Aνυψωτικό μηχάνημα για ξύλα στο μπαλκόνι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75796 από dimlyk
μπραβο στελιο ...αν κι αλλου αναφερεσαι εγω βρηκα την τριπλη κολωνα που εψαχνα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90262 από akapsali
Μετά απο ενα μήνα περοπου κατάφερα να στήσω το ανυψωτικο μου μηχάνημα.
Οπως σας εχω πει είναι της l'europea και είναι για βεριλα επαγγελματική χρήση και μου βγηκε ο πατος να το ανεβάσω στην κολώνα (37 Kg)
Παραθέτω φωτογταφίες απο την εγκατασταση και περιμένω τα σχολιά σας









Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90267 από GeoTa
Καλορίζικο

Δεν ειμαι ειδικός ούτε μηχανικός αλλά θα προτιμούσα η βάση να πατάει και αυτή στο μπετό και όχι στην κουπαστή του μπαλκονιού. Βέβαια αν μιλάμε για βάρη όσο το κασόνι που φαινεται στη φωτο δε νομίζω να παίζει ρόλο αλλά για παν ενδεχόμενο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akapsali

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90271 από akapsali

GeoTa έγραψε: Καλορίζικο

Δεν ειμαι ειδικός ούτε μηχανικός αλλά θα προτιμούσα η βάση να πατάει και αυτή στο μπετό και όχι στην κουπαστή του μπαλκονιού. Βέβαια αν μιλάμε για βάρη όσο το κασόνι που φαινεται στη φωτο δε νομίζω να παίζει ρόλο αλλά για παν ενδεχόμενο


Ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Οπως ειπα καθυστερησα την τποθετηση διοτι δεν με βολευε η θέση . αν εβαζα τον σωλήνα να πατάει στο μπαλκονι, η θέση του είναι 20 cm πιο μέσα οποτε το κουτί που θα χρησιμοποιώ για να ανεβάσω τα ξύλα εβρισκε στο μπαλκόνι
Οποτε για να το βγάλω πιο εξω αναγκαστηκα να το βάλω πάνω στην κουπαστή.
Η κουπαστη ειναι κολημένη απο την πλευρα του τοιχου σε σίδερο που είναι πακτωμενο στον τοιχο



ΥΓ. Καμία Ιδέα κανείς για κουτί αποθηκευσης ξύλων για το μπαλκόνι
Απο οτι είδα με ενα τετοιο κουτι με γυλα δεν καταλαβείνει τίποτα..
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by akapsali.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90272 από Gdevil

GeoTa έγραψε: Καλορίζικο

Δεν ειμαι ειδικός ούτε μηχανικός αλλά θα προτιμούσα η βάση να πατάει και αυτή στο μπετό και όχι στην κουπαστή του μπαλκονιού. Βέβαια αν μιλάμε για βάρη όσο το κασόνι που φαινεται στη φωτο δε νομίζω να παίζει ρόλο αλλά για παν ενδεχόμενο

Σωστό.
Σκέψου εάν γνωρίζεις πόσο μέσα στο μπετό έχει μπεί η κουπαστή. Αν δεν το ξέρεις τότε να υποθέσεις ότι ίσα ίσα πιάνει στον σοβά. Δεν μπορεί δλδ η κουπαστή να μεταφέρει τις δυνάμεις που δέχεται στο μπετό.
Επιπλέον και για αυτό το λόγο θα σου έγραφα πως καμιά στήριξη της κάθετης σωλήνας στον τοίχο δεν θα ήταν κακή ιδέα.
Κάποιος σύνδεσμος δλδ με δύο κομμάτια εκ των οποίων το ένα θα βιδωθεί στον τοίχο από την μία και από την άλλη θα αγκαλιάσει την μισή σωλήνα και θα ενωθεί με το δεύτερο κομμάτι που θα αγκαλιάζει την υπόλοιπη μισή σωλήνα.
Επεξεργασία

Γράφαμε στον ίδιο χρόνο.. :) Αρα ... :cheer:
Πάντως το να δέσεις την κάθετη σωλήνα με τον τοίχο και σε κανένα ακόμα σημείο δεν είναι κακή ιδέα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akapsali

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90304 από dimlyk
για την στηριξη συμφωνω οτι δεν πολυεμπνεει ...σε καθε περιπτωση μην ξεχνας να κανεις κανα ελεγχο στα παξιμαδια που και που ... αυτο που θα σου προτεινα ομως ειναι να αντικαταστησεις το κασονακι ταχιστα με κανα ζεμπιλι η κατι αναλογο :)

το εργαλειακι οντως ειναι πολυ καλο ,,,κι αν θες πες μας και ποσο πηγε

καλοριζικο ,καλοδουλευτο αλλα παντα με προσοχη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ