Μόνωση ταβανιού και τοποθέτηση ραμποτέ !!!

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160629 από dimlyk
φραγμα υδρατμων = απλο ναυλον ο λογος να μην περναει αερας πανω απ την μονωση γιατι εκει λογω χαμηλων πια θερμοκρασιων ειναι ευκολη η δημιουργια συμπυκνωματων και μουχλας
για να κανεις τετοια δουλεια φτιαχνεις ενα οδηγο (μπορει να ειναι κι ενα ξυλο απ αυτα που θα χρησιμοποιησεις) μ αυτο κανεις τις τρυπες και στο ταβανι και στα ξυλα κι ετσι ταιριαζουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160630 από F117
ναι καταλαβα...σωστός και ο οδηγός....
και τρύπα όπως λέω...?γιατι για να βάλεις το καδρονακι 5x5 θες και 5 Ποντους μέσα στο τσιμέντο η βίδα τουλάχιστον...έτσι δεν είναι??
8αρακι ουπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160657 από Valo
Μιας και τυγχάνει να έχω εμπειρία καθώς με τον πατέρα μου (επιπλοποιός) έχουμε περάσει αρκετές οροφές με ραμποτε, θα σου έλεγα να το κάνεις όπως ο φίλος στις φωτογραφίες. Ανάλογα με το πάχος της μόνωσης που θα βάλεις πχ 7 πόντους , χρησιμοποιησε κομμάτια 200χ100 παχους 5 πόντων ως οδηγους ανα 50-60 cm τα οποία θα στερεώσεις με ούπα και στριφώνι M8 x 100mm αν η οροφή είναι τσιμέντο . Στην συνέχεια βιδώνεις τα καδρόνια πάνω σε αυτούς τους τακους προσέχοντας να μην έχεις άνισες αποστάσεις και κοιλιές μεταξύ τους. Χρησιμοποίησε το λεγόμενο μαστάρι στην γλώσσα των τεχνιτών με μέτρο ή ράμμα. Στην συνέχεια τοποθετείς την μόνωση ανάμεσα στα καδρόνια , στερεώνοντάς την με απλά καρφιά ώς πατούρες Τέλος καρφώνεις με καρφωτικό αέρα ή με το χέρι εγκάρσια τα ραμποτέ σου χρησιμοποιώντας 2μισάρια ακέφαλα καρφιά για καλύτερο αισθητικο αποτέλεσμα.

Εγώ καρφώνω τα ραμποτέ ακτριβώς στο σημείο της ένωσή τους με ακέφαλο καρφί χρησιμοποιώντας αεροσυμπιεστή & καρφωτικό . Γίνεται και με το χέρι χρησιμοποιώντα ζουμπά. Με αυτόν τον τρόπο δεν φαίνεται ούτε ένα καρφί και δεν χρειάζεσαι στόκο ή άλλο τρόπο για την καλυψή τους.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Valo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": F117

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160658 από F117
Ευχαριστω για τις απαντησεις....
Τα στριφωνια συνηθως δεν ειναι 6γωνα πανω?πως θα μπει απο πανω το καδρονακι?θελει φρεζαρισμα για να ερθει προσωπο το κεφαλι απο το στριφωνι μηπως?
Αμα γινει επειδη δεν εχω καρφωτικο θα γινει με δραπανο με τις βιδες που βλεπεις στην φωτο.


s3-eu-west-1.amazonaws.com/thelab.gr/upl...eecc7e8ac7ccf638.jpg


Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by F117.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160672 από dimlyk
ενα ερασιτεχνικο σχετικα δυνατο καρφωτικο ρευματος κανει κανα 35 ευρω ....δεν θα το μετανοιωσεις ...ασε που θα σου βγει και τσαμπα στο τελος αν λογαριασεις ποσο κοστιζουν οι βιδες ...παντως αυτες που δειχνεις ειναι μπετοβιδες και δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι θα σου κανουν δουλεια ...αυτο που δειχνει ο τυπος ειναι χοντρο σανιδι για πατωμα .
και μην ξεχασεις να βαλεις καδρονακια περιμετρικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160674 από F117
εχεις λινκ???
10-15 ευρώ οι διακόσιες
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by F117.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ