Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93809 από stratis 1
Φωτη μηπως θα ηταν καλύτερα αντι να παιδεύεσαι, να αγορασεις το σφυρομυλο τον ιταλικο σαν του Κωστα??
Απο οτι λεει η αποδοση του ειναι ικανοποιητικη και η τιμη ειναι χαμηλη.
Το λεω γιατι στο τελος θα στοιχισουν οι πατεντες περισσοτερα.
Επειδη αυτα τα μηχανηματα ειναι απο λιγο εως πολυ επικίνδυνα και το ρισκο ατυχήματος μεγαλωνει οταν τα 'βελτιωνουμε'

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93827 από Βιομαζιστής
Βρε Φωτάρα, είναι η τρίτη φορά που σου κάνω την παρακάτω ερώτηση αλλά δείχνεις να θέλεις να αποφύγεις επιδεικτικά την απάντηση:



"Αν έχεις από αυτούς της πολύ μικρής ιππποδύναμης κλαδοτεμαχιστές κήπου μάλλον δεν θα πετύχει γιατί θα ζορίζεται. Έχει σφυριά μέσα; Αν δεν έχει, δεν θα μπορεί να τα περάσει από το κόσκινο. Με τι θα τα αλέθει σε μικρότερα κομμάτια έτσι ώστε να περάσουν;
Ο δικός μου ο σφυρόμυλος, μου παραδόθηκε με 3 διαφορετικής διατομής κόσκινα."


new.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=53&limitstart=300



Το δικό σου μηχάνημα είναι κλαδοτεμαχιστής.
Ούτε θρυμματιστής είναι, ούτε σφυρόμυλος.
Πως θέλεις να θρυμματίσει;
Δεν έχει κάτι που να αλέθει τα κομματάκια ξύλου που κόβονται από τα μαχαίρια έτσι ώστε να φτάσουν στο επιθυμητό μέγεθος για να περάσουν από το κόσκινο που τοποθέτησες.
Μόνο κόβει.
Το κόσκινο είναι άχρηστο αν δεν φτιάξεις μηχανισμό που να θρυμματίζει. (όπως σφυριά π.χ)
Τζάμπα παιδεύεσαι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93841 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Φιλε Κώστα δεν αποφευγω επιδεικτικά όπως λες να σου απαντω σε αυτό που με ρωτάς. προφανως μαλλον ισως δεν σου έχω δωσει να καταλάβεις τι ακριβώς επιδιώκω να κανω και αν μπορώ να το κάνω. παντως το εχω ξαναπει πως ο ηλεκτρικος θρυματιστης μου ειναι μικρης ισχύος 2.500 KW και προοριζεται για μικρες δουλιές κηπου. δεν εχει σφυρια, αλλά εχει μονον δύο οριζόντια και δύο καθετα περιστρεφόμενα μαχαίρια. φυσικά και εγω ρωτώ μέσα στην άγνοιά μου μπας και κατορθώσω να γλυτώσω καποια χρηματα και δεν αγοράσω μηχανημα σφυρόμυλο σαν τον δικό σου που αν βλέπω καλά στις φωτογραφίες που εβαλες στο φορουμ εχει μόνο τρια περιστρεφόμενα μαχαίρια. αν λοιπόν καταλαβα καλα και δεν παρερμήνευσα αυτο που είδα, ούτε και ο δικός σου έχει σφυριά. αν και πάλι δεν καταλαβαίνω κάτι ζητώ συγνώμη. πραγματικά δεν το ξερω το αντικείμενο και ρωτώ μπας και καταλάβω κατι. παντως απ΄ότι αντιλαμβάνομαι μαλλον ο Στρατής για άλλη μια φορα εχει δικιο και πρεπει να μην ασχολουμαι με πατεντες. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93844 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
και εχεις δικιο συνεχιζω να κανω το ιδιο λαθος. η εταιρεια το μηχανημα μου το ονομαζει ΄΄Ηλεκτρικος τεμαχιστης VIKING με σύστημα τεμαχισμού κλαδιών΄΄

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93847 από Βιομαζιστής

ftspetro έγραψε: Φιλε Κώστα δεν αποφευγω επιδεικτικά όπως λες να σου απαντω σε αυτό που με ρωτάς. προφανως μαλλον ισως δεν σου έχω δωσει να καταλάβεις τι ακριβώς επιδιώκω να κανω και αν μπορώ να το κάνω. παντως το εχω ξαναπει πως ο ηλεκτρικος θρυματιστης μου ειναι μικρης ισχύος 2.500 KW και προοριζεται για μικρες δουλιές κηπου. δεν εχει σφυρια, αλλά εχει μονον δύο οριζόντια και δύο καθετα περιστρεφόμενα μαχαίρια. φυσικά και εγω ρωτώ μέσα στην άγνοιά μου μπας και κατορθώσω να γλυτώσω καποια χρηματα και δεν αγοράσω μηχανημα σφυρόμυλο σαν τον δικό σου που αν βλέπω καλά στις φωτογραφίες που εβαλες στο φορουμ εχει μόνο τρια περιστρεφόμενα μαχαίρια. αν λοιπόν καταλαβα καλα και δεν παρερμήνευσα αυτο που είδα, ούτε και ο δικός σου έχει σφυριά. αν και πάλι δεν καταλαβαίνω κάτι ζητώ συγνώμη. πραγματικά δεν το ξερω το αντικείμενο και ρωτώ μπας και καταλάβω κατι. παντως απ΄ότι αντιλαμβάνομαι μαλλον ο Στρατής για άλλη μια φορα εχει δικιο και πρεπει να μην ασχολουμαι με πατεντες. :(




Ο δικός μου ο σφυρόμυλος είναι μικρότερος σε ισχύ από τον δικό σου κλαδοτεμαχιστή.
3HP = 2200 watt
Την ερώτηση σου την έκανα για να σε βοηθήσω να μην μπλέξεις. Εσύ όμως επέλεξες να μπλέξεις. :)
Αφού δεν είχες απάντηση για την ερώτησή μου, σημαίνει πως δεν γνώριζες πως δουλεύουν τα εν λόγω μηχανήματα. Δεν έπρεπε -κατά την άποψη μου- να προχωρήσεις.
Την ερώτηση δεν την έκανα για να σε επιπλήξω. Την έκανα μόνο και μόνο για να σε βοηθήσω.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93849 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
φιλε Κωστα καταλαβαίνω πως θες να με βοηθησεις. άλλωστε ασχολείσαι τοσες φορες μ εμενα. όμως καταλαβέ με, αυτες όλες οι ερωτήσεις μου ειναι απο αγνοια. απλα ειδα στις φωτογραφιες του σφυρομυλου σου πως εχει τρια περιστρεφομενα μαχαιρια και κόσκινα και τιποτε άλλο(αν τα λεω καλά) και μου γεννηθηκε η ιδεα μπας και κανω μετατροπη στο δικο μου μηχάνημα.προφανως απ οτι μου λες δεν γινεται και θα μπλεξω. παντως εσένα ο σφυρομυλός σου περα απο τα περιστρεφομενα μαχαιρια εχει και σφυρια? και πως ειναι αυτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ