Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143513 από MICK

liakjim έγραψε: Στα 90΄ και νομίζω πάμε για ρεκόρ.

Μιλάμε για την ίδια μπρικέτα, κατασκευής Ταγκλή. Εγώ που τοποθέτησα 2 μπρικέτες κρατήσανε 50+ λεπτά. Διαβάζω σωστά 'Η όχι τα 90 λεπτά που γράφεις; Βέβαια αν μπόρεσα να μετρήσω καλά, έχεις τοποθετήσει μέσα στην εστία 7 μπρικέτες. Αν τοποθετήσω 7 μπρικέτες θα έχω περίπου την ίδια ώρα καύσης;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143522 από Stavrax
Μιχάλη μην το δοκιμασεις!
Αν βάλεις 7 μπρικέτες, δηλαδή 12,5 κιλά κι αφήσεις ανοιχτό τον αέρα το πιθανότερο είναι να καταστρέψεις την εστία.
Με 5000kcal ανά κιλό θα έχεις βάλει 70kW σε μια εστία που είναι για 10kw/h!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143534 από liakjim
Πάλι μπερδεύετε την ισχύ. Σταύρο έβαλα μεσα 14 κιλά μπρικέτες. AN καιγόντουσαν αυτοστιγμή ΘΑ απέδιδαν 70KWη. Αυτές όμως αφενός κάηκαν σε 4 ώρες περίπου και από την άλλη η τρελή φλόγα πού έδωσαν σε κάποια στιγμή το μεγαλύτερο μέρος λογικά το πέταξα έξω. Ας πούμε απόδοση 50%(κ πολύ λέω) . Άρα η εστία απορρόφησε τελικά περίπου 70*0.5/4=8.75KW δλδ σαφώς σε ασφαλή όρια.

@Mick δεν με προσέχεις. Διάβασε το #5ο πόστ με την μεθοδολογία μου. Τα 90' που είπα τα συνέκρινα με την εικόνα που μου έδωσαν σε σχέση με άλλες.

Υ.Γ. γνωστό μέλος του forum με εφοδίασε με την Νο5 μπρικέτα για να "προτυποποιήσω" ;)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143542 από liakjim
Φορτώθηκε και η μπρικέτα Νο5


Έχω κάψει πολλές αλλά αυτή σε εμφάνιση είναι διαφορετική. Πιό ανοιχτό χρώμα, πιο μικρές, μικρότερη συμπίεση , λένε όμως μικρότερη υγρασία. Θα δείξει.

Ενδεικτικά για 14 κιλά χρειάστηκαν 13 κομμάτια ενώ του Ταγκλή 8.
Λογικά θα τις δοκιμάσω σήμερα. Καημένη Selenic.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143543 από MICK
Δεν είχα σκοπό με τίποτε να το κάνω. Όπως έχω γράψει τοποθετήσαμε 2 μαζί, σε εστία κάποιου φίλου, και ανέβασε 3οC σε 40 λεπτά σε 35-40τμ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143621 από liakjim
Παραθέτω τις μετρήσεις της μπρικέτας Νο5.
Στον μέσο όρο η μπρικέτα, δεν είχε όμως διάρκεια, στις 2 ώρες είχαν σβήσει ουσιαστικά. Ενδεικτικά της Kratki στις 2ώρες είχαν ακόμα φλόγα (βέβαια άργησαν και να ανάψουν).Τιμή δεν ξέρω αλλά θα μάθω.
Από τις μέχρι τώρα μετρήσεις νομίζω ότι νικήτρια βγαίνει η RUF και μετά η Kratki.
Από τιμές κλείνω προς Kratki. Αν στα ίδια λεφτά μπορούσα να βρώ την RUF θα πήγαινα ξεκάθαρα σε αυτή.
Όπως πάντα εδώ θα βρείτε όλες τις φωτογραφίες και τα excel : drive.google.com/folderview?id=0B1UNl21-...uYXZmY0E&usp=sharing

Τέσπα ορίστε:





Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ