Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46151 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

varxo έγραψε: φιλε pantaolas

t01-0
t02-1
t03 - 62pa
t04-8
t05-5
t06- 100
t07- 21
t08-51pa
t09- 24
t10- 70
t11- 27
t12- 100
t13- 30
t14-150
t15- 35
t16-170
t17-56 ( δεν το εχω ψαξει ακομα )
t18-0
t19-99

επειδη εχω πολυ καπνο στην εκκινηση 8α πειραματιστω στο t03 kai t04 τις επομενες ημερες

Σε ευχαριστω πολυ. Οσο για το t03 και το t04 θα τα ανεβασεις τιμη; Στειλε μου τα αποτελεσματα. Απο καταναλωση πως πας; Εχεις μετρησει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46611 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φιλε pantaolas
η καταναλωση παιζει απο 15 κιλα εως 30 κιλα
αλλα εχε υποψιν σου οτι εδω στην μυτιληνη δεν εχει πεσει η θερμοκρασια εχει ζεστο καιρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47133 από casperhellas

pantaolas έγραψε:

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Μου βγαζει μια κρούστα απο το πελλετ και καλυπτει το συρταρι και δεν μπορει να αναψει το πελλετ που ριχνει. Σκεφτηκα να αλλαξω πελλετ να δοκιμασω και αλλη μαρκα. Εκεινο που μου την δινει ειναι ο αλλος με τα ιδια ολα με εμενα εκανε 5 μερες να τον καθαρισει

με τον άλλον έχετε ακριβώς της ίδιες ρυθμίσεις?

Ετσι μου λεει ο υδραυλικος. Μετα τις αλλαξε και εδωσε πιο πολυ αερα στον δικο μου αλλα η κρουστα δεν φευγει


Φίλε ήρθε σήμερα ο υδραυλικός και είδε τον λέβητα μου! Τελικά είχαν κάνει λάθος ένα καλώδιο που συνδέει τον καυστήρα με τον θερμοστάτη (στο σπίτι). Για να δεις αν είναι σωστά τα δικά σου έχω δώσει ένα λινκ σε προηγούμενο μήνυμα που έχει τις ρυθμίσεις και την συνδεσμολογία.

Ρίξε μια ματιά, γιατί μπορεί να μην το έχουν κάνει αυτό...

στη συνδεσμολογία του καυστήρα πρόσεξε τα νούμερα 7 και 8. Εκεί είχα το πρόβλημα!

ο υδραυλικος μου ειπε οτι επειδη εχω ηλεκτροβανα το 7 και 8 το βραχυκυκλωσε ή το απενεργοποιησε ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα



Ναι πρέπει να βραχυκυκλωθούν για να είναι οκ. όμως πρέπει και από τον πίνακα στο σπίτι να αλλάξει κάτι στα καλώδια όχι μόνο στον καυστήρα.

Δηλ. Ο καυστήρας να παίρνει ρεύμα από τον πίνακα... να στέλνει το ρεύμα στον θερμοστάτη... και ο θερμοστάτης να στέλνει ρεύμα ξανά στον καυστήρα... (κάπως έτσι πρέπει να γίνει, έτσι μου είπε ο υδραυλικός μου)

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47135 από casperhellas

doym έγραψε: ]καυστήρας p7 ferroli από ξανθή 830e με το κόκκινο καπάκι. θα ήθελα να μου πείτε έχω πολλα καρβουνάκια στην σταχτη μήπως δεν τον έχω ρύθμιση σωστά T2=1 T3=51 T4=7 T5=5 T6=100 T7=14 T8=38 T928 T10=80 T11=36 T12=120 T13=46 T14=150 T15=53 T16=170 T17=56 T18=0 T19=99 T20=27 τα πελλετ ειναι alfa wood


o καυστήρας p7 είναι με το μπλε καπάκι και είναι 7Kw. Με το κόκκινο είναι ο p12 όπου είναι 12Kw.
Εγώ έτσι τα ξέρω...

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47144 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47169 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Μου βγαζει μια κρούστα απο το πελλετ και καλυπτει το συρταρι και δεν μπορει να αναψει το πελλετ που ριχνει. Σκεφτηκα να αλλαξω πελλετ να δοκιμασω και αλλη μαρκα. Εκεινο που μου την δινει ειναι ο αλλος με τα ιδια ολα με εμενα εκανε 5 μερες να τον καθαρισει

με τον άλλον έχετε ακριβώς της ίδιες ρυθμίσεις?

Ετσι μου λεει ο υδραυλικος. Μετα τις αλλαξε και εδωσε πιο πολυ αερα στον δικο μου αλλα η κρουστα δεν φευγει


Φίλε ήρθε σήμερα ο υδραυλικός και είδε τον λέβητα μου! Τελικά είχαν κάνει λάθος ένα καλώδιο που συνδέει τον καυστήρα με τον θερμοστάτη (στο σπίτι). Για να δεις αν είναι σωστά τα δικά σου έχω δώσει ένα λινκ σε προηγούμενο μήνυμα που έχει τις ρυθμίσεις και την συνδεσμολογία.

Ρίξε μια ματιά, γιατί μπορεί να μην το έχουν κάνει αυτό...

στη συνδεσμολογία του καυστήρα πρόσεξε τα νούμερα 7 και 8. Εκεί είχα το πρόβλημα!

ο υδραυλικος μου ειπε οτι επειδη εχω ηλεκτροβανα το 7 και 8 το βραχυκυκλωσε ή το απενεργοποιησε ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα



Ναι πρέπει να βραχυκυκλωθούν για να είναι οκ. όμως πρέπει και από τον πίνακα στο σπίτι να αλλάξει κάτι στα καλώδια όχι μόνο στον καυστήρα.

Δηλ. Ο καυστήρας να παίρνει ρεύμα από τον πίνακα... να στέλνει το ρεύμα στον θερμοστάτη... και ο θερμοστάτης να στέλνει ρεύμα ξανά στον καυστήρα... (κάπως έτσι πρέπει να γίνει, έτσι μου είπε ο υδραυλικός μου)

αυτό γίνεται πολύ απλά με ένα καλώδιο 3*1 mm2
από την 7 στέλνεις στο θερμοστάτη στην επαφή 11 και από την 14 του θερμοστάτη στέλνεις στην 8 του καυστήρα
**οι επαφές 11 και 14 του θερμοστάτη είναι ηλεκτρονικός θερμοστάτης της siemens

αν έχεις ηλεκτροβάνα πάμε σε άλλη συνδεσμολογία

η συνδεσμολογία τώρα πως είναι?
από που παίρνει εντολή ο καυστήρας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.303 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ