D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67958 από kosmidis80

Gdevil έγραψε: Πολύ ψαγμένοι φαίνεσται όσοι γράφετε σε αυτό το νήμα και ίσως είναι εντελώς χαζό αυτό που θα γράψω εγώ αλλά αφού μου ήρθε είπα ας το πάρει το ποτάμι.. :oops:

Όσον αφορα την τροφοδοσία με πέλετ.
Από ότι κατάλαβα θα γίνει με κάποια κατηφορική σωλήνα.
Με ποιόν τρόπο θα εξασφαλιστεί ότι δεν θα μένουν τπτα κοματάκια μέσα σε αυτή τη σωλήνα που αν μείνουν υπάρχει περίπτωση να αναφλεγούν?
Βασικά δλδ πως θα εξασφαλιστεί ότι δεν θα μεταδοθεί φωτιά από τον χώρο καύσης (δια μέσου του σωλήνα μεταφοράς του πέλλετ) στην αποθήκη του πέλετ?


Η ερωτηση σου ειναι σημαντικη, γιατι με την ασφαλεια δεν παιζουμε! Το μεγαλυτερο προβλημα θα ειναι οπως λες να επιστρεψει φλογα προς το σιλο, δυσκολο ως χλωμο να γινει,αλλα...
Η λυση ειναι αρχικα η μεγαλη κλιση του ευκαμπτου προς τον καυστηρα, επισης η ομαλη κυλιση του πελλετ μεχρι την μπουκα που θα καει ΚΑΙ τριτον αισθητηρας θερμοκρασιας που μπαινει επανω στον σωληνα και πριν τηβ συνδεση με τον ευκαμπτο, ο οποιος σε περιπτωση αυξησης θερμοκρασιας κοβει τον καυστηρα και φυσικα την τροφοδοσια.
Ελπιζω να καταλαβες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68019 από Gdevil
Δεν έχω δεί κάποιο σχέδιο για το πώς θα το κάνεις οπότε ψιλοδυσκολεύομαι να καταλάβω.
(εγώ υπέθετα ότι θα έχεις μία δεξαμενή, ένας κοχλίας θα ανεβάζει το πέλλετ προς τα επάνω και μετά με μία μεταλική σωλήνα με κλιση τα πέλλετ θα ρέουν μέχρι τον χώρο καύσης)
Ουσιαστικά αυτό που με ψιλομπερδεψε είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Αν αυτός είναι σε κάποιο μεταλικό αγωγό που από την μία είναι μέσα στο καυστήρα τότε θα έχει την θερμοκρασία του χώρου καύσης με ότι αυξήσεις και μειώσεις έχει εκεί. Οπότε πως θα αντιληφθεί πότε υπάρχει (που να μην υπάρξει ποτέ) φωτιά μέσα σε αυτόν?
Τεσπα, αφού το έχεις σκεφτεί περιτές οι δικές μου απορίες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68028 από Asteris
Θοδωρή ρώτα και για τον SY400 της Tiemme που φοράει και ο Pelletech του Σαμουκατσίδη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69448 από kosmidis80
Και λοιπον σημερα ξεκινησαμε με την κατασκευη... ;)

Κοπηκαν τα σιδερα που πρεπει και απ αυριο θα αρχισουν οι κολλησεις και το μονταρισμα.

Επισης σημερα περιμενω την προσφορα για το κοντρολερ της Master Electric, οπου εκει να πω οτι ο κ. Τσιτσικας (ιδιοκτητης) εχει ολη την καλη διαθεση και θεληση να μας βοηθησει στο σεταρισμα και στις ρυθμισεις για το πιλοτικο μας εργο! Νομιζω οτι εκει θα καταληξω, γιατι τηλεφωνικα τουλαχιστον ο ανθρωπος ειναι συμπαθεστατος και παιζει μεγαλο ρολο στην συνεργασια η αισθηση που σου δινει ο αλλος!

Επισης θα πρεπει μολις μπορεσω μεσα στην εβδομαδα να αγορασω φωτοκυτταρο και αντισταση αναφλεξης.

Φωτογραφιες δεν ανεβαζω απο τωρα - ειναι σκετα σιδερα.

Μερικες κατασκευαστικες λεπτομεριες :

Διασταση οφελιμης μπουκας 300mm, σωληνα Φ135 πάχους 5mm ανευ ραφης.
Διασταση σωληνα τροφοδοσιας 150mm υπο γωνια, σωληνα Φ60 ανευ ραφης.
Πλάκα οπισθια παχους 5mm Φ145, όπου εγιναν 4 τρυπες για αερα, αφερεθηκε επισης κομματι χαμηλα επισης για αερα και φυσημα για καθαρισμα ή θα δουμε για τον καθαρισμο τι αλλο θα κανουμε. και δυο τρυπες θα ανοιχτουν επισης 1)για την αντισταση οταν θα την εχω στα χερια μου (δεν ξερω τι Φ θα ειναι η αντισταση). 2) για το φωτοκύτταρο που επισης δεν ξερω τι Φ να την κανω).

Επισης αυριο πρεπει να κανω τασακι με αναποδη κλιση να κραταει το πελλετ προς την αντισταση και οχι να φευγει εξω απο την μπουκα.

Περιμενω να μου φερουν και ενα βεντιλατερ για να προσαρμοσω πισω απο την πλακα με καναλι φυσικα και θα ειμαστε ετοιμοι για την χειροκινητη και πρωτο μπουμπουνημα!

αν μου βγαλει καλη φλογα τοτε παμε για βελτιωση και να παρουμε κι αλλο, αν οχι τοτε παμε για αλλαγη στο σχεδιασμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69475 από γιωργος
μπραβο αγορινα να βαζεις και καμια φωτο να βλεπουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69489 από kosmidis80
να σαι καλα Γιωργο. Φωτο και βιντεο στο χειροκινητο αναμα, πετυχει δεν πετυχει με περισσοτερες λεπτομεριες ;)

Το χειροκινητο θα γινει για να μην ξοδεψω χρημα και χρονο σε κοντρολερ φωτοκυτταρο κτλ και τελικα δεν δουλεψει οπως θελω. Οτι θα δουλεψει ειμαι σιγουρος, το κατα ποσο ειναι το θεμα.

Η διαστασιολογηση μπουκας κτλ εγινε για να δουλεψει με μεγιστο θεωρητικά τα 35 Kw. το πως θα δουλευει βεβαιως θα ρυθμίζεται από το κοντρολερ.

Θα επανελθω συντομα... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ