Φίλοι του energ.gr και έμποροι...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27052 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...
Αργά ή γρήγορα οι 'στημένοι' και οι ψεύτες φαίνονται. Τόσα μάτια είμαστε δώ μέσα, όλο και κάποιος θα τους καταλάβει...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #27124 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...

Nasikas έγραψε: Θα ήθελα για παραδειγμα να ήξερα ποιός είναι ο καθένας απο εσάς, ποιός είναι ο sta1, fisikos50, skoympri, o aaa, o bbb, o ggg.
Για να βλέπουμε το κρύβεται πίσω απο τα ποστ του καθένα.

Γνωμη εκφράζω- μπορεί λαθεμένη.

Εμένα με ξέχασες και με έβαλες στη black-list??????? :(
Δεν μου έστειλες και το φουρφούρι απο το άλλο φόρουμ???(άλαξα τα κέντρα και δούλεψε) και σε ευχαριστώ....? :cheer:
Καταλαβαίνεις τώρα ότι ΔΕΝ έχω κανένα συμφέρον απο κανέναν και λέω μόνο τη γνώμη μου βάσει των γνώσεων και την εξικοιωση που έχω πάνω στις σόμπες. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27166 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...
Αγαπητοί φίλοι.
Θα ήθελα και εγώ να πω την γνώμη μου σε ένα λεπτό θέμα όπως είναι το συγκεκριμένο.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους εμπόρους αρκεί να μην είναι αυτοσκοπός η προβολή τους απο το φόρουμ αλλά να συμβάλουν στην διάδοση της γνώσης.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για μας τους τεχνίτες.
Τώρα αν για παράδειγμα κάποιοι φίλοι πάρουν και κάποια δουλειά από το φόρουμ μου είναι αδιάφορο. Η προσφορά τους με ενδιαφέρει.
Αν αποκλειστούν οι έμποροι, οι τεχνικοί ακόμα και οι μηχανολόγοι τότε πως θα λύνονται οι απορίες και τα ερωτήματα που τίθενται;
Φυσικά έχω ξεχωρίσει ορμισμένους ιδιώτες που οι γνώσεις τους είναι αξιοθαύμαστες αλλά δεν φτάνουν για ενεργειακό φόρουμ.
Κατά την άποψη μου το φόρουμ έχει ακόμα δρόμο μπροστά του.
Θεωρώ ότι θα πρέπει να μεγαλώσει η συμμετοχή των επιστημόνων ιδίως των μηχανολόγων για να μπορούν πλέον να τεκμηριώνονται κάποια θέματα.

Και εδω θέλω να θίξω ένα σοβαρό ζήτημα σχετικά με τους εμπόρους αλλά και τους εισαγωγής.

Μου προκαλεί οργή όταν βλέπω ένα προϊόν να μην έχει τεχνικό εγχειρίδιο στα Ελληνικά.
ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΆΖΕΤΑΙ


Στο φόρουμ έχει ανοίξει ένα θέμα σχετικά με τα τεχνικά εγχειρίδια...
Μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε έναν έμπορο να έχει ανεβάσει το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που πουλάει ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ούτε καν στα Αγγλικά....

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27219 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...

aithio έγραψε: Και εδω θέλω να θίξω ένα σοβαρό ζήτημα σχετικά με τους εμπόρους αλλά και τους εισαγωγής.

Μου προκαλεί οργή όταν βλέπω ένα προϊόν να μην έχει τεχνικό εγχειρίδιο στα Ελληνικά.
ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΆΖΕΤΑΙ


Στο φόρουμ έχει ανοίξει ένα θέμα σχετικά με τα τεχνικά εγχειρίδια...
Μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε έναν έμπορο να έχει ανεβάσει το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που πουλάει ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ούτε καν στα Αγγλικά....


Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα Γρηγόρη......που μόνο με "σταυροφορία" θα ανατρέψουμε αυτήν την κακή νοοτροπία και συμπεριφορά των εμπόρων και εισαγωγέων απέναντι στον καταναλωτή.

Βέβαια την κύρια ευθύνη την έχει ο καταναλωτής που αγοράζει τα προϊόντα χωρίς να απαιτεί το εγχειρίδιο χρήσης.

Ξέρεις νομίζω ότι δεν είναι απλό το πράγμα, δηλαδή βαριούνται οι εισαγωγείς να μεταγλωττίσουν το εγχειρίδιο χρήσης. Είναι νομικό το θέμα και έχει να κάνει με τις εγγυήσεις και την ανάληψη ευθυνών σε περίπτωση ζημίας......η κάτι πιο χειρότερο, εφόσον πρόκειται για συσκευές που λειτουργούν με την φωτιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27255 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...

mastoras έγραψε:

aithio έγραψε: Και εδω θέλω να θίξω ένα σοβαρό ζήτημα σχετικά με τους εμπόρους αλλά και τους εισαγωγής.

Μου προκαλεί οργή όταν βλέπω ένα προϊόν να μην έχει τεχνικό εγχειρίδιο στα Ελληνικά.
ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΆΖΕΤΑΙ


Στο φόρουμ έχει ανοίξει ένα θέμα σχετικά με τα τεχνικά εγχειρίδια...
Μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε έναν έμπορο να έχει ανεβάσει το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που πουλάει ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ούτε καν στα Αγγλικά....


Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα Γρηγόρη......που μόνο με "σταυροφορία" θα ανατρέψουμε αυτήν την κακή νοοτροπία και συμπεριφορά των εμπόρων και εισαγωγέων απέναντι στον καταναλωτή.

Βέβαια την κύρια ευθύνη την έχει ο καταναλωτής που αγοράζει τα προϊόντα χωρίς να απαιτεί το εγχειρίδιο χρήσης.

Ξέρεις νομίζω ότι δεν είναι απλό το πράγμα, δηλαδή βαριούνται οι εισαγωγείς να μεταγλωττίσουν το εγχειρίδιο χρήσης. Είναι νομικό το θέμα και έχει να κάνει με τις εγγυήσεις και την ανάληψη ευθυνών σε περίπτωση ζημίας......η κάτι πιο χειρότερο, εφόσον πρόκειται για συσκευές που λειτουργούν με την φωτιά.


Πάντως το δικό μου εγχειρίδιο που το μετέφρασε ο αντιπρόσωπος, επειδή η δουλειά έγινε από άσχετο με το χώρο της θέρμανσης, σε κάποια σημεία τα αποτελέσματα είναι κωμικά!
Βέβαια, από την άλλη σε ορισμένα σημεία είναι ιδιαίτερα διαφωτιστική η μετάφραση και με βοήθησε να καταλάβω πολλές παραμέτρους.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86587 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Φίλοι του energ.gr και έμποροι...

Nasikas έγραψε: η κουβέντα ψιλο-καταλήγει ότι είμαστε χρήσιμοι στο φόρουμ οι έμποροι- οπότε μένουμε- (η κανω λάθος ;)

Ποιός όμως θα μας σώσει από τους ΚΡΥΦΟΥΣ εμπόρους- τους φίλους των εμπόρων- τον ΑΝΩΝΥΜΟ που επειδή τον "έδωσα" στον ΣΔΟΕ για τα "μαυρα φορτία" που έφερνε απο Βουλγαρία, έχει βάλει τα ανηψια του να γραφουν διθυράμβους για το πέλλετ που εισαγει ο θείος και "μαυρα λόγια" για μενα.

Ήμουν και είμαι ΥΠΕΡ της ΕΠΩΝΥΜΗΣ γνώμης.
Ήμουν και είμαι ΚΑΤΑ της ΑΝΩΝΥΜΙΑΣ σε δημόσιες συζητήσεις αυτού του τύπου.

Θα ήθελα για παραδειγμα να ήξερα ποιός είναι ο καθένας απο εσάς, ποιός είναι ο sta1, fisikos50, skoympri, o aaa, o bbb, o ggg.
Για να βλέπουμε το κρύβεται πίσω απο τα ποστ του καθένα.

Γνωμη εκφράζω- μπορεί λαθεμένη.

Βασικά διαφωνώ με την επωνυμη έκφραση γνώμης.
Για διάφορους λόγους. Αλλά κυριοτέρως γιατί θα αποτρέψει πολλούς που ναι μεν θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά αλλά έχουν τον φόβο του τι μπορεί να τους κοστίσει το γινάτι κάποιου έμπορου που χάνει το υπερκέρδος του εξαιτίας μίας αναφοράς που γίνεται και αποκαλύπτει την αλήθεια.

Οπότε ποιά είναι η δικιά μου θέση?
Τι προτείνω εγώ στα μέλη που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν τα άλλα μέλη όσον αφορά την αγορά σωστου προϊόντος σε σωστή τιμή?

Αγόρασε πχ κάποιο μέλος από ένα έμπορο ένα πέλλετ (ας γράψω για αυτό το προϊόν) που τους φάνηκε καλό για τα χρήματα που έδωσαν.
Αντί να κάνουν ένα ποστ όπως αυτό που κάνουν οι "κλακαδόροι"
"Πολύ καλό πέλλετ στην τάδε περιοχή με την τάδε τιμή. Πάτε φίλοι μου και αγοράστε. Το πήρα και σώθηκα."
εγώ προτείνω να κάνουν το εξής:
Να προσπαθήσουν να μεταδώσουν στον έμπορο από τον οποίον αγόρασν το προϊόν το γεγονός ότι εάν εγγραφεί σαν εμπορικό μέλος στο φόρουμ έχει να βγεί κερδισμένος γιατί υπάρχουν πολλά μέλη που είναι δυνητικοί του πελάτες.
Ετσι αντί να γίνει επώνυμο το μέλος που πραγματικά θέλει να βοηθήσει θα γίνει (εάν το επιθυμεί) επώνυμος ο έμπορος.
Εάν δεν το επιθυμεί δικό του θέμα. Πιαθνώς δεν θέλει να πουλήσει. Ή έχει τους όποιους δικούς του λόγους. Αλλά όταν ένα μέλος του φόρουμ παέι σε έναν έμπορο και του πεί "κοίτα να δείς, εκτίμησα το προιον σου και την τιμή που το δίνεις. Εάν θέλεις εποικινώνησε με τους διαχειριστές. Χαμένος δε θα βγείς" τότε αυτός ο έμπορος έχει κάθε λόγο να προχωρήσει και να βγούν κερδισμένοι και τα μέλη, και το φόρουμ και ο ίδιος.

Για άλλα προϊόντα όπως μηχανήματα ή εστίες ο κλακαδόρος ξεχωρίζει από το μέλος που πραγματικά θέλει να βοηθήσει μοιραζόμενος την εμπειρία, του από το ότι ο πρώτος γράφει μία γραμμή ενώ ο δεύτερος μπαίνει στον κόπο να κάνει μία αναλυτική παρουσίαση

Κλείνω όπως κλείνει το πόστ που αρχικά παραθέτω
"Γνωμη εκφράζω- μπορεί λαθεμένη."


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ