Αποθήκευση καυσόξυλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66026 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων

petrosp13 έγραψε: Θα πρότεινα να ανοίξεις κάποια κενά στο πλάι και πίσω για να αερίζονται τα ξύλα
Και πιο γρήγορα θα στεγνώσουν και λιγότερη μούχλα και υγρασία θα μαζεύουν



Σωστη παρατηρηση! Εχει προβλεφθει! ;)

Βασικα αν δεις τα ραμποτε σανιδια ειναι βιδωμενα ανα δυο, ετσι με ενα σφυρακι απο την μια ακρη μπορεις να χτυπισεις και να βγαλεις το σανιδι που δεν ειναι βιδωμενο και να κανεις το κενο για το καλοκαιρι που χρειαζεσαι! ;) Απλα τωρα το βλεπεις τελειως κλειστο, καθως επρεπε να το βαψω και να το περασω βερνικι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66028 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων
Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66054 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων

lefteris έγραψε: Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P



Και περιμενα καποιον να το πει, μπραβο φιλε που το παρατηρησες! Εχει προβλεφθει,απλα δεν ειχα αλλους κοιλοδοκους, με το που ανοιξει η εταιρια θα παρω 8 κομματια και θα τα βαλω, ετσι ανα 50 ποντους θα υπαρχει καθετο κομματι που θα συγκρατει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66074 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων
Αρχές της άνοιξης θα προσπαθήσω να φτάξω ένα τέτοιο (έχει αναφερθεί στο τόπικ)
Το θέμα μου είναι αν θα μπορέσω να βρω εύκολα και κυρίως φθηνά τα ξύλα που χρειάζονται για τους πασσάλους, ή θα πρέπει να κάνω πατέντες με ξύλα από παλέτες και άλλα που έχω μαζέψει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66155 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων
Πετρο και εγω προχτες πηγα στο leroy για να δω για υλικο για την σκεπη του και περασα φυσικα απο το τμημα ξυλειας. Μου φανηκαν πολυ ακριβες οι τιμες των δοκαριων η αληθεια ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66179 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων
Αυτό λέω κι εγώ έχοντας δει τις τιμές
Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 100 ευρώ για μια τόσο απλή κατασκευή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ