Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100631 από gianniskell

vasilis210186 έγραψε: Ρε παιδια ειναι παουλοβνια αυτα που μου βλαστησαν? 13 ημερες μετα αφου εχω σπειρει

Καλορίζικες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #100632 από vasilis210186
B) Ευχαριστω.. εχω σπειρει 1400 σπορους και 40 εχουν βλαστησει ακομα..αναμενω κι αλλα λογικα
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100638 από gianniskell
Έχω κλείσει δύο εβδομάδες και κανένα φως! Το λάθος μου μάλλον είναι η βαθιά σπορά περίπου 1,5-2 cm. Να περιμένω ή πάλι από την αρχή; Και κάτι ακόμα: Σκέφτομαι στην επόμενη σπορά να κάνω τα εξής:

- Θα μουλιάσω τους σπόρους 24 ώρες πριν τη σπορά σε νερό.
- Θα χρησιμοποιήσω ελαφρύ χώμα σποράς (τύρφη) , pH 6,0 - 6,5, με περλίτη.
- Στα μικρά γλαστράκια (200mm2)θα εναποθέσω σπόρους στην τύρφη και στη συνέχεια θα σκεπάσω περίπου 2χιλ. με κοσκινισμένη ψιλή τύρφη.
- Θα ποτίσω με διαβροχή (ψεκαστήρι).
- Θα δημιουργήσω ζεστό και υγρό περιβάλλον (θερμοκηπίου) χρησιμοποιώντας νάυλον σκέπασμα με την βοήθεια μιας ελαφρυάς σιδεροκατασκευής ώστε να στηριχθεί το νάυλον .
- Πάνω από το νάυλον θα βάλω δίκτυ σκίασης για προστασία από τον ήλιο μεσημεριού.
- Από το πλάι της κατασκευής θα διασφαλιζεται ο αερισμός του σπορείου και θα επιτρέπεται να περνά ο πρωϊνός και απογευματινός ήλιος.

Ερωτήσεις:
1. Συμφωνείτε με τις συνθήκες σποράς που αναφέρω;
2.Θα βοηθήσει αν ανακατέψω την κοσκινισμένη τύρφη με την οποία θα σκεπαστούν οι σπόροι με σκόνη πουρέ πατάτας;
3.Πως θα εξασφαλίσω ζεστό το νερό στο οποίο θα μουλιάσουν οι σπόροι 24 ώρες;
4.Πρέπει να είναι ποτισμένη ή στεγνή η τύρφη στα γλαστράκια πριν εναποθέσω τους σπόρους;


Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by gianniskell.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100643 από BIKH
Καλημέρα, τελικά κατάφερα να βάλω τις φωτογραφίες.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by BIKH.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #100644 από kosmidis80

gianniskell έγραψε: Έχω κλείσει δύο εβδομάδες και κανένα φως! Το λάθος μου μάλλον είναι η βαθιά σπορά περίπου 1,5-2 cm. Να περιμένω ή πάλι από την αρχή; Και κάτι ακόμα: Σκέφτομαι στην επόμενη σπορά να κάνω τα εξής:

- Θα μουλιάσω τους σπόρους 24 ώρες πριν τη σπορά σε νερό.
- Θα χρησιμοποιήσω ελαφρύ χώμα σποράς (τύρφη) , pH 6,0 - 6,5, με περλίτη.
- Στα μικρά γλαστράκια (200mm2)θα εναποθέσω σπόρους στην τύρφη και στη συνέχεια θα σκεπάσω περίπου 2χιλ. με κοσκινισμένη ψιλή τύρφη.
- Θα ποτίσω με διαβροχή (ψεκαστήρι).
- Θα δημιουργήσω ζεστό και υγρό περιβάλλον (θερμοκηπίου) χρησιμοποιώντας νάυλον σκέπασμα με την βοήθεια μιας ελαφρυάς σιδεροκατασκευής ώστε να στηριχθεί το νάυλον .
- Πάνω από το νάυλον θα βάλω δίκτυ σκίασης για προστασία από τον ήλιο μεσημεριού.
- Από το πλάι της κατασκευής θα διασφαλιζεται ο αερισμός του σπορείου και θα επιτρέπεται να περνά ο πρωϊνός και απογευματινός ήλιος.

Ερωτήσεις:
1. Συμφωνείτε με τις συνθήκες σποράς που αναφέρω;
2.Θα βοηθήσει αν ανακατέψω την κοσκινισμένη τύρφη με την οποία θα σκεπαστούν οι σπόροι με σκόνη πουρέ πατάτας;
3.Πως θα εξασφαλίσω ζεστό το νερό στο οποίο θα μουλιάσουν οι σπόροι 24 ώρες;
4.Πρέπει να είναι ποτισμένη ή στεγνή η τύρφη στα γλαστράκια πριν εναποθέσω τους σπόρους;


Ευχαριστώ προκαταβολικά...


Πωπω, μιλαμε τα ευκολα δυσκολα κανετε! Πολυ κοπος και ταλαιπωρεια βρε αδερφε!

Βρεξε την τυρφη (οχι να γινει μουσκεμα), ανακατεψε τους σπορους με νιφαδες απο πουρε πατατας και ριξτα πανω στην τυρφη! Ραντισε λιγο νερο και κρατα υγρο το χωμα στις επομενες δυο εβδομαδες. Τοσο απλο ειναι! Εγω ειχα βγαλει παρα παρα πολλα δεντρακια που ειτε χαρισα ή χαλασα μετεπειτα γιατι δεν μου εδιναν το χωραφι για τετοια δουλεια :whistle:

Δωσε σε μενα τους σπορους αν θες και σε δυο βδομαδες περνα να παρεις τα φυντανια! ;)
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100682 από gianniskell
Σε τι συνθήκες τους αφήνεις; Σε ήλιο, σε ίσκιο, μέσα, έξω, με αέρα, χωρίς αέρα, σε φως, σε σκοτάδι, σε ζέστη, σε κρύο;
Το θέμα μου δεν είναι να πάρω κάτι έτοιμο, δεν είναι ο σκοπός μου να κονομίσω μέσα σε πέντε χρόνια. Εδώ πειραματιζόμαστε με κάτι καινούργιο - αν θέλεις και για χόμπυ ίσως κάποιοι- και αν προκύψει κάτι παραπάνω είναι καλοδεχούμενο! Προασπαθούμε αν θέλεις να καταλάβουμε όλη την εξέλιξη της ανάπτυξης του δέντρου, να δούμε αν ισχύοει στη πράξη ότι είναι δέντρο θαύμα και ότι άλλο λένε ή μας κοροίδεύουν.
Η γνώμη μου είναι ότι αν ενδιαφερόμαστε για μια οποιαδήποτε σοβαρή και εξασφαλισμένη επένδυση θα πρέπει να αγοράσουμε έτοιμα και εγγυημένα φυτά από σωστό επαγγελματία.
Συγνώμη αν φαίνομαι λίγο απόλυτος αλλά εγώ έτσι το βλέπω το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ