D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74075 από giogud

kosmidis80 έγραψε: Από την αναφλεξη μεχρι και την κανονικη λειτουργία :





Μην σχολιασετε την κατασκευή και τις προχειροτητες παρα μονο το αποτελεσμα παρακαλω!


:whistle:


Αν δεν έχει σχαράκι, να μπει οπωσδήποτε. Θα μειώσει σημαντικά τα υπολείμματα καύσης το να φυσάει αέρας και από κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74084 από eliasger

kosmidis80 έγραψε: Ασε να ολοκληρωσω αυριο τον εναν τουλαχιστον και τον φερνω σπιτι για πολυωρη δοκιμη, γιατι στην δουλεια μας βλεπω να μας βαζουν χερι ετσι οπως μαζευεται κοσμος να χαζεψει.

Αν παιζει αυξημενη θερμοκρασια τι κανουμε? Βαζουμε την τροφοδοσια πιο πισω και μεταφερουμε στην τελικη μπουκα με κοχλιακι?


Βάζεις την τροφοδοσία πιο πίσω , τον σωλήνα τον κάνεις αποσπόμενο με 4 βίδες και ροδέλα από φλατζόχαρτο που να αντέχει στην θερμοκρασία .
Νομίζω περμανίτη .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74114 από kostas.b

Gdevil έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Ασε να ολοκληρωσω αυριο τον εναν τουλαχιστον και τον φερνω σπιτι για πολυωρη δοκιμη, γιατι στην δουλεια μας βλεπω να μας βαζουν χερι ετσι οπως μαζευεται κοσμος να χαζεψει.

Αν παιζει αυξημενη θερμοκρασια τι κανουμε? Βαζουμε την τροφοδοσια πιο πισω και μεταφερουμε στην τελικη μπουκα με κοχλιακι?


Αν τα πέλλετ ρέουν σε σωλήνα 3/4 ή μία ίντσα τότε μία λύση (ακρουβούτσικη όμως) είναι 2 ηλεκτροβάνες η μία κάτω από την άλλη σε απόσταση 5-10 cm μεταξύ τους. H πρώτη no και η άλλη nc . και οι δύο παίρνουν ρεύμα από τον κοχλία. οταν η μία είναι ανοιχή η άλλη είναι κλειστή και το ανάποδο. Παντα δλδ η μία από τις δύο είναι κλειστή. Ετσι ο σωλήνας τροφοδοσίας είναι πάντα "ταπωμένος" από το πανω μέρος. ετσι δεν πηγαίνει προς τα εκεί ούτε καπνός, ούτε ζέστη, ούτε φωτιά. Ακόμα καλύτερα αν κάτω από τις δύο βάνες συνδεθεί και μία σωλήνα που θα παίρνει αέρα από την έξοδο του βεντιλατερ. ώστε να "σμπρώχνει" ο αέρας προς τα κάτω.


Η καλυτερη λυση για την μη επιστροφη φλογας ειναι ο κοχλιας μεταφορας να εχει και αυτος το δικο του ανεμιστηρακι.
Εχω δει τετοιον κοχλια.Το ανεμιστηρακι του το εχει ακριβως διπλα απο το μοτερ του και φυσαει προς τον σωληνα ελευθερης πτωσης του πελλετ.Δεν ηταν πολυ μεγαλο το πολυ 100αρι και ειχε εξοδο φ60.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74193 από Gdevil
Kostas.b,
για πες λίγο αν θες.
Αυτό το ανεμιστηράκι που ενώνεται στο σωλήνα μεταφοράς?
Από ότι έχω καταλάβει θα υπάρχει ένας κοχλίας που θα ανεβάζει το πέλλετ από μία δεξαμενή στο ψηλότερο σημείο της δεξαμενής.
Εκεί θα το ρίχνει σε μία σωλήνα (την σωλήνα μεταφοράς) με την οποία ουσιαστικά θα είναι ενωμένος με ένα ταφ ή μία γωνία.
Το ανεμιστηράκι που θα συνδεθεί?
πχ λίγο κάτω από το στόμιο του σωλήνα μεταφοράς?
Στο πάνω μέρος του?
Αν θες και μπορείς κάνεις ένα σκαρίφημα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74216 από γιωργος
και χωρις να βαλεις 2 μοτερακι αν κανειςμια γεφυρα με ενα σωλινακι απο το κεντρικο σου μοτερ
κανεις δουλεια αυτο δεν θελει πιεση ισα ισα να μην γυρναει η καπνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74517 από kostas.b

Gdevil έγραψε: Kostas.b,
για πες λίγο αν θες.
Αυτό το ανεμιστηράκι που ενώνεται στο σωλήνα μεταφοράς?
Από ότι έχω καταλάβει θα υπάρχει ένας κοχλίας που θα ανεβάζει το πέλλετ από μία δεξαμενή στο ψηλότερο σημείο της δεξαμενής.
Εκεί θα το ρίχνει σε μία σωλήνα (την σωλήνα μεταφοράς) με την οποία ουσιαστικά θα είναι ενωμένος με ένα ταφ ή μία γωνία.
Το ανεμιστηράκι που θα συνδεθεί?
πχ λίγο κάτω από το στόμιο του σωλήνα μεταφοράς?
Στο πάνω μέρος του?
Αν θες και μπορείς κάνεις ένα σκαρίφημα?


Πολυ ευχαριστως αγαπητε Gdevil.
Ο κοχλιας που εχω δει ειναι στην παρακατω εικονα και το ανεμιστηρακι βρισκεται τοποθετημενο στον κοκκινο κυκλο.





Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ