Συγκριτικό τεστ καύσης διάφορων pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27436 από michalisgr
Εγω εχω να κανω μια αλλη ερωτηση... Δε παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια στη δοκιμη που κανουμε με τα πελλετ;; Δηλαδη τωρα εχομε 20-25 βαθμους.. το χειμωνα ομως που η εξωτ. θερμ. θα ειναι 0 - -5 δε θα ειναι διαφορετικο το αποτελσμα με τους βαθμους και το κλινκερ;; :blink:

Οποτε τα αποτελσματα που θα εχουμε ειναι για θερμοκρασιες 20&ανω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27560 από zagoraarg
JNET αν μπορεί να γίνει αυτό θα ήταν πολύ καλό.
Πάντως πολύ καλή η όλη προσπάθεια. Συγχαρητήρια!!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by zagoraarg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27579 από panosvlass

michalisgr έγραψε: Εγω εχω να κανω μια αλλη ερωτηση... Δε παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια στη δοκιμη που κανουμε με τα πελλετ;; Δηλαδη τωρα εχομε 20-25 βαθμους.. το χειμωνα ομως που η εξωτ. θερμ. θα ειναι 0 - -5 δε θα ειναι διαφορετικο το αποτελσμα με τους βαθμους και το κλινκερ;; :blink:

Οποτε τα αποτελσματα που θα εχουμε ειναι για θερμοκρασιες 20&ανω..


Τα απόλυτα αποτελέσματα ναι θα είναι για Τ>=20°C αλλά στην περιπτωση των δοκιμών μας ενδιαφέρει η στήλη ΔΤ.
Αν επαναληφθούν οι δοκιμές με προσαγωγή σε όλα τα πέλλετς πχ στους 5°C πιστέυω το ΔΤ θα παραμείνει ίδιο.
Αν δεν κάνω λάθος απο την στιγμή που κρατάμε όλες τις παραμέτρους ίδιες και αλλάξουμε μόνο την θερμοκρασία προσαγωγής η ΔΤ θα παραμείνει ίδια αφου η σόμπα στην προκειμένη περίπτωση θα προσφέρει την ίδια ενέργεια στον αέρα αρα το ΔΤ θα διατηρηθεί.
Αν θα άλλαξει το κλινκερ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο γιατι να αλλάξει.

Τα αποτελέσματα όμως είναι σχεδόν σταθερά σε όσους θα χρησιμοποιήσουν το φίλτρο του κ.Μοσχαλη γιατι θα έχουν σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής κοντά στις θερμοκρασίες των δοκιμών και σε όσους θα έχουν προσαγωγή απο το εσωτερικό χώρο.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27660 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Συγκριτικό τεστ καύσης διάφορων pellet

jnet έγραψε: Προσπάθησα να μαζέψω όλα τα αποτελέσματα σε έναν πίνακα




Δεν βρήκα του ΑΜΕΚΟ είχε γίνει τεστ θυμάμαι...
Δείτε τα μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος.

Κατα διαστήματα θα ενημερώνω και τον πίνακα


jnet όσον αφορά το royal pellets η ονομασία του είναι Mayr-Melnhof.Είναι αυστριακή εταιρία που παράγει πραγματικά πιστοποιημένο πέλλετ στην Τσεχία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimsk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27663 από Τάκης
Από τα πέλετ που είχαν φορεθεί πολύ πέρυσι ήταν και το MAKIS. Κανείς δεν βρέθηκε να στείλει ένα τσουβαλάκι για δοκιμή, μήπως και το ξαναχρειασθούμε;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27667 από carmen

Τάκης έγραψε: Από τα πέλετ που είχαν φορεθεί πολύ πέρυσι ήταν και το MAKIS. Κανείς δεν βρέθηκε να στείλει ένα τσουβαλάκι για δοκιμή, μήπως και το ξαναχρειασθούμε;

Και το progeto ecologia επισης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ