Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96188 από YIANM
Απαντήθηκε από YIANM στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Ευτυχώς υπάρχει και το Greek made Patent.
Tην έβγαλα πέρυσι με 5,5 τόνους pellet και
φέτος με 4 τόνους.

Γιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96194 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου

YIANM έγραψε: Ευτυχώς υπάρχει και το Greek made Patent.
Tην έβγαλα πέρυσι με 5,5 τόνους pellet και
φέτος με 4 τόνους.

Γιάννης

Μα δεν ειναι μονο Ελληνικη πατεντα,εδω την συνιστουν και την κανουν την πατεντα αυτη και οι Σουηδοι(μιας και υπαρχει και τοση εκτιμηση ως προς τους πανακριβους Σουηδους) της φημησμενης εταιριας Ulma(καυστηρες πελλετ φτιαχνουν για οσους δεν το γνωριζουν),εγω τους ειχα στειλει τις φωτο του λεβητα πετρελαιου μου πριν 2 χρονια γιατι σκεφτομουν νατην κανω την μετατροπη και μου ειχαν πει οτι δεν ενδεικνυται λογο μη ικανοποιητικης ποσοτητας νερου που χωραει ο λεβητας μου(αυτος πιο πανω στις φωτο που εβαλα) και πηγα στην λυση του ξυλολεβητα,ετυχε περυσι ομως να μου συστησει φιλος μου εμπορας με πελλετ στο μαγαζι του τον εδω αντιπροσωπο της ulma που περνουσε απο εκει και στην συζητηση που καναμε του ειπα τι και πως και τι μου απαντησαν απο Σουηδια,επειδη βιαζοταν μου ειπε να τον παρω τηλ. την επομενη ημερα και μου ειπε με βεβαιοτητα (αφου του εστειλα με mail τις φωτο του λεβητα)οτι εχει βαλει παρα πολλους καυστηρες ulma σε παρομοιους λεβητες και ξεσκιζουν,μου ειπε οτι αυτο που μου ειχαν απαντησει τοτε οι Σουηδοι δεν το ειχα καταλαβει σωστα,μου ειπε οτι οι Σουηδοι μου ειχαν πει οτι λογο της μικρης περιεκτικοτητας του λεβητα μου σε νερο δεν θα δουλευε σωστα ο καυστηρας-λεβητας αλλα οχι οτι δεν θα μπορουσε να δουλεψει σωστα με μια μικρη προσθηκη,μου ειπε οτι με την προσθηκη ενος μικρου μπαφερ λυνετε το θεμα και οτι το εχει κανει τουλαχιστον σε 10 αλλους παρομοιους λεβητες και οτι θα δουλευε μια χαρα και οτι θα τον ευγνωμονουσα!
Ενταξει δεν ξερω και δεν εμπιστευομαι ευκολα το τι λεει ο καθενας και δεν καιγομουν πλεον να το ψαξω μιας και οπως ειπα εβαλα ξυλολεβητα,τωρα ομως που ψαχνετε η αδελφη μου διπλα να ζεστανουν το κοκαλακι τους εαν ειναι ετσι οπως τα λεει ο Ελληνας της ulma και δουλεψει με καλη αποδοση τοτε ακουγετε σαν μια πολυ οικονομικη(σιγα μην βαλει ulma η αδελφη,φερολακι τον 850 ευρω και σιλο 2 τονον χειροποιητο απο τον κολητο μου σιδερα!)και ξεκουραστη μετατροπη(ενταξει μια φορα τις 2-3 μερες καθαρισμα της σταχτης και τα τουμπο με την σκουπα σΤαχτης) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96986 από YIANM
Απαντήθηκε από YIANM στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΛΕΒΗΤΑ



ΚΑΛΗΜΕΡΑ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Γιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116290 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Το έχω ξαναγράψει αλλά νομίζω εδώ ταιριάζει πιο πολύ με το θέμα,
Έχω τον ferroli p12 σε λέβητα πετρελαίου 36.000θερμιδων τοποθέτησα θερμόμετρο καυσαερίων και είδα ότι ανεβάζει πάνω απο 200°C (σε 5 λεπτό μέτρησης) και 240°C σε περίπου 10λεπτα με θερμοκρασία νερού λέβητα στους 60°C,Οι τούμπες δεν έχουν επιβραδυντές καυσαερίων και σκέφτομαι να προσθέσω στις 6 από τις 8 που έχει.
Θα πετύχω καλύτερη απόδοση ή τσάμπα τα χρήματα διότι κοστίζει 12€ ο ένας :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118355 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Εχω 2 βδομαδες που δουλευεω τον καυστηρα 10 με 12 ωρες ημερησιως καθαριζω τον λεβητα καθε 3 ημερες καιω πελλετ απο μαρινοπουλο ,αυτο που βλεπω ειναι οτι εχω μαυριλες στα τουμπα ειναι φυσιολογικο; η σταχτη σκονη. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118896 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καυστήρας pellet σε λέβητα πετρελαίου
Τελικα την εψησα την αδελφη και τον γαμπρο μου απο διπλα και θα βαλουν καυστηρα πελλετ στον λεβητα πετρελαιου!
Ηθελαν να βαλουν εναν ξυλολεβητα σαν τον δικο μου(burnit active)αλλα τους προτεινα να σκεφτουν την λυση του καυστηρα πελλετ στον λεβητα πετρελαιου γιατι πιστευω οτι τελικα θα δουλεψει και μαλιστα πολυ καλα και οικονομικα ,αν δεν μεινουν ευζαριστημενοι τον αγοραζω εγω τον καυστηρα και τον κοτσαρω πανω στο burnit τους ειπα(βοηθητικο για τα ξυλα!),για να βαλουν τον ξυλολεβητα μαζι με το μπαφερ ηθελαν 2-2,5 χιλιαρικα μεσα στο νερο(και με πολυ ψαξιμο μαλιστα!)με την λυση καυστηρα πιστευω ειμαστε στα μισα λεφτα,ο ferolli αποριπτετε προς το παρον και παμε για κατι καλυτερο!
Εδω οι αλλοι πουλανε λεβητες πετρελαιου για λεβητες πελλετ(
) και ο δικος μου και της αδελφης μου του πετρελαιου ιδιας ακριβος φιλοσοφιας ειναι!
Μεσα στην βδομαδα περιμενω εξεληξεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ