Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45410 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημερα

εχω τον καυστηρα ferroli mikro p7 στα χερια μου απο την πατεντα με τον λεβητα πετρελαιου που δεν πετυχε.

στο σπιτι εχω περιπου 26000 θερμιδες μαζι με το μποιλερ.
και σκεφτομαι να παρω τον ferroli sfl 5 αλλα απο το μαγαζι που θα το παρω επιμενουν οτι ο καυστηρας ειναι μικρος για τον sfl5 και μου προτεινουν τον sfl4

εγω σκεφτομαι για τον sfl5 γιατι καποια στιγμη θα βαλω και καλοριφερ στο κατω σπιτι το οποιο ειναι χτισμενο με τοιχο 40 εκκατοστων με πετρα. σε αυτο υπολογιζω περιπου 8000 θερμιδες αν και νομιζω οτι ειναι πολλες για τα 4 σωμματα που λεω να βαλω οταν ερθει η ωρα τους.

πειτε μου την γνωμη σας
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45539 από tassos
Απαντήθηκε από tassos στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Έχω τον ferolli p7 με prity λέβητα. Δουλεύει κανονκά μόνο που σήμερα ενώ δουλεύει κανονικά, ξαφνικά σβήνει η φλόγα ενώ ρίχνει ακόμα πέλλετ. Το αποτέλεσμα είναι ότι ή σταματάει να ρίχνει και κάνεικαθαρισμό καίγοντας το πέλλετ που ήδη υπάρχει στον καυστήρα ή συνεχίζει να ρίχνει και μπουκώνει η μπούκα του κοχλία. Ο θερμοστάτης χώρου που έχω, όλη αυτή την ώρα είναι αναμένος, δηλ δεν είναι να πεις ότι μπερδεύει τον καυστήρα. Δεν ξέρω γιατί ενώ δουλεύει υπέροχα ξαφνικά σβήνει η φλόγα. Μήπως φταίει το πέλλετ; Από χθες καίω το ελβετικό (και καλά) που είναι οξιά με έλατο. Η ρύθμιση είναι στο 4 και τα "t" είναι όλες οι εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μήπως θα χρειαζόταν κάποιες άλλες ρυθμίσεις όσο αφορά τον αέρα και την παροχή πέλλετ; Ποια ρύθμιση πρέπει να κάνω στο "t" ώστε να ρίχνει πέλλετ σε ποιο πολλά δευτερόλεπτα; Τώρα μου ρίχνεικάθε 10" και από ότι βλέπω δεν προλαβαίνει να το κάψει με αποτέλεσμα αυτό να ανεβαίνει και να ανεβαίνει κα να το μπουκώνει.Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tassos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45614 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Μου βγαζει μια κρούστα απο το πελλετ και καλυπτει το συρταρι και δεν μπορει να αναψει το πελλετ που ριχνει. Σκεφτηκα να αλλαξω πελλετ να δοκιμασω και αλλη μαρκα. Εκεινο που μου την δινει ειναι ο αλλος με τα ιδια ολα με εμενα εκανε 5 μερες να τον καθαρισει

με τον άλλον έχετε ακριβώς της ίδιες ρυθμίσεις?

Ετσι μου λεει ο υδραυλικος. Μετα τις αλλαξε και εδωσε πιο πολυ αερα στον δικο μου αλλα η κρουστα δεν φευγει


Φίλε ήρθε σήμερα ο υδραυλικός και είδε τον λέβητα μου! Τελικά είχαν κάνει λάθος ένα καλώδιο που συνδέει τον καυστήρα με τον θερμοστάτη (στο σπίτι). Για να δεις αν είναι σωστά τα δικά σου έχω δώσει ένα λινκ σε προηγούμενο μήνυμα που έχει τις ρυθμίσεις και την συνδεσμολογία.

Ρίξε μια ματιά, γιατί μπορεί να μην το έχουν κάνει αυτό...

στη συνδεσμολογία του καυστήρα πρόσεξε τα νούμερα 7 και 8. Εκεί είχα το πρόβλημα!

ο υδραυλικος μου ειπε οτι επειδη εχω ηλεκτροβανα το 7 και 8 το βραχυκυκλωσε ή το απενεργοποιησε ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45617 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

varxo έγραψε: Καλησπέρα σας
Είπα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου
Έχω βάλει ένα ferroli P12 σε λέβητα σιδερένιο πετρελαίου της ΠΥΡΚΑΛ
Ο καυστήρας μου κόστισε 1040 ευρώ η μετατροπή της πόρτας ώσης να τον δεχτεί 100 ευρώ και ο ηλεκτρολόγος 40 ευρώ
Χρησιμοποιώ πελλετ από πυρήνα ελιάς 145 + φπα ο τόνος γύρω στα 2,5 ευρώ τα 15 κιλά
Ζεσταίνω ένα σπίτι πέτρινο γύρω στα 140 τμ
Στην αρχή είχα πρόβλημα με την εκκίνηση του μου έβγαζε Α01 με διαφορές δόκιμες το έχω λύση
Στην συνεχεία άρχιζα να πειραματίζομαι σκάλα στην αρχή την 1 μετά 2 και αυτήν την στιγμή είμαι στην τρίτη
Λειτουργεί μπορώ να πω τελεία για μένα
Καίει περίπου στα 25-35 κιλά πελλετ το 24ωρο
Αλλά θέλει κάθε μέρα καθάρισμα από την σταχτή ο λέβητας χρονος περίπου 5 λεπτά και ένα γενικό κάθε εβδομάδα η όποτε έχω χρόνο
Η θερμοκρασία στο σπίτι μέσα 22-23 βαθμούς με θερμόμετρο χώρου

Φιλε μπορεις να μου πεις τις ρυθμισεις σου γιατι εχω αναλογη περιπτωση (στον λεβητα πετρελαιου εβαλα καυστηρα Ρ12 και με εχει ταραξει στο Α01 . Εγω παω για καθαρισμα μια φορα το πρωι μια το μεσημερι και μια το βραδυ. Μου βγαζει κλινκερ πανω στο συρταρι μετα απο 5-6 ωρες λειτουργιας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45632 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Έκανα μια έρευνα στην περιοχή μου για τον λεβητα κ οι τιμές για λεβητα ferroli κομπλε ειναι
Sun p7 2200 30kw

K

Sun p12 2500 42kw..!!

Υπάρχει περίπτωση να τον βρω φτηνοτερο.;;
Επίσης όλοι μου είπαν πως θα πρέπει να καθώς καλο πελλετ..!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45875 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
]καυστήρας p7 ferroli από ξανθή 830e με το κόκκινο καπάκι. θα ήθελα να μου πείτε έχω πολλα καρβουνάκια στην σταχτη μήπως δεν τον έχω ρύθμιση σωστά T2=1 T3=51 T4=7 T5=5 T6=100 T7=14 T8=38 T928 T10=80 T11=36 T12=120 T13=46 T14=150 T15=53 T16=170 T17=56 T18=0 T19=99 T20=27 τα πελλετ ειναι alfa wood
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by doym.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.235 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ