D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77542 από kosmidis80
Καταλαβα Σακη τι εκανες, το ειχα σκεφτει και εγω να το κανω με την διαφορα ομως οτι για ολα τα αλλα θα μου δουλευε το κοντρολερ που εχω για τα ξυλα. Ουσιαστικα δηλαδη να ειχα κοντρολ για το βεντιλατερ και τον κυκλοφορητη οπως το εχω τωρα(περνοντας τιμες καυσαεριων και θερμ. Νερου) και την τροφοδοσια και το φωτοκυταρο με κυκλωμα με χρονικα και ρελε. Δεν το ολοκληρωσα ομως μεσα στο μυαλο μου γιατι εχω και αλλα και ετσι ειπα να παω στην ευκολη λυση, δηλ. αγοραστο κοντρολερ.
ειπα να παιδευτω περισσοτερο στον κοχλια που εξ αρχης βαριομουν να πω την αληθεια να φτιαξω, αλλα μολις ακουσα μονο για τις αριδες ετοιμες απο Ιταλια κτλ. Οτι οι εμποροι εδω θελουν 100 Ε, με πιασαν τα γελια! Η αριδα οπως λεω και παραπανω μου κοστισε 10 Ε τα 2,2 μ απο κατασκευαστη γεωργικων κοχλιων.

Anyway για να μην μακρυγορω σ ευχαριστω για το ενδιαφερον και τα καλα σου λογια!

Α! Βαλε και καμια φωτο του δικου σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77546 από kosmidis80

valsam έγραψε: MΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΘΟΔΩΡΕ!
Λοιπον μπορει να ακουστει σαν κοτσανα αλλα λεω εγω τωρα μιας και μπορεις να ελεγγξεις την καυση απο το βεντυλατερ με τον υπαρχον σου κοντρολερ(τον tech που εχεις ηδη) ,ολος ο νταλκας τωρα ειναι να μπορεσεις να δωσεις αυτοματη εναυση και αυτοματη τροφοδοσια μηπως λεω μηπως υπαρχει τροπος με τον τροπο που ο φιλος cyberfreak εκανε πλακέτα να μπορει να γινει κατι τετοιο και να παντρεψεις τον tech σου!
{Τεο θελω ενα καυστηρακι το καλοκαιρι κανονισε!)


Σαμη ας παει καλα στις δοκιμες εντος (Που γιατι να μην παει!?) και κανουμε δυο ανοξειδωτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77590 από hunters1977
Σενιο το καυστηρακι σου θοδωρα ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77594 από xrysafis72

kosmidis80 έγραψε: Καταλαβα Σακη τι εκανες, το ειχα σκεφτει και εγω να το κανω με την διαφορα ομως οτι για ολα τα αλλα θα μου δουλευε το κοντρολερ που εχω για τα ξυλα. Ουσιαστικα δηλαδη να ειχα κοντρολ για το βεντιλατερ και τον κυκλοφορητη οπως το εχω τωρα(περνοντας τιμες καυσαεριων και θερμ. Νερου) και την τροφοδοσια και το φωτοκυταρο με κυκλωμα με χρονικα και ρελε. Δεν το ολοκληρωσα ομως μεσα στο μυαλο μου γιατι εχω και αλλα και ετσι ειπα να παω στην ευκολη λυση, δηλ. αγοραστο κοντρολερ.
ειπα να παιδευτω περισσοτερο στον κοχλια που εξ αρχης βαριομουν να πω την αληθεια να φτιαξω, αλλα μολις ακουσα μονο για τις αριδες ετοιμες απο Ιταλια κτλ. Οτι οι εμποροι εδω θελουν 100 Ε, με πιασαν τα γελια! Η αριδα οπως λεω και παραπανω μου κοστισε 10 Ε τα 2,2 μ απο κατασκευαστη γεωργικων κοχλιων.

Anyway για να μην μακρυγορω σ ευχαριστω για το ενδιαφερον και τα καλα σου λογια!

Α! Βαλε και καμια φωτο του δικου σου!

μπαβο φιλαρακι!!!!θα μπορουσε να γραψεις απο που πηρες τον κοχλια ,και αν ειναι ολοκληρος μετα ρουλεμαν επανω?ενδιαφερωμαι για κοχλια Φ 11Ο να τροφοδοτο πριονιδι σε πρεσσα πελλετ.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77616 από kosmidis80
οχι σκετη αριδα και σωληνα για αξονα αγορασα, αλλα κανει φυσικα και ετοιμους.

Ειναι στην Ιωνία, δίπλα από τα μπισκότα Παπαδοπουλου, Αφοι Γιαννουδη.

Ειχε ετοιμους σε παρα πολλες διαστασεις, θα βολευτεις σιγουρα αν πας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77620 από kosmidis80

hunters1977 έγραψε: Σενιο το καυστηρακι σου θοδωρα ;)


Χαιρομαι ιδιαιτερα που το λες, γιατι εισαι και εσυ της ιδιοκατασκευης και της πατεντας :cheer:


Θα χρειαστω τις πολυτιμες γνωσεις-αποψεις σου οταν ξεμπερδεψω με τα της θερμανσης και πω επιτελους να βαλω τα 3 πανελακια που εχω και το grid tie inverter που πηρα προσφατα απο Κινα ;)

Στα ηλεκτρολογικα - ηλεκτρονικα ειμαι σκραπας, δεν το εχω καθολου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ