Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100205 από FLANAGAN
Είναι κατάλπη
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by FLANAGAN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gianniskell

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100281 από billmarkin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100317 από BIKH
Καλησπέρα σε όλους, διάβασα νομίζω σχεδόν όλα τα post στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δική μου εμπειρία μαζί σας.

Έχω φυτέψει 450 δέντρα Paulownia tomentosa τα οποία τώρα διανύουν τον δεύτερο τους χρόνο και έχω εντυπωσιαστεί από την γρήγορη ανάπτυξη τους (μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω να δείτε και φωτογραφίες από τα κτήματα) επίσης έχω άλλο ένα που έχει 50 δέντρα και είναι φυτεμένα μόλις φέτος την Άνοιξη!

Ένα από τα προβλήματα που είχαμε εμείς ήταν η κάμπια που υπήρξε και η οποία έκανε αρκετή ζημιά στο φυτό ειδικά τους πρώτους μήνες της ανάπτυξης του, αλλά με την σωστή φροντίδα και ράντισμα το θέμα λύθηκε άμεσα και τα φυτά παρέμειναν υγιέστατα.

Τώρα είμαι σε διαδικασία αν καταφέρω να βγάλω φυτά από σπόρους που πήρα από το internet έτσι δοκιμαστικά για να δω όλη την πορεία της ζωής του συγκεκριμένου δέντρου, επίσης θα βάλω φωτογραφίες και από το σπορίο μ.

Και ναι θέλουν πολύ νερό στην αρχική τους ανάπτυξη!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #100328 από creta pellet
Καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Η Paulownia tomentosa εχει παραπανω κυβικα μετρα ξυλου στα 10-12 χρονια απο τι Λευκα 214.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100337 από gianniskell

BIKH έγραψε: Καλησπέρα σε όλους, διάβασα νομίζω σχεδόν όλα τα post στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δική μου εμπειρία μαζί σας.

Έχω φυτέψει 450 δέντρα Paulownia tomentosa τα οποία τώρα διανύουν τον δεύτερο τους χρόνο και έχω εντυπωσιαστεί από την γρήγορη ανάπτυξη τους (μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω να δείτε και φωτογραφίες από τα κτήματα) επίσης έχω άλλο ένα που έχει 50 δέντρα και είναι φυτεμένα μόλις φέτος την Άνοιξη!

Ένα από τα προβλήματα που είχαμε εμείς ήταν η κάμπια που υπήρξε και η οποία έκανε αρκετή ζημιά στο φυτό ειδικά τους πρώτους μήνες της ανάπτυξης του, αλλά με την σωστή φροντίδα και ράντισμα το θέμα λύθηκε άμεσα και τα φυτά παρέμειναν υγιέστατα.

Τώρα είμαι σε διαδικασία αν καταφέρω να βγάλω φυτά από σπόρους που πήρα από το internet έτσι δοκιμαστικά για να δω όλη την πορεία της ζωής του συγκεκριμένου δέντρου, επίσης θα βάλω φωτογραφίες και από το σπορίο μ.

Και ναι θέλουν πολύ νερό στην αρχική τους ανάπτυξη!

Καλημέρα και καλή επιτυχία στην όλη προσπάθειά σου.
Πληροφορίες, αν είναι δυνατόν, σχετικά με τις δεντροστοιχίες όπως περιοχή, φυτευτικό σύνδεσμο (απόσταση δέντρων), έκταση χωραφιών,συχνότητα ποτίσματος κ.α. θα μας ήταν πολύ χρήσιμες.
Ευχαριστούμε προκαταβολικά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100346 από BIKH
Τα δέντρα είναι φυτεμένα σε δενδροστοιχίες 4 x 3,8 ποτίζονται με δύο σταλάκτες 30 λίτρα ο καθένας την ώρα, σε απόσταση 50 εκατοστά δεξιά και αριστερά από το κάθε δέντρο, πότισμα 3-4 ώρες δύο φορές την εβδομάδα.

Και το μικρό με τα 50 δέντρα με σταλακτηφόρο σωλήνα Φ20 / 0.50 - 4 λίτρα την ώρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gianniskell

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ