Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109663 από stratis 1
Απλωσετο σε μια αποθηκη οσο ποιο λεπτη στρωση μπορεις.
Ανοιξε τα παραθυρα να κανει ρευμα και ανακατευετο δυο τρεις φορες τη μερα με ενα φτιαρι η αν εχεις μικρη μηχανη που κανουν τους κηπους.
Αν το κανης εξω θα χασης πολυ υλικο απο τον αερα και κινδυνεύει να ξαναβραχει.
Θα πρεπει το δαπεδο να ειναι καθαρο (πλακακι η τσιμεντο)

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109697 από antisakis
xrysafis72
φιλε σακη και γιαννη θα ηθελα σαν ποιο παλιοι να ρωτησω κατι γιατι την επαθα σημερα(το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανεται).πηγα και πηρα ετοιμο υλικο απο πριονηστηριο ελατης σημερα χωρις το υγρασιομετρο και ακουστε το προβλημα μου,η καροτσα εχει της εξης διαστασης 4,5 μετρα επι 2 μετρα επι 95 υψος και υγρασια 40% καλα το ειδατε 40% :pinch: .και το πληρωσα το φορτιο αυτο 50 ευρω.θα ηθελα την γνωμη σας εαν ποσο την εχω πατηση?
θα μπορεσω να με τον ηλιο να κατεβασω την υγρασια στα θεμητα δεδομενα(12%υγρασια)?
με ενα περασμα απο των σφυρομυλο το κατεβασα απο 40%σε 36%.υπαρχει θεμα να χαλασω την ποιοτητα της πρωτης υλης(ελατο) ?

Σταζει νερο με λιγα λογια και δυσκολα θα στεγνωσει,αλλα αν το εχεις σε σκεπασμενη αποθηκη μπορεις να το χρησιμοποιησεις, θα παιρνεις απο πανω οτι ειναι ποιο στεγνο και θα το κανεις μιξη με ενα αλλο υλικο το οποιο εχει χασει την υγρασια του παραπανω απο οσο πρεπει.πρεπει πρωτα να κανεις δοκιμες σε μικρες ποσοτητες για να βρεις την σωστη αναλογια.
Ερωτηση:
Εχεις κανει σκετο ελατο πελλετ; αν ναι γινετε καλο πελλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109714 από xrysafis72

antisakis έγραψε: xrysafis72
φιλε σακη και γιαννη θα ηθελα σαν ποιο παλιοι να ρωτησω κατι γιατι την επαθα σημερα(το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανεται).πηγα και πηρα ετοιμο υλικο απο πριονηστηριο ελατης σημερα χωρις το υγρασιομετρο και ακουστε το προβλημα μου,η καροτσα εχει της εξης διαστασης 4,5 μετρα επι 2 μετρα επι 95 υψος και υγρασια 40% καλα το ειδατε 40% :pinch: .και το πληρωσα το φορτιο αυτο 50 ευρω.θα ηθελα την γνωμη σας εαν ποσο την εχω πατηση?
θα μπορεσω να με τον ηλιο να κατεβασω την υγρασια στα θεμητα δεδομενα(12%υγρασια)?
με ενα περασμα απο των σφυρομυλο το κατεβασα απο 40%σε 36%.υπαρχει θεμα να χαλασω την ποιοτητα της πρωτης υλης(ελατο) ?

Σταζει νερο με λιγα λογια και δυσκολα θα στεγνωσει,αλλα αν το εχεις σε σκεπασμενη αποθηκη μπορεις να το χρησιμοποιησεις, θα παιρνεις απο πανω οτι ειναι ποιο στεγνο και θα το κανεις μιξη με ενα αλλο υλικο το οποιο εχει χασει την υγρασια του παραπανω απο οσο πρεπει.πρεπει πρωτα να κανεις δοκιμες σε μικρες ποσοτητες για να βρεις την σωστη αναλογια.
Ερωτηση:
Εχεις κανει σκετο ελατο πελλετ; αν ναι γινετε καλο πελλετ;




εχω κανει πελλετ απο ελατο και ειναι ιδιο με το αυστριακο ,σε καυση και αποδωση.αλλα οταν ειχα ξερο ελατο το εδωσα στα φιλαρακια για να βγαλουν το χειμωνακα(8 τονακια)και ελεγα να αρχησω και για την παρτη μου αλλα επεσα σε "λακο".τωρα το περασα το υλικο απο σφυρομυλο και το απλωσα σε θερμοκηπειο :blink:




και το αλλο στην καροτσα γιατι ψαχνω οξεια βραστη.εχω κανει καποιο πειραματακι αλλα θα εχω αποτελεσματα το βραδυ


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109719 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Απλωσετο σε μια αποθηκη οσο ποιο λεπτη στρωση μπορεις.
Ανοιξε τα παραθυρα να κανει ρευμα και ανακατευετο δυο τρεις φορες τη μερα με ενα φτιαρι η αν εχεις μικρη μηχανη που κανουν τους κηπους.
Αν το κανης εξω θα χασης πολυ υλικο απο τον αερα και κινδυνεύει να ξαναβραχει.
Θα πρεπει το δαπεδο να ειναι καθαρο (πλακακι η τσιμεντο)


στρατη το εργαλιο το εχω αλλα θα μου διαλυση τα τσιμεντα η θα καταστεψω τα μαχερια απο το φρεζακι και μετα τον μπαχτσε με το πατοφτυαρο :lol:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109724 από kosmidis80
Μπραβο Δασκαλε Χρυσαφη!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τρανο παραδειγμα για το αν συμφερει και για το αν γινεται η παραγωγη πελλετ για ιδιοχρηση!

Εγω με την μικρουλα μου ξεπερασα σημερα στα 300+ κιλα παραγωγη. Πλεον η πρεσα μεταφερθηκε στο εργοστασιο που εργαζομαι στην Σινδο, εκει θα παταω καθε μερα μετα το σχολασμα 2-3 σακια για να ψιλοκαλυπτω τις αναγκες του χειμωνα που ερχεται. Παντως εχω ενα θεμα με υγρασια στο big bag Που ηρθε και το παω σιγα σιγα για να χανει υγρασια!

Υγ. στην πρεσα εκανα μια πατεντα για να μην σφιγγουν τελειως τα ραουλα πανω στην μητρα, αλλα να αφηνουν το 1-1μιση χιλιοστο που πρεπει για να μην εχουμε φθορες. Μπηκαν εσωτερικοι αποστατες μασιφ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109725 από kosmidis80
Α! πλεον η παραγωγη γινεται και με δωρεαν ρευμα! Οποτε Δωρεαν ρευμα, δωρεαν α υλη---> Δεν με συμφερει καθολου να βγαζω πελλετ για την παρτη μου :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ