Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145095 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Να δεις που θα μας πει ότι δεν έχει φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Ε... ρε πείραγμα που έχει να φάει μετά..... :woohoo:

Λοιπόν, θα τολμήσω να εκτιμήσω πόσες μπρικέτες καίει:

135 τμ σπίτι και 200 lt boiler, μας κάνουνε ψιλά-χοντρά, 18 kW σε ισχύ απωλειών για 0 έξω - 20 μέσα.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε 15 βαθμούς ΔΤ αντί για 20, πάμε σε 14 kW. Αν δουλεύει το τζάκι 8 ώρες τη μέρα, τότε θα πρέπει να καλύψει 8*14=112 kWh, και επειδή δεν το λειτουργεί διαρκώς και το σπίτι δεν έχει θερμοσυσσωρεύει επαρκώς, να το κάνουμε 130 kWh.

Υποθέτοντας ότι 1 kg μπρικέτας αποδίδει 4800 kcal=5.6 kWh, τότε χρειάζεται (για 70% απόδοση τζακιού, και 1750 γρ. το τεμάχιο) 130/5.6/0.7/1.75=18.9 τεμάχια.

Αναλόγως λοιπόν τον καιρό, καταναλώνει από 15 έως 25 τεμάχια μπρικέτα. Δημήτρη, έχουν καμμία τύχη οι υπολογισμοί μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145126 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μα καμία !!εγώ θα σας τα πω και όποιος θέλει το πιστεύει !!καταρχήν να πω οτι είναι μεζονέτα 65+65 !ο κάτω όροφος μέχρι το 1,45 είναι μέσα στη γη ! δεξια αριστερά έχω άλλα σπίτια καθώς και απο πάνω !!στο σπίτι γυρνάω συνήθως 21:30 κάθε μέρα !!το ανάβω με 4 τεμ και μετά απο 45 λεπτά βάζω άλλα 2-3 και τέλος !αυτά οταν η θερμοκρασία έξω είναι απο 12-17 βαθμούς !με τα χιόνια πάλι την ίδια ώρα άναβα αλλά τις έβαζα 4 στην αρχή 4 μετα απο μια ώρα και άλλες 4 μετα απο μια ώρα σύνολο δηλαδή 12 τεμ οταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 4-8 !!τώρα η εσωτερική θερμοκρασία !!οταν δε δουλεύει το τζάκι ο πάνω όροφος έχει 20-21,5 κατά την διάρκεια που δουλεύει έχω 24,5-25,5 .ο κάτω όροφος οταν δε δουλεύει το τζάκι 19 έως 20 και όταν δουλεύει μέχρι 22-23 !στον πάνω όροφο να πω βέβαια οτι δουλεύουν απο τα 4 σώματα μόνο το 1 γιατι το τζάκι είναι γωνιακό οπότε παίρνω αρκετή ζέστη απο το τζάμι !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145132 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δημήτρη, καταρχήν δεν έχουμε λόγο να μη σε πιστέψουμε.

Κάτι όμως "δε μου πηγαίνει καλά". Λες ότι στο σπίτι όταν ΔΕ λειτουργεί η θέρμανη, και αυτές είναι περίπου 20-22 ώρες τη μέρα, έχεις θερμοκρασία 20,5 - 21,5. Άρα δε χρειάζεσαι θέρμανση. Άρα το σπίτι δεν έχει απώλειες. Δηλαδή το σπίτι αν δεν ανάψεις καθόλου, δε θα παγώσει?

Και μετά, από 21, μέσα σε 2 με ώρες πάει από 21 στους 25. Κάτι μου διαφεύγει.... 4 βαθμοί, σε 3 ώρες, σε σπίτι 130 τμ που ΔΕΝ έχει θερμοσυσσωρεύσει κιόλας, αφόσον η θέρμανση δε λειτουργεί διαρκώς.

Τσέκαρε τα θερμόμετρά σου.... :blink: :dry: :unsure: :huh:

Μετά... το συγκρίνω με το δικό μου, που ναι μεν είναι 200 μέτρα και στα Χανιά, αλλά έχει σχετικά καλές μονώσεις, κουφώματα, τζάμια, έχω ενδοδαπέδιο που λειτουργεί διαρκώς και έχει θερμοσυσσωρεύσει, αυτές τις μέρες που το απόγευμα στις 6 είχα μέσα 21.5 μέχρι τις 11-12 το βράδυ, έχανα μισό βαθμό με εξωτερική 8-12.

Κάτι παίζει, αν και όπως λές, εσύ μπορεί να μην έχεις πολύ καλές μονώσεις, σε προστατεύουν όμως οι γείτονές σου. Και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μάλιστα.

Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι (γιατί ανησύχησα λίγο, λέω... μα τόσο έξω να πέσω...???) δεν έχω και πολύ λάθος. Αν διαβάσεις το συλλογισμό μου, αναφέρει 8 ώρες λειτουργία. Εσύ το καις περίπου 2,5 ώρες.
Άρα από 15-25 τεμάχια σε 8 ώρες, πάμε στα 6-10 τεμάχια. Τελικά, δεν έπεσα τόοοοοοοοοοοοσο έξω...
Κι μάλιστα, η ελαφρώς μεγαλύτερη δική σου-πραγματική κατανάλωση, εξηγείται γιατί το καις για πολύ μικρή διάρκεια.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145146 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
αν σε βοηθάει στους υπολογισμούς σου 6 του μήνα που γύρισα απο Πολωνία με εξωτερική θερμοκρασία 2 βαθμούς είχα μέσα στο σπίτι στο σαλόνι 13 βαθμούς και το τζάκι είχε να ανάψει 7-8 μέρες !επίσης απο όλο το σπίτι μου εκτεθειμένο τείχο-παράθυρα στο βοριά έχω 31,5 τ.μ και άλλα τόσα στο νοτιά !!το υπόλοιπο σπίτι όπως σου είπα το καλύπτουν τα γειτονικά σπίτια .
απλά νομίζω επειδή τα θερμόμετρά μου πάνε καλά οτι στους υπολογισμούς σου πρέπει να έχω λιγότερα KW απωλειών για αυτό και αυτά που δίνω καθημερινά επαρκούν στο να μην έχω μείωση της θερμοκρασίας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145147 από liakjim
Έχω την αίσθηση ότι είστε of topic

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145156 από liakjim
Ακυρώσατε το ανωτέρω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ