Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123797 από mastoras
Σχεδόν όλοι μας εδώ είμαστε ερασιτέχνες-χομπίστες με την καλλιέργεια της Παουλόβνιας.

Βέβαια αρκετοί σκεφθήκαμε μήπως και υπάρχει "ψωμί" για να ασχοληθούμε ενεργά με τέτοιες καλλιέργειες. Εγώ αγόρασα από φυτώριο έτοιμα φυτά σε πολύ μικρή ποσότητα δοκιμαστικά, και τα φύτεψα στο κτήμα.

Το πρώτο καλοκαίρι κάθε τρεις ημέρες με δεξαμενή πότιζα τα δενδρύλια, βλέποντας ότι αυτά ήθελαν ακόμα περισσότερο νερό. Απο το Σεπτέμβρη και μετά, και αφού εξαντλήθηκα στο πότισμα, άρχισα να ελαττώνω το νεράκι. Με απογοήτευση έβλεπα τα έβλεπα να μαραζώνουν που έως αρχές της άνοιξης του επόμενου έτους που ξεράθηκαν τελείως. :(

Με χαρά θα βλέπαμε μερικές φωτογραφίες από την πετυχημένη σας προσπάθεια, όπως και μερικές συμβουλές εάν αξίζει η ενασχόληση με την παουλόβνια, για κανένα έχτρα εισόδημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123798 από Nasikas

Αποστολου έγραψε: Αγαπητε φιλε, η Παυλωνια χρειαζεται ποτισμα κατα τους καλοκαιρινους μηνες 1-2 ποτισματα/εβδομαδα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΤΙΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ!!! Η παυλωνια για να ευδοκιμησει θελει 3 στοιχεια
1. Τα 3 πρωτα χρονια της ζωης της ποτισμα το καλοκαιρι
2. Εδαφη που δεν νεροκρατουν!!!!(Υπερβολικο νερο στο χωραφι την καταστρεφει)
3. Υγιες και πιστοποιημενο πολλαπλασιαστικο υλικο!!!(Σοβαρη φυτεια παυλωνιας δεν γινεται με σπορακια κτλ!!)
Διαθετω φυτεια Παυλωνιας 20 στρεμματα στο 3 ετος ηδη και μιλω εκ πειρας, οποιος ενδιαφερετε για βοηθεια με χαρα να τον βοηθησω

Κυριε Αποστόλου
Θα ήθελα να επισκεφτω -αν επιτρέπετε- την φυτεία σας.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστώ


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124723 από MONO AU-79
Φιλε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχω ακομη τα φυτα αλλα λογο του καιρου τωρα δεν τα φυτευω στο εδαφος. Ποτε πιστευεται οτι ειναι ο καλυτερος καιρος για να τα φυτεψω στο εδαφος και πιστευεται πως θα εχουν αναπτυξη επειδη ειναι απο σπορους που τα εχω βγαλει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127209 από Aoos
Κύριε Αποστόλου επειδή ενδιαφέρομαι να φτιάξω άμεσα κι εγώ μια μικρή φυτεία 1-2 στρέμματα θα ήθελα να ερθουμε σε επικοινωνία για να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις.Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεστε αλλά εαν βρισκόμαστε κοντά (εγώ είμαι στα Γιαννινα) μπορώ να σας επισκεφτώ ή αλλιώς μπορούμε να επικοινονήσουμε με e-mail.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127225 από Nasikas
Που ειναι ο Αποστολου οεο ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127237 από jnet

Nasikas έγραψε: που ειναι ο Αποστολου οεο ;

Του στέλνω ενα email...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ