Προτάσεις και επισημάνσεις

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3097 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις

Asteris έγραψε: Αν ξεκινήσεις να απαντήσεις σε ένα topic και αργήσεις, δεν ξέρω, πάνω από 5-10 λεπτά, όταν πατήσεις το submit σε πάει στην κεντρική σελίδα και βγάζει ένα μήνυμα πάνω-πάνω που λέει ότι έληξε η session. Το μήνυμα φυσικά δεν έχει καταχωρηθεί και πάει χαμένο, αν δεν πάρεις χαμπάρι τι έγινε. Αν κάνεις back και ξανά submit το καταχωρεί κανονικά. Μου το έχει κάνει 3 φορές μέχρι τώρα γράφοντας σεντόνια και ευτυχώς που με το back ξαναβρίσκεις ότι έγραψες. Ή να γίνει μεγαλύτερος ο χρόνος session time out, ή το μήνυμα να βγαίνει φάτσα-κάρτα, όχι πάνω-πάνω που περνάει απαρατήρητο...


Το session timeout το εχουμε αυξήσει και ισως το κάνουμε και ακόμη μεγαλύτερο...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3098 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις

Asteris έγραψε: Διαβάζω το πρωί ένα τοπικ που έχει πχ "3 new". Μετά από λίγο ποστάρει κάποιος άλλος και μου ξαναβγάζει επισήμανση για νέα απάντηση, αλλά δεν μου λέει "1 new", μου λέει "4 new" και όταν πατήσω για να δώ τα νέα, με πάει στο πρώτο από τα "4 new". Firefox 8. Είναι κάποια ρύθμιση από το προφίλ, ή πάλι κάνει to forum τα δικά του?


Εχει παρατηρηθεί αυτό(γίνεται κάποιες στιγμές) και το κοιτάμε. Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3100 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις

jnet έγραψε:

Asteris έγραψε: Διαβάζω το πρωί ένα τοπικ που έχει πχ "3 new". Μετά από λίγο ποστάρει κάποιος άλλος και μου ξαναβγάζει επισήμανση για νέα απάντηση, αλλά δεν μου λέει "1 new", μου λέει "4 new" και όταν πατήσω για να δώ τα νέα, με πάει στο πρώτο από τα "4 new". Firefox 8. Είναι κάποια ρύθμιση από το προφίλ, ή πάλι κάνει to forum τα δικά του?


Εχει παρατηρηθεί αυτό(γίνεται κάποιες στιγμές) και το κοιτάμε. Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις



To session tomeout είχε γίνει πριν 2 εβδομάδες 3600(1 ωρα) και τώρα το πήγαμε στα 5000 (1 ωρα και 23 λεπτά) που θεωρούμε οτι είναι υπέρ αρκετό.

Επιπλεον διαβάστε το παρακάτω το οποίο εξηγεί πως δουλεύει ο δείκτης Νεων μυνημάτων σε καθε τόπικ.

Default is 1800 [seconds]. Session lifetime (timeout) in seconds similar to Joomla session lifetime. The session lifetime is important for access rights recalculation, whoisonline display and NEW indicator. Once a session expires beyond that timeout, access rights and the NEW indicator are reset.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3101 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις
Να διορθώσω σε αυτά που έγραψα, ότι το session time out μου το κάνει στο quick reply, το κανονικό reply δεν μου το έχει κάνει ποτέ. Μήπως έχουν διαφορετική ρύθμιση στο time out και το quick έχει πολύ μικρότερη? 1800 seconds δεν το άφησα με τίποτα, εμένα μου το έκανε στο quick σε 5-10 λεπτά, ξέρω τυφλό και γράφω γρήγορα...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3103 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις

Asteris έγραψε: Να διορθώσω σε αυτά που έγραψα, ότι το session time out μου το κάνει στο quick reply, το κανονικό reply δεν μου το έχει κάνει ποτέ. Μήπως έχουν διαφορετική ρύθμιση στο time out και το quick έχει πολύ μικρότερη? 1800 seconds δεν το άφησα με τίποτα, εμένα μου το έκανε στο quick σε 5-10 λεπτά, ξέρω τυφλό και γράφω γρήγορα...


Το Quick reply μάλλον εχει αλλο Session.
Οπότε να χρησιμοποιείς το κανόνικο και θα κοιτάξουμε μήπως και το αυξήσουμε στο quick.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3112 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Προτάσεις και επισημάνσεις

jnet έγραψε:

jnet έγραψε:

Asteris έγραψε: Διαβάζω το πρωί ένα τοπικ που έχει πχ "3 new". Μετά από λίγο ποστάρει κάποιος άλλος και μου ξαναβγάζει επισήμανση για νέα απάντηση, αλλά δεν μου λέει "1 new", μου λέει "4 new" και όταν πατήσω για να δώ τα νέα, με πάει στο πρώτο από τα "4 new". Firefox 8. Είναι κάποια ρύθμιση από το προφίλ, ή πάλι κάνει to forum τα δικά του?


Εχει παρατηρηθεί αυτό(γίνεται κάποιες στιγμές) και το κοιτάμε. Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις



To session tomeout είχε γίνει πριν 2 εβδομάδες 3600(1 ωρα) και τώρα το πήγαμε στα 5000 (1 ωρα και 23 λεπτά) που θεωρούμε οτι είναι υπέρ αρκετό.

Επιπλεον διαβάστε το παρακάτω το οποίο εξηγεί πως δουλεύει ο δείκτης Νεων μυνημάτων σε καθε τόπικ.

Default is 1800 [seconds]. Session lifetime (timeout) in seconds similar to Joomla session lifetime. The session lifetime is important for access rights recalculation, whoisonline display and NEW indicator. Once a session expires beyond that timeout, access rights and the NEW indicator are reset.


Κάποιο λάθος session timeout πρέπει να πειράξατε, γιατί τώρα μου ήρθε στο τοπικ "τιμή πελλετ" 35 new, ενώ το πρωί είχα 4. Μου έβγαλε new ένα μήνυμα πριν 16 ώρες, χτεσινό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.753 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ