Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146569 από nikos-a
Ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγοι υγείας με κράτησαν μακριά. Πρόκειται για μπρικέτα Schweighofer ρουμάνικης κατασκευής. Σήμερα το πρωί πήρα με καινούργια τιμή 2,50 ευρώ το πακέτο των 10 κιλών, από τον Κυπριανίδη, στην περιοχή του αεροδρομίου στη Θεσσαλονίκη. Και φυσικά κανονικότατα με την απόδειξη αγοράς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146586 από panosv

nikos-a έγραψε: Ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγοι υγείας με κράτησαν μακριά. Πρόκειται για μπρικέτα Schweighofer ρουμάνικης κατασκευής. Σήμερα το πρωί πήρα με καινούργια τιμή 2,50 ευρώ το πακέτο των 10 κιλών, από τον Κυπριανίδη, στην περιοχή του αεροδρομίου στη Θεσσαλονίκη. Και φυσικά κανονικότατα με την απόδειξη αγοράς.


Α μιλάμε για Θεσσαλονίκη λέω και εγώ. Γιατί Αθήνα κάτω από 3,50 δε την έχω δει πουθενά τη συγκεκριμένη.
Σε ευχαριστώ Νίκο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146643 από etsa67
Κοίταξε και τη μπρικέτα από οξιά του Νταγκλή στην Αττική.
180 χωρίς φπα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146648 από ALFA

etsa67 έγραψε: Κοίταξε και τη μπρικέτα από οξιά του Νταγκλή στην Αττική.
180 χωρίς φπα.


ΣΤΟ σάιτ του λέει 220€ με ΦΠΑ + 30€ η μεταφορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146649 από jnet

ALFA έγραψε: Παιδια σε αυτην τη σελίδα ετοιμάζω μια σύγκριση όλων των μπρικετων βιομηχανικων και μη που κυκλοφορουν στην Ελλάδα


Διαβασε τους ορους χρήσης πριν συνεχίσεις να ποστάρεις την σελίδα σου.
Εχω διαγραψει πανω απο 5 ποστ σου.
Τελευταία παρατήρηση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #147106 από liakjim
Δεν έγραψα τις εντυπώσεις μου από τις μπρικέτες.

Πρόλαβα και έκαψα 130κιλά μπρικέτας Ταγκλή από την Kratki , ίσως όχι αρκετή ποσότητα για να βγάλω απόλυτα ασφαλή συμπεράσματα αλλά τέσπα.

Θετικά :
1. Καταπληκτική απόδοση. Το σπίτι γινόταν φούρνος σε dt.
2. Ξέρω πως δεν με κλέβουν στο ζύγι/υγρασία.
3. Σταθερή απόδοση είτε την πάρω τώρα είτε στο τέλος της σεζόν.
4. Οικολογική συνείδηση, ξέρω πως δεν αγοράζω ξύλα που μάλλον τα κόβουν βούλγαροι παράνομα από τα δάση μας αλλά προιόν που φτιάχνεται στην Ελλάδα και αποδίδει έσοδα στο κράτος (ελπίζω).
5. Ξέρω πως δεν συντηρώ το σάπιο σύστημα εμπορίας ξυλείας γενικότερα.
6. Στάχτη. Απείρως λιγότερη.
7. Τζάμι. Απείρως καθαρότερο.

Αρνητικά :

1. Μικρό βάρος μπρικέτας = ανάγκη συχνής επαναγέμισης. Αν βάλεις πολλές καίγονται γρήγορα, αν βάλεις μία δεν κάνει τίποτα, οπότε θέλει δύο δύο = 3.5κιλά
2. Διάρκεια. Δεν είμαι σίγουρος ότι τελικά κρατάνε πολύ. Οι 2 μπρικέτες μου βγάζανε 45 λεπτά δλδ κατανάλωση 4.66 κιλά/'ωρα. Θέλω πιο πολύ δοκιμή. Ίσως ξεγελιέμαι που έβαζα μια κουτσούρα ελιά και ξέχναγε να καεί (βέβαια πόσο βάρος είχε ε?). Πάντως θέλει περίπου 2 μπρικέτες ανα 45'. Οπότε :
3. Κάρβουνα. Δεν κάνουν. Αν τις αφήσεις περισσότερο, οι επόμενες δεν θα ανάψουν . Τα ξύλα και να ξυπνήσεις κ να βρεις λίγα κάρβουνα, βάζεις άλλα κ ανάβουν αμέσως.
4. Συσκευασία. Πολύ πλαστικό ρε αδερφέ. Κερδίζω απο οικολογία αλλά πλαστικό παντού. Πλαστικό ανά 4 μπρικέτες. Γιατί? Σε μια ημέρα αν κάψω 2 συσκευασίες = πολύ πλαστικό. Θα ήθελα χαρτόκουτο.
5. Άναμμα. Ανάβουν δύσκολα και με πατέντα. Πρέπει να σπάσεις μια με τσεκούρι σε φέτες = γεμίζεις τον τόπο με πριονίδι.
6. Βρώμα/οσμή. Ο καπνός βρωμάει. Λέει 100% ξύλο αλλά δεν νομίζω. Αν μπει λίγος καπνός την ώρα που γεμίζεις, βρωμάει ελεεινά.

Θα πάρω του χρόνου? Σίγουρα αλλά νομίζω όχι για πλήρη αντικατάσταση του ξύλου(δυστυχώς). Ίσως 50/50%.
Αν κ αν το πετρέλαιο με επιδότηση παραμείνει ως φέτος , δεν συμφέρει το τζάκι.

Αυτά. Αν έχετε ερωτήσεις με χαρά να απαντήσω.

Υ.Γ. και κάτι περίεργο. Δημήτρη κοίτα τι βρήκα στην εστία μετά από τα 130κιλά. Δεν με ενόχλησε στο παραμικρό απλά το αναφέρω (3 καρφιά):





Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ