Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35144 από frakyd

scalpel έγραψε: 1 εβδομάδα
4 υδραυλικοί - προσφορές για την ίδια δουλειά
1400 - 1200 - 2500 (μετά από συζήτηση έγινε 2000) - 900
όλες οι προσφορές για την ίδια ακριβώς δουλειά...

τα σχόλια δικά σας :huh:


Σε καθε δουλεια υπαρχουν κ οι μη επαγγελματιες κ αυτοι
που ζητανε οσα τους λοιπουν.
Το θεμα ειναι να βρεις καποιον να κανει σωστα την δουλεια σου, κ
να βγαλει ενα καλο μεροκαματο.
Τους χασαπηδες πλεον τους τιμωρουμε κανοντας την (καλη) διαφημιση
που τους πρεπει.

Εχω φιλο μαραγκο που του χω δωσει 3-4 μεγαλες δουλειες τελευταια
απο γνωστους μου που παντρευτηκαν κ περνει λιγοτερα απ τα μισα που ζηταν οι αλλοι
(απο 3-4χιλ αυτος περνει 1,2-2χιλ) κ μου λεει οτι μια χαρα μεροκαματο βγαζει.

Τωρα για τους αλλους, ασ τους να χτυπανε μυγες κ να τρωνε ακομα απ τα ετοιμα.
Οταν θα θυμηθουν να ριξουν τις τιμες, θα τους εχει βγει ηδη η βρωμα!!
Φαντασου να μην υπηρχε κ η κριση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35168 από valsam
Στου αδελφου μου το υδραυλικο τζακι αφου τα ξηλωσε σχεδον ολα ο αδελφος μου μιας και ηθελε να κανει την συνδεση σαν την δικη μου δηλ. πρωτα στο μπαφερ και μετα στα σωματα ηρθε τελικα ενα μαστορας της περιοχης (45 χρονια μαστορας)(ο πιτσιρικας εφαγε μπουλο μιας και ηταν συνεχεια στο τηλ. και μαλωνε με την γκομενα!) μαζι του εφερε το χερι του εναν αλβανο που τον εκπαιδευσε και ειναι εδω και 15 χρονια υδραυλικος και του ειπε ακριβος τι θα κανει,ο αλβανος δεν παρεκτραπει καθολου απο τις οδηγιες οτι και να του λεγαμε ,μιλαμε ουτε ενα ρακορ αν δεν του ελεγε ο μαστορας,ο μαστορας περνουσε 2 φορες την ημερα για επιβλεψη(εχει και αλλον εναν γιαυτο)και την τελικη συνδεση ηλεκτρολογικα κ.τ.λ και το αναμα το εκανε αυτος,απλα αψογος επαγγελματιας και ο αλβανος 8ωρο με διαλειμα 5 λεπτων για ενα τσιγαρο,σε τρεις μερες τελειωσε και του πηρε 250 ευρω,150 ο αλβανος και 100 αυτος μας ειπε,πριν 2-3 χρονια ενα 500σαρικο θα σου'περνα ειπε επισης αλλα αλλαξαν οι εποχες!
Απολυτα ευχαριστημενος α αδελφος οπως και'γω(μου συνδεσε το ανοιχτο και μου εκανε 3 διαροες που ειχα)με αποτελεσμα να τον προτεινω ανεπιφυλαχτα σε 2 φιλους οπου πηρε και εκεινες τις δουλειες!
Kριση ξεκριση ο σωστος και φθηνος θα δουλεψει (και μαλιστα δεν προλαβαινει), ο πιτσιρικας που πηραμε πρωτα ηταν μονο φθηνος ο ντοπιος μαστορας ηταν και στα 2(σωστος,φθηνος) απαιχτος!
Θα βγουν μερικοι και θα πουν (οπως εχει γινει και στο παρελθον με μαστοργια εδω μεσα)ο αλβανος μπορει να ειναι ανασφαλιστος η ο μαστορας ειναι συνταξιουχος και μας παιρνουν την δουλεια κ.τ.λ αλλα ο λαος επειδη δεν εχει χρημα παραπανισιο για ξοδεμα ψαχνει την φθηνια, η ουσια ειναι οτι ο αλβανος καθαριζει 1200 τον μηνα μου ειπε αλλιος θα ειχε φυγει οπως οι περισσοτεροι ομοεθνεις του,και ο συνταξιουχος μαστορας με τα 700-800 ευρω συνταξη δεν την εβγαζε ενω με τα εξτρα 1500-2000 τον μηνα ζει αξιοπρεπεστατα οπως ομολογησε!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35183 από stergiosbik

valsam έγραψε: Στου αδελφου μου το υδραυλικο τζακι αφου τα ξηλωσε σχεδον ολα ο αδελφος μου μιας και ηθελε να κανει την συνδεση σαν την δικη μου δηλ. πρωτα στο μπαφερ και μετα στα σωματα ηρθε τελικα ενα μαστορας της περιοχης (45 χρονια μαστορας)(ο πιτσιρικας εφαγε μπουλο μιας και ηταν συνεχεια στο τηλ. και μαλωνε με την γκομενα!) μαζι του εφερε το χερι του εναν αλβανο που τον εκπαιδευσε και ειναι εδω και 15 χρονια υδραυλικος και του ειπε ακριβος τι θα κανει,ο αλβανος δεν παρεκτραπει καθολου απο τις οδηγιες οτι και να του λεγαμε ,μιλαμε ουτε ενα ρακορ αν δεν του ελεγε ο μαστορας,ο μαστορας περνουσε 2 φορες την ημερα για επιβλεψη(εχει και αλλον εναν γιαυτο)και την τελικη συνδεση ηλεκτρολογικα κ.τ.λ και το αναμα το εκανε αυτος,απλα αψογος επαγγελματιας και ο αλβανος 8ωρο με διαλειμα 5 λεπτων για ενα τσιγαρο,σε τρεις μερες τελειωσε και του πηρε 250 ευρω,150 ο αλβανος και 100 αυτος μας ειπε,πριν 2-3 χρονια ενα 500σαρικο θα σου'περνα ειπε επισης αλλα αλλαξαν οι εποχες!
Απολυτα ευχαριστημενος α αδελφος οπως και'γω(μου συνδεσε το ανοιχτο και μου εκανε 3 διαροες που ειχα)με αποτελεσμα να τον προτεινω ανεπιφυλαχτα σε 2 φιλους οπου πηρε και εκεινες τις δουλειες!
Kριση ξεκριση ο σωστος και φθηνος θα δουλεψει (και μαλιστα δεν προλαβαινει), ο πιτσιρικας που πηραμε πρωτα ηταν μονο φθηνος ο ντοπιος μαστορας ηταν και στα 2(σωστος,φθηνος) απαιχτος!
Θα βγουν μερικοι και θα πουν (οπως εχει γινει και στο παρελθον με μαστοργια εδω μεσα)ο αλβανος μπορει να ειναι ανασφαλιστος η ο μαστορας ειναι συνταξιουχος και μας παιρνουν την δουλεια κ.τ.λ αλλα ο λαος επειδη δεν εχει χρημα παραπανισιο για ξοδεμα ψαχνει την φθηνια, η ουσια ειναι οτι ο αλβανος καθαριζει 1200 τον μηνα μου ειπε αλλιος θα ειχε φυγει οπως οι περισσοτεροι ομοεθνεις του,και ο συνταξιουχος μαστορας με τα 700-800 ευρω συνταξη δεν την εβγαζε ενω με τα εξτρα 1500-2000 τον μηνα ζει αξιοπρεπεστατα οπως ομολογησε!


Αρα φιλε valsam το συμπερασμα ειναι το εξης.
Δουλευετε Ελληνες για 1200euro "μαυρα",χωρις ασφαλεια για σας κ τα παιδια σας κ αν παθετε κατι να πατε να ψοφησετε!
Δουλευτε Ελληνες για 800euro καθαρα με ασφαλεια κ ας ψοφησετε της πεινας!
Υπαρχει το φοβητρο του ανασφαλιστου (λαθρο η νομιμου) οτι θα σας παρει τις δουλειες αν δεν συμμορφωθειτε!
Καθηστε νεοι ανεργοι γιατι ο συνταξιουχος με πολυ μικροτερες υποχρεωσεις θελει αλλα 1500-2000euro για να ζει αξιοπρεπως ενω εσεις με ολο το μελλον μπροστα σας καθηστε χωρις να κανετε ονειρα για οικογενεια κτλ.
Ωραια λογικη φιλε μου.

Υ.Γ.
Αν γινοταν καποια καρφωτη η κανενας ελεγχος κ εβρισκαν οτι απασχολουσες ανασφαλιστο κ συνταξιουχο κ ετρωγες κανενα βαρβατο προστιμο τι θα ελεγες?
Το γνωστο με κυνηγαει το κρατος-κακουργα κοινωνια ε?
Valsam νομιζω οτι εισαι φαουλ.Σκεψου το λιγο.
Ποτε δεν μιλησα ν αμοιβονται οι υδραυλικοι-ηλεκτρολογοι κτλ για χειρουργοι αλλα βαλτε λιγο κ την λογικη.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35190 από mastoras
valsam σιγά μην ασχοληθούν τα "μαστόργια" που αναφέρεις με την "δουλειά Λύκο" που απόκτησες. :lol:

Απο εδώ έψαξε, από εκεί έψαχνες, στου Αλβανού τα πελέ κατέληξες. B)

Πάρε μάτι από κάτι ηλεκτρολογικό για να δεις τι εννοούμε "Λύκο" εμείς οι τεχνικοί που σεβόμαστε τον πελάτη.


Ο μαύρος Λύκος του ψαγμένου πελάτη :lol:




.....και η άλλη όψη του νομίσματος, και μάλιστα στο ίδιο τεχνικό κόστος με την παραπάνω φωτό.

Με τι υγείες σου Valsam :evil:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35194 από valsam
stergiosbik το θεμα ειναι τεραστιο και αφορα ολη την Ελληνικη κοινωνια,το αν ειμαι φαουλ η τσεπη μου το ξερει!
Τα περι λογικης αν εχεις την στοιχειοδη εσυ, τα καταλαβαινεις πολυ καλα και ασε τα ηθικα διδαγματα για αλλη φορα φιλε.
Ποια λογικη να βαλω,υπαρχει καμια λογικη στην σημερινη Ελλαδα,για ποια ασφαλεια μιλας ρε φιλε,εγω ακομη πληρωνω τεβε και ουσιαστικα ανασφαλιστος ειμαι,πηρες ποτε τηλ. σε γιατρο του ΕΟΠΠΥ να δεις ποτε σου κλεινουν ραντεβου η να γραψεις φαρμακα(εχουν βγαλει πανω απο το 50% των φαρμακων απο τις λιστες),η μικρη μου ειχε 40 πυρετο και πηρα τηλ. και μου εδωσαν ραντεβου μετα απο 23 μερες εαν ηθελα μου ειπε η γιατρος να πληρωνα 40 ευρω και θα την κοιτουσε εκεινη την στιγμη,εαν εγω ημουν με τον μισθο των 500 και ασφαλισμενος (η και ο συνταξιουχος ναι αυτος των 600-700 ευρω)θα ειχα να την πληρωσω την γιατρο?
Εγω ο μ@λακας ο ασφαλισμενος την πηρα και την πηγα στο νοσοκομειο οπου και την εξετασαν μαζι με ολα τα αλλα παιδια των ανασφαλιστων φιλε,τσατιλα χοντρη φιλε να πληρωνεις σαν τον μ@λακα χωρις να σου προσφερουν τιποτα!
Ολοι προσπαθουν να την βγαλουν περα φιλε και ο αλβανος με τα 1200 και ο συνταξιουχος με τα 2000+ εχουν περισσοτερη τυχη αν τους τυχει καμια στραβη ,ο λ@λακας ασφαλισμενος με τα 500 του βασικου η ο ελευθερος επαγγελματιας του τεβε και των 800 δεν εχει καμια τυχη σημερα!
Εγραψες φιλε με το:
(Καθηστε νεοι ανεργοι γιατι ο συνταξιουχος με πολυ μικροτερες υποχρεωσεις θελει αλλα 1500-2000euro για να ζει αξιοπρεπως ενω εσεις με ολο το μελλον μπροστα σας καθηστε χωρις να κανετε ονειρα για οικογενεια κτλ.
Ωραια λογικη φιλε μου.)
Αν δεν θελεις νεε και ανεργε να καθεσαι η παλιε και κολημενε στην εποχη των παχιων αγελαδων να βγεις και να δουλεψεις,δεν θα μπορουσε ενας μονος του να την κανει την δουλεια του αδελφου μου και την δικια μου,θα τον χαλουσαν 250 ευρω?
Απλα ειναι τα πραγματα,εδω σε τρεις μερες δουλεια βγηκε μεροκαματο για 2 ατομα, για το γεροντακι τον μαστορα και το χερι του τον αλβανο ,ο δραυλικος λογο της ηλικιας δεν μπορουσε να κανει την δουλεια αλλα πουλαει την τεχνογνωσια και ο αλβανος που κραταει ακομη βαζει την χειρονακτικη εργασια!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vvvippperrr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35217 από aithio
Βρε Valsam εκεί που με εκλύσεις θετικά μερικές φορές εκεί δίνεις μία και τα ισοπεδώνεις όλα.

Μας περιέγραψες μια ιστορία για την εγκατάσταση του αδερφού σου και προσπαθώ να καταλάβω το νόημα της.
Μας μίλησες για έναν μπάρμπα...καλός υδραυλικός όπως λες... που έχει βγει στην σύνταξη.
Προφανώς ο άνθρωπος παίρνει καν 600€ σύνταξη και δεν του φτάνουν....
Εχει λοιπόν και δύο Αλβανούς που τους δίνει από ένα πενηντάρικο στον καθένα και βγαίνει στην πιάτσα και παίρνει δουλειές για να συμπληρώσει το εισόδημα του.
Αυτός ο ίδιος ο μπάρμπας αν ήταν νέος και ενεργός και είχε απέναντι του έναν άλλο συνταξιούχο μπάρμπα που έβγαινε στην πιάτσα και έπαιρνε δουλειές με αυτούς του όρους είμαι σίγουρος ότι θα τον κατηγορούσε.
Θα μου πεις εγώ χέστηκα για αυτό...
Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω φτηνά την δουλειά μου.
Μάλιστα....
Ο Αλβανός παίρνει λοιπόν το 50αρικο ανασφάλιστος και ο μπάρμας 33.3 ευρώ την ημέρα και όλα αυτά επί 2.
Αν υποθέσουμε ότι ο μπαρμας έχει καμιά εικοσαριά μεροκάματα τον μήνα βγάζει 66Χ20=1320€+600σύνταξη= 1920€ καθαρά.
Ωραία....
Και τι θέλεις να μας πεις τώρα με αυτό;
Μα είναι τώρα αυτό σοβαρή συζήτηση η σοβαρό επιχείρημα;

Για άλλη μία φορά μας περιγράφεις άλλη μια ιστορία που δεν έχει σχέση με τον επαγγελματία αλλά με ευκαιριακές περιπτώσεις.

Μα όλο αυτό τον κόπο που έχεις κάνει εσύ για να μάθεις 5 πράγματα διαβάζοντας στο ιντερνετ μέρα νύχτα αλλά και ρωτώντας εδώ στο φόρουμ για να φτιάξεις την θέρμανση σου αν τον πληρωνόσουν θα είχες βγάλει τα λεφτά και του καλού υδραυλικού και του μηχανολόγου.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ