Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119024 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Δηλ. για πειτε μου ρε παιδια αυτος ο λεβητας της Thermostahl τι διαφορα εχει απο ενα λεβητα πετρελαιου σαν τον δικο μου?
Ασε που ο δικος μου εχει 20 τουμπα αντι 11 του Thermostahl!
Και μου αρεσει που λεει ο τυπος στο βιντεο"συμπεριλαμβανετε και το δοχειο τις σταχτης",δηλ. klain-main μια λαμαρινα κουρμπα οπως σκεφτομαι να κανω και'γω για τον λεβητα πετρελαιου!
Αν αυτοι τον δινουν τον λεβητα τους 90+% αποδοση τοτε της αδελφης μου θα εχει 95+%!
Τρεμε Varmebaronen!!!!!!
Οχι πειτε μου αν κανω λαθος αλλα εδω μεσα που συζηταμε εχω ακουσει τα παντα,οπως ,οχι δεν κανει η πατεντα απο λεβητα πετρελαιου σε λεβητα πελλετ γιατι , θα μπουκονουν τα τουμπο,οχι θα πρεπει να ανοιγει καθε 1-2 μερες η ποτρα να καθαριζετε ο λεβητας,οχι δεν θα αποδιδει καθολου και θα τρωει τρελες ποσοτητες πελλετ και θα μας βγει ο κουκος αηδονι!
Και μετα βλεπω αυτον τον λεβητα της thermostahl που ειναι σχεδον ιδιος με τον λεβητα πετρελαιου μου και σου λενε τωρα αυτοι 90+% αποδοση κ.τ.λ!
Ρε μπας και κανετε μπιζνα εδω μεσα οι περισσοτεροι,και λεγοντας του αυτα τα διαφορα αρνητικα για τυχον μετατροπη λεβητα πετρελαιου σε λεβητα πελλετ θελετε να τον βαλετε τον κοσμακη να ξοδεψει τα λεφτουδακια του που δεν τα εχει και να φορτωθει εναν καινουργιο λεβητα που δεν χρειαζοταν εξ'αρχης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119032 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Τι εγινε valsam επιτελους ανακαλυψες την Αμερικη ?? :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119044 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Οχι Leona δεν ανακαλυψα τιποτα,εγω ενα ξερω,και αυτο ειναι οτι αν θα δουλεψει η μετατροπη(οπως ειπα το πιστευω πλεον ακραδαντα οτι μια χαρα θα δουλεψει!)η αδελφη μου θα την βγαλει και πιο οικονομικα στην εγκατασταση απο την λυση του ξυλολεβητα( και με λιγοτερη ταλαιπωρια αλλα πιο ακριβα με την λυση πελλετ) αλλα και πολυ πιο οικονομικα απο το πετρελαιο(550 με 600 ευρω οι 2,2 τονοι πελλετ απο τον αντιστοιχο τονο πετρελαιου στα 1,250-1,300)!
Αν λεω ολα πανε οπως τα σκεφτωμαι πολυ σοβαρα πια και'γω του χρονου να κοτσαρω εναν καυστηρα πελλετ στον λεβητα πετρελαιου για συμπληρωματικο στον ξυλολεβητα,δηλ. να γεμιζω μια φορα την ημερα η στις 2 τον ξυλολεβητα(στις υπερβολικες παγονιες αν θα κανει ποτε,μιας και με θερμοκρασιες απο 10 εως και -2 με με ενα γεμισμα την βγαζω εδω και δευτερη ζαιζον καρατσεκαρισμενα!)!
Ειπαμε τον ξυλολεβητα δεν τον καταργω με τιποτα γιατι μεχρι στιγμης πιο οικονομικα δεν την βγαζει κανεις,φετος παλι με επιβεβαιωνει το 1 προς 3 σε σχεση με το πετρελαιο ο ξυλολεβητας μου και αυτο το 1 προς 3 μεταφραζετε σε 360 ευρω ο αντιστοιχος τονος (3 τονοι ξερα ξυλα δηλ., η καλυτερα τα 6,6 κυβικα μιας και πλεον με κυβικα αγορασα!) αντι 1,250-1,300 του πετρελαιου και του 550-600 ευρω του πελλετ φιλε!
Αν βεβαια βρω και πελλετ με κατω απο 200 ευρω τον τονο τοτε μπαι-μπαι ξυλολεβητα, η μαλλον οχι μπαι-μπαι γιατι που ξερεις μπορει να βρω και ξυλα π.χ με 45 ευρω το στιβαχτο και το παιζω σε διπλο ταμπλο αναλογα το τι με συμφερει περισσοτερο(φετος αγορασα με 53 ευρω το στοιβαχτο σε παλετα) !
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119049 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
:lol: Μια χαρα αποδοση θα εχει,Απλα o συγκεκριμένος λέβητας έχει οβάλ χώρο καύσης και είναι καλύτερος για τους καυστήρες πελλετ που εχουν μεγαλητερη διάμετρο σε σχεση με τους πετρελαιου.
Τα τουμπα σου τι διαμετρο εχουν;
Αυτο που κάνουν λάθος οι περισσότεροι με τον καυστήρα πελλετ ειναι οτι τον τοποθετούν ομόκεντρα στους λέβητες πετρελαίου

και τον εχουν πολυ μεσα στον χωρο καυσης.
Αυτα τα δυο προσεξα στον δικο μου λεβητα -καυστηρα οπου ο πετρελαίου ηταν φ120 και ο pellet P12 φ168 οπου αναγκάστηκα το φ εγινε 172!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119054 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου

FERR έγραψε: :lol: Μια χαρα αποδοση θα εχει,Απλα o συγκεκριμένος λέβητας έχει οβάλ χώρο καύσης και είναι καλύτερος για τους καυστήρες πελλετ που εχουν μεγαλητερη διάμετρο σε σχεση με τους πετρελαιου.
Τα τουμπα σου τι διαμετρο εχουν;
Αυτο που κάνουν λάθος οι περισσότεροι με τον καυστήρα πελλετ ειναι οτι τον τοποθετούν ομόκεντρα στους λέβητες πετρελαίου


και τον εχουν πολυ μεσα στον χωρο καυσης.
Αυτα τα δυο προσεξα στον δικο μου λεβητα -καυστηρα οπου ο πετρελαίου ηταν φ120 και ο pellet P12 φ168 οπου αναγκάστηκα το φ εγινε 172!

Για τον καυστηρα που σκεφτομαι να βαλω εχει φ 106 διαμετρο η μπουκα (βγαινει και σε τετραγωνη μπουκα 10Χ10 ποντους)και λεει οτι θελει ελαχιστο θαλαμο καυσης στους 30 ποντους,ο λεβητας μου εχει 35 ποντους διαμετρο και τα τουμπα μου εχουν 4 ποντους διαμετρο!
Εσυ ποιος λες οτι ειναι ο σωστος τροπος για να τοποθετηθει ο καυστηρας πελλετ,που ακριβος και ποσο μεσα δηλαδη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119074 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Με αυτον τον καυστηρα που λες δεν θα εχεις κανενα προβλημα,θα τοποθετηεθει οπως ειναι στην θεση του καυστηρα πετρελαιου,
Για την αποσταση που λεω δες ενα σχεδιαγραμμα παρακατω που αναλογα με την ισχυ του λεβητα και την διαμετρο της ΄'μπουκα¨ καυστηρα θα πρεπει ο καυστηρας να βρισκεται σε αναλογη θεση.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση το L2 στο σχεδιο ειναι αυτο που αναφερω.













Υ.Γ το σχεδιο και οι τιμες του σχεδιου ειναι απο λεβητα πετρελαιου με αντιστοιχο καυστηρα πετρελαιου
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ