλό ή οβάλ και έχει πλούσια θερμαινόμενη επιφάνεια τότε θα λειτουργεί για περισσότερο από 2 εβδομάδες για πάνω από 90%.
Προυπόθεση για μια καλή εώς πολύ καλή επιλογή συστήματος πέλλετ είναι η εξής.
1. Καυστήρας πέλλετ με οριζόντια ανάπτυξη της φλόγας για κερδος 2ης διαδρομής καυσαερίων στον θάλαμο καύσης άρα και μεγαλύτερο ποσοστό απομαστευμένης θερμότητας στο νερό.
2. Λέβητας με μεγάλη χωρητικότητα συλλέκτη στάχτης για να συλλέγει τη στάχτη χωρίς αυτή να συγκεντρώνεται στον θάλαμο καύσης και να μονώνει θερμαινόμενη επιφάνεια.
3. Λέβητας ξύλου με τούμπα και στροβιληστές υψηλής απόδοσης για απορρόφηση μεγάλου ποσοστού της υπόλοιπης ενέργειας των καυσαερίων στον ενναλάκτη συναγωγής του λεβητα.
4.Βεντιλατέρ καυσαερίων και λειτουργία πλήρη αναλογική για εξασφάλιση θετικής υποπίεσης στον θάλαμο καύσης και απροβλημάτιστη λειτουργία.
5.και πέλλετ α1-12 με χαμηλές τιμές (190-220) για να έχετε εσείς τον έλεγχο
Ως Μηχανολόγος και τεχνικός με εμπειρία 26 ετών σας συνιστώ τα παραπάνω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DEKOSTEL, elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156013 από DEKOSTEL
Καλησπέρα φίλε elgreco.

ο λέβητας μου είναι της www.halcotherm.gr/levitas_xylou_4_diadromwn.html.
Έκανα μια έρευνα αγοράς και υπάρχουν αρκετοί καυστήρες pellet που προσαρμόζονται στο λέβητα μου γιατί μπροστά στην πόρτα έχει φλάντζα υποδοχής καυστήρα.
Η ΧΑΛΚΟΘΕΡΜ συνεργάζεται με την www.pellasx.gr η οποία μου πρότεινε καυστήρα 35 kw πλήρες σετ με σιλό 300 κιλών στα 1280+ ΦΠΑ.
Η άλλη εταιρία η AD THERM μου έχει προτείνει και αυτή καυστήρα 35 kw Ιταλικής προέλευσης Β-ΜΑΧ.
www.adtherm.gr/kafstires-biomazas-pellet...t-b-eco-35-45-55-kw/
Μάλιστα έχουν τοποθετήσει και σε SATURN.
To καλό είναι ότι η AD THERM συνεργάζεται εδώ στην Κέρκυρα με τη ECOPOINT και με ενημέρωσαν πως έχουν βάλει αρκετούς καυστήρες. Βέβαια θα τους πω να μου πουν που έχουν βάλει για να τους δω σε λειτουργία και να ακούσω γνώμες.
Όσο αφορά το την αγορά Pellet εδώ στο χωρίο μου (Καββαδάδες) υπάρχει ένα ξυλουργείο που φέρνει Pellet και συνεργάζεται με την εταιρία eco-flame που είναι αντιπρόσωπος των λεβήτων OPOP.
Βέβαια θα κάνω εκτεταμένη έρευνα και εκτός Κέρκυρας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156021 από etsa67
Φίλε αγόρασε τον ad therm 35kw γιατί και οικονομικός είναι και καλή παραμετροποίηση έχει με συνδυασμό πολύ καλά υλικά.
Απλά ο λέβητας σου είναι κάτω του μετρίου σε απόδοση και πολύ μικρός για τα τετραγωνικά του σπιτιού σου με αποτέλεσμα να κουράζει τον όποιον καυστήρα να ανεβάσει θερμοκρασίες και να παραλάβει το φορτίο σε κρύες ημέρες.
Όποιον δηλ καυστήρα και να πάρεις θα πέσει πολύς για τον συγκεκριμένο λέβητα.
Συγνώμη για το χαρακτηρισμό αλλά θα σου πω την αλήθεια και όχι αυτό που επιθυμείς να ακούσεις.
Έχω βάλει και εγώ κάποιες φορές τον Saturn 35 , burnit 40 kw και υποφέρουν σε σπίτια μικρότερα από το δικό σου (100-110)τ.μ. με αποτέλεσαμα να καταναλώνουν έως και 1,5 τόνο περισσότερο από το να είχαν έναν μεγαλύτερο και με καλύτερο θάλαμο καύσης (όχι τετραγωνισμένο αλλά οβάλ ή κυλινδρικό).
Το έχω αναφέρει πολλές φορές από αυτό το σάιτ ( μην αγοράζεται λέβητα στεραιών καυσίμων ίσης ισχύος με την ισχύ του λέβητα πετρελαίου αλλά 2,5 φορές μεγαλύτερη) δεν με ακούν.
Οι λόγοι είναι πολλοί ο σημαντικότερος όμως είναι ότι οι Ελληνικοί λέβητες που προορίζονται στην Εγχώρια αγορά έχουν θερμαινόμενη επιφάνεια μικρότερη κατά 30%-35% της πραγματικής ή ονομαστικής τους ισχύς. Δηλ ο 40000kcal/h μειωμένος κατά 30% αποδίδει πραγματικές το πολύ 30000 kcal/h.
Απλά στη Ελλάδα ο ηπιότερος Χειμώνας δεν προδίδει όλες τις φορές τα προιόντα τους.
Ο δικος μου λέβητας της εταιρείας Θερμοστάλ πωλείται στη Ελλάδα για 116kw και στη Ρουμανία για 80Kw.
Thanks για τη κατανόηση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DEKOSTEL, STAF, elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ