Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109743 από xrysafis72

kosmidis80 έγραψε: Μπραβο Δασκαλε Χρυσαφη!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τρανο παραδειγμα για το αν συμφερει και για το αν γινεται η παραγωγη πελλετ για ιδιοχρηση!

Εγω με την μικρουλα μου ξεπερασα σημερα στα 300+ κιλα παραγωγη. Πλεον η πρεσα μεταφερθηκε στο εργοστασιο που εργαζομαι στην Σινδο, εκει θα παταω καθε μερα μετα το σχολασμα 2-3 σακια για να ψιλοκαλυπτω τις αναγκες του χειμωνα που ερχεται. Παντως εχω ενα θεμα με υγρασια στο big bag Που ηρθε και το παω σιγα σιγα για να χανει υγρασια!

Υγ. στην πρεσα εκανα μια πατεντα για να μην σφιγγουν τελειως τα ραουλα πανω στην μητρα, αλλα να αφηνουν το 1-1μιση χιλιοστο που πρεπει για να μην εχουμε φθορες. Μπηκαν εσωτερικοι αποστατες μασιφ


μπραβο θωδορη και σε ανωτερα :silly:
να ελεχεις ταχτικα το κενο εχουμε παντα φθορες.καμια φωτο αν ειναι ευκολο απο την πατεντα?
και χρειαζωμαι επειγοντος βραστη οξεια πρεπει να βρηκα λυση στο προβλημα μου!!! ;)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109769 από kosmidis80
Θα ανεβασω αργοτερα φωτο. Θα την ανοιξω και θα σας δειξω ακριβως πως και που μπαινουν οι αποστατες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109795 από kosmidis80
Χρυσαφη σημερα δεν προλαβαινω να ασχοληθω με την πρεσα δυστυχως, οποτε παμε γι αυριο οι φωτο και η συνεχεια στην παραγωγή.
Απ αυριο ομως θα αρχισω να ζυγιζω καθε μερα την παραγωγή με στοχο να φτασω στον 1 τονο. Μετα βλεπω να εχω προβλημα με τα τριματα και τις υγρασιες, οποτε δεν θα εχει νοημα να ασχοληθω μεσα στον χειμωνα. θα δειξει παρ ολα αυτα.

Ας πουμε λοιπον οτι μεχρι σημερα εβγαλα 300 κιλα και αρχιζουμε το μετρημα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109805 από xrysafis72
τελικα το πειραμα ειχε αποτυχια.στα 10 κιλα ελατο με υγρασια 36% ανακατεψα οξεια βρασμενη 3 κιλα και το ολο αποτελεσμα ηταν να κατεβη σημερα η υγρασια στο 12%,μεχει εδω καλα πηγε το πειραμα :blink: .οταν το εβαλα για πελλετοποιηση το αποτελεσμα ηταν να βγαζω "φακες"και οχι πελλετ.ειναι η δευτερη αποτυχια μετα απο το πελλετ απο αχυρο!τωρα μενει η να το περασω απο φουρνο η να ψαξω να βρω θεοξερο πριονιδι απο ελατο :pinch:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109815 από kosmidis80
Χρυσαφη επεξεργαζομαι να φτιαξω το ξηραντηριο που ειχε βαλει ο επιστημονας σε βιντεακι! Θα μιλησουμε αυριο, θα σε καλεσω να τα πουμε πρωινες ωρες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109870 από antisakis

xrysafis72 έγραψε: τελικα το πειραμα ειχε αποτυχια.στα 10 κιλα ελατο με υγρασια 36% ανακατεψα οξεια βρασμενη 3 κιλα και το ολο αποτελεσμα ηταν να κατεβη σημερα η υγρασια στο 12%,μεχει εδω καλα πηγε το πειραμα :blink: .οταν το εβαλα για πελλετοποιηση το αποτελεσμα ηταν να βγαζω "φακες"και οχι πελλετ.ειναι η δευτερη αποτυχια μετα απο το πελλετ απο αχυρο!τωρα μενει η να το περασω απο φουρνο η να ψαξω να βρω θεοξερο πριονιδι απο ελατο :pinch:


Πρωτα δοκιμασε μισο μισο ,μετα απο λιγο καιρο και αφου χασει καποια υγρασια ακομα βαζεις μαγαλυτερη ποσοτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ