Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87690 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε: Σκέφτομαι επίσης να φτιάξω και ένα άλλο χωνί που θα προσαρμοστεί στη πλαινή τρύπα των μαχαιριών, μεγαλύτερης διατομής πάνω, για να μπορούν να εισέρχονται ευκολότερα τα κλαδιά που έχουν σχετικά πολλά και κάπως απλωτά παρακλάδια.


Καλη η σκεψη σου περιμενω νεοτερα .
Εγω πρεπει να εχω στραβωσει την πλακα κανει μια μικρη κοιλια στο σημειο του μαχαιριου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87770 από Akhs1968
Καλησπέρα στην παρέα
Εχω ένα λεβητα βιομαζας ειναι δυνατόν να θρυματιζω ξύλα και να τα χρησιμοποιώ αυτούσια χωρίς να τα κάνω πελλετ και με τι μηχάνημα να γίνεται ο θρυματισμος; Πόσο ψιλά πρέπει να ειναι τα κομμάτια για να μην έχω πρόβλημα στην καύση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87850 από antisakis

Akhs1968 έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα
Εχω ένα λεβητα βιομαζας ειναι δυνατόν να θρυματιζω ξύλα και να τα χρησιμοποιώ αυτούσια χωρίς να τα κάνω πελλετ και με τι μηχάνημα να γίνεται ο θρυματισμος; Πόσο ψιλά πρέπει να ειναι τα κομμάτια για να μην έχω πρόβλημα στην καύση;


Για τον θρυμματισμο μπορεις να χρησιμοποιησεις οπιοδηποτε μηχανημα μπορει να θρυμματισει ξυλο .
Το υλικο πρεπει να εχει την σωστη υγρασια και μεγεθος τετοιο που να μην ζοριζει τον κοχλια μεταφορας. Για περισσοτερες πληροφοριες δες παρακατω στο καταλληλο θεμα:
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...&catid=62&Itemid=107
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87862 από Αχινός
Καλησπέρα και από μένα σε όλη την παρέα .Είμαι ελαιοπαραγωγός και ψάχνω να εκμεταλευτώ την ποσότητα των κλαδιών που θα προκύψει από το κλάδεμα των δέντρων τον άλλο μήνα .Από τα παλαιά χρόνια η οικογένειά μου τα κλαριά τα έκαιγαν σε τεράστιες φωτιές μέσα στο κτήμα.Αυτό το θεωρώ σπατάλη και μόλυνση της ατμόσφαιρας σε τεράστιο βαθμό ,από τη στιγμή που η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ .Εχω ψάξει για μηχανήματα παραγωγής pellet(θρυματιστές κλαδιών ,πρέσσες pelet,κλπ ) ,θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν γνωρίζετε που μπορεί κάποιος να αποτανθεί για να πάρει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις για να συσκευάσει το ξύλο σε οποιαδήποτε μορφή του (πριονίδι,pellet,μπριγκέτα ....κλπ) και να μπορέσει να το πουλήσει .
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87871 από dimlyk
δεν χρειαζεσαι πιστοποιησεις του υλικου για να το πουλησεις
εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αχινός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87901 από antisakis

Αχινός έγραψε: Καλησπέρα και από μένα σε όλη την παρέα .Είμαι ελαιοπαραγωγός και ψάχνω να εκμεταλευτώ την ποσότητα των κλαδιών που θα προκύψει από το κλάδεμα των δέντρων τον άλλο μήνα .Από τα παλαιά χρόνια η οικογένειά μου τα κλαριά τα έκαιγαν σε τεράστιες φωτιές μέσα στο κτήμα.Αυτό το θεωρώ σπατάλη και μόλυνση της ατμόσφαιρας σε τεράστιο βαθμό ,από τη στιγμή που η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ .Εχω ψάξει για μηχανήματα παραγωγής pellet(θρυματιστές κλαδιών ,πρέσσες pelet,κλπ ) ,θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν γνωρίζετε που μπορεί κάποιος να αποτανθεί για να πάρει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις για να συσκευάσει το ξύλο σε οποιαδήποτε μορφή του (πριονίδι,pellet,μπριγκέτα ....κλπ) και να μπορέσει να το πουλήσει .
Ευχαριστώ

Δηλαδη μιλαμε για 2000-3000 στρεμματα ελαιωνα και θελεις να εκμεταλλευτης το κλαδι στηνοντας μια μοναδα παραγωγης συσκευασιας πριονίδι,pellet,μπριγκέτα;
Τα μηχανηματα που ειναι κινεζικα;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ