Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119080 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Δεν μπορουσα να ανεβασω τη εικονα στο ιδιο ποστ γιατι λεει ειχα υπερβει το οριο
εδω ειναι τα χαρακτηριστικα των λεβητων

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119081 από kosmidis80

valsam έγραψε: Οχι Leona δεν ανακαλυψα τιποτα,εγω ενα ξερω,και αυτο ειναι οτι αν θα δουλεψει η μετατροπη(οπως ειπα το πιστευω πλεον ακραδαντα οτι μια χαρα θα δουλεψει!)η αδελφη μου θα την βγαλει και πιο οικονομικα στην εγκατασταση απο την λυση του ξυλολεβητα( και με λιγοτερη ταλαιπωρια αλλα πιο ακριβα με την λυση πελλετ) αλλα και πολυ πιο οικονομικα απο το πετρελαιο(550 με 600 ευρω οι 2,2 τονοι πελλετ απο τον αντιστοιχο τονο πετρελαιου στα 1,250-1,300)!
Αν λεω ολα πανε οπως τα σκεφτωμαι πολυ σοβαρα πια και'γω του χρονου να κοτσαρω εναν καυστηρα πελλετ στον λεβητα πετρελαιου για συμπληρωματικο στον ξυλολεβητα,δηλ. να γεμιζω μια φορα την ημερα η στις 2 τον ξυλολεβητα(στις υπερβολικες παγονιες αν θα κανει ποτε,μιας και με θερμοκρασιες απο 10 εως και -2 με με ενα γεμισμα την βγαζω εδω και δευτερη ζαιζον καρατσεκαρισμενα!)!
Ειπαμε τον ξυλολεβητα δεν τον καταργω με τιποτα γιατι μεχρι στιγμης πιο οικονομικα δεν την βγαζει κανεις,φετος παλι με επιβεβαιωνει το 1 προς 3 σε σχεση με το πετρελαιο ο ξυλολεβητας μου και αυτο το 1 προς 3 μεταφραζετε σε 360 ευρω ο αντιστοιχος τονος (3 τονοι ξερα ξυλα δηλ., η καλυτερα τα 6,6 κυβικα μιας και πλεον με κυβικα αγορασα!) αντι 1,250-1,300 του πετρελαιου και του 550-600 ευρω του πελλετ φιλε!
Αν βεβαια βρω και πελλετ με κατω απο 200 ευρω τον τονο τοτε μπαι-μπαι ξυλολεβητα, η μαλλον οχι μπαι-μπαι γιατι που ξερεις μπορει να βρω και ξυλα π.χ με 45 ευρω το στιβαχτο και το παιζω σε διπλο ταμπλο αναλογα το τι με συμφερει περισσοτερο(φετος αγορασα με 53 ευρω το στοιβαχτο σε παλετα) !


Αν πανε τα πραγματα οπως τα υπολογιζω Σαμη, απο το καλοκαιρι στους φιλους θα εχω πελλετ με 200 Ε μαξιμουμ *, οποτε και θα κανεις το χατηρι του Λεωνα που εχει σκυλιασει και θα βαλεις εναν Σουηδο καυστηρα να το καις :lol:

* Να τη και η ειδηση! :lol:

Υγ2. Λεωνα πιθανως θα σου κανω το χατηρι και θα αρχισω να βγαζω λεφτα απο την πωληση ντοπιου και ιδιας παρασκευης πελλετ. Ειδωμεν :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119149 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Ρε θοδωρε τι Σουηδο μου λες, σιγα μην βαλω και Ελβετο,Ιταλος και εως 1 χιλιαρικο μαξιμουμ!!!!!
Με 1000 ευρω για βοηθητικη χρηση που το θελω εγω και με την προυποθεση ταβανι καλο πελλετ στα 200 ευρω μονο ετσι ,αλλιος ξυλαρακι μου καλο και φθηνο!
Σιγα μην κανω μαγκες τους "μαγκες",και μια ζωη να μετραμε τα χρονια μεχρι να κανουμε αποσβεση,δηλ. ολοι να τα οικονομισουν εκτος του μ@λακα που τα χωνει,την πατησαμε με το υγραεριο αυτοκινητου(που με 97 λεπτα που εχει τωρα +20% αυξηση καταναλωσης + κατι λαδιερες και ξυδιερες κ.τ.λ αισιος φτασαμε στο 15% διαφορας απο την αμολυβδη και αποσβεση της επενδυσης της αγιας Θεκλας!) δεν την ξαναπαταω με τιποτα!!!!!
Η συνταγη της επιτυχιας κατ'εμε ειναι ΦΘΗΝΑ-ΠΟΙΟΤΙΚΑ(κι'ομως γινετε και το εχει αποδειξει ο Βουλγαρος μου!) = ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ και οχι οικονομα στον καθε "μαγκα" που μυριστικε φαη και ορμηξε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119216 από egglezos
η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...

γενικά το λέω, έτσι!?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119238 από dhiotis
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, εάν σε λέβητα πετρελαίου OSCAR 36.000 θερμίδες, μπορώ να βάλω καυστήρα pellet ? :blush:

Δηλώνω άσχετος σε μετατροπές, σχετικός με αερόθερμες σόμπες πέλλετ ομως.

Ιδιοκτήτης και χρήστης για περισσότερο απο 2 χρόνια, αλλά θέλω επι τέλους να θερμάνω το σπίτι μου με τα σώματα που ήδη έχω... αλλά ΧΩΡΙΣ πετρέλαιο.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dhiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119987 από VOSDOGIAN

dhiotis έγραψε: Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, εάν σε λέβητα πετρελαίου OSCAR 36.000 θερμίδες, μπορώ να βάλω καυστήρα pellet ? :blush:

Δηλώνω άσχετος σε μετατροπές, σχετικός με αερόθερμες σόμπες πέλλετ ομως.

Ιδιοκτήτης και χρήστης για περισσότερο απο 2 χρόνια, αλλά θέλω επι τέλους να θερμάνω το σπίτι μου με τα σώματα που ήδη έχω... αλλά ΧΩΡΙΣ πετρέλαιο.

Καλημέρα για πείτε την γνώμη σας παιδιά γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα αυτη η μετατροπή?Λοιπών και μην αρχίσετε για μαύρους θερμαστές και τα λοιπά και τώρα αυτο κάνουμε για να ζεσταθούμε, τι θελω να πω για καποιον που δεν εχει πολλές οικονομικές επιλογές και εχει πάρει απόφαση την ταλαιπωρία για να ζεστάνει τα παιδιά του και διαθέτει με δυσκολια κανα χιλιάρικο για την μετατροπή θα κανει δουλειά σε αυτον τον λεβητα εστω προσωρινά για 2-3 χρονια? Ο λέβητας είναι αυτός www.oscarboilers.gr/images/SEIRA_HR/seir...eira_N/n_levites.pdf
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για της απαντήσεις

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ