Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91356 από stratis 1

thlanarass έγραψε: ποσοι τονοι τρυμα ειναι μαζεμενοι σε αυτους τους σορους?


Δεν το πιανει ολο η φωτογραφια αλλα ο λοφος αριστερα ηταν περιπου στους 15 με 20 τονους ξερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91357 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε: Αμάν βρε Στρατή! :woohoo:
Εδώ προσπαθούμε να δώσουμε χρηστικές οδηγίες στον ftspetro για να κατασκευάσει ένα κοσκινάκι χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία, για τον πλαστικό θρυμματιστή που έχει και εσύ φέρνεις σαν παράδειγμα τον εαυτό σου που κόβεις 10 τόνους υλικό στην καθισιά σου;
:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ε, άμα κόβεις πέτρες και μέταλλα και τα 5 mm λίγα είναι.
:woohoo: :woohoo: :woohoo:
:silly:

Εγώ να σου πω την αλήθεια... τα αποφεύγω.
:P



Κωστα ενας απο τους λογους που οι κινεζικες μηχανες δεν ειναι αποδοτικες και δεν κανουν αποσβεση,ειναι γιατι δεν εχουν χονδρα σιδερα.
Η λαμαρινα κοστιζει περιπου 1 ευρω το κιλο.
Σαν κοστος ειναι αμελητεο ακομα και αν διπλασιαστει η τριπλασιαστει γιατι θα χρειαστει για το κοσκινο 2 κιλα το πολυ.
Μην νομιζεις οτι εχει μεγαλη διαφορα η φθορα που προκαλει το ξυλο σε σχεση με την πετρα.
Ιδικα οταν ειναι ξερο.
Γιαυτο λεω οτι οσο ποιο στιβαρο και μεγαλο ειναι το μηχανημα τοσο ποιο ευκολα μπορεις να κανης αποσβεση.
Δεν πειραζει αν χαλασει 2 τρυπανακια παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91366 από xrysafis72
stratis 1@
τοσο θρυμα μαζεμενω δεν αναβει ,δεν σαπιζει στρατη?
ειναι και χειμωνας με βροχες!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91377 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε: stratis 1@
τοσο θρυμα μαζεμενω δεν αναβει ,δεν σαπιζει στρατη?
ειναι και χειμωνας με βροχες!!!



Απο την ανοιξη που αρχιζω να μαζευω μεχρι το καλοκαιρι, ακομα και να φαει μερικες βροχες δεν παθαινει ζημια.
Αν μεινει ολο το χειμωνα χωρις σκεπασμα τοτε σαπιζει.
Καλο ειναι να φτιαξεις ενα προχειρο στεγαστρο με απλη λαμαρινα για να το χρησιμοποιης και σαν αποθηκη για τα πελλετ.

Η φωτογραφια ειναι απο περυσι το καλοκαιρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91583 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Κωστα και Στρατή καλησπερα. φιλοι μου δεν υπαρχει λογος να αναγάγουμε σε πρωταθλητισμό τα κόσκινα του Φώτη. χαχα. επειδη προς το παρον δεν ξερω αν το μηχανημα μου εχει την δυνατοτητα να υποστεί τροποποιηση και να μεταλλαχθεί σε σφυρόμυλο, γιαυτο για αρχη και για ευκολία στην κατασκευή, θα ακολουθησω την γνωμη του Κώστα και εν συνεχεία αν το όλο πράγμα δουλεψει, τοτε προφανως λογω απόδοσης, θα δοκιμασω να φτιάξω τα κόσκινα στις διαστάσεις που μου λεει ο Στρατής. αυριο θα παω για τις αγορες των λαμαρινων και μετά απο μια βδομάδα ελπιζω να εχω καλά νεα για μενα. ευχαριστω και παλι. Κωστα σιγα σιγα πλησιαζει και ο καιρος για το καφεδακι στην Χαλκιδα ετσι? :) :)καλο βραδυ σε ολους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91732 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
λοιπον Κωστα και Στρατή βρηκα λαμαρινα διατρητη και θα ξεκινησω με παχος 1mm και διατομη τρυπας 6mm. μαυρη λαμαρινα τα 2μετρα επι 1 μετρο 35 ευρω συν ΦΠΑ. επισης Στρατή ρωτησα για το μοτερ και τους υποπολαπλασιαστες που εχεις για την τροποποιηση για να αναδεύεις το πριονιδι και μου ειπαν για να μου δωσουν τιμη πρεπει να τους δωσω και άλλα στοιχεια για το μοτερ και τους υποπολαπλασιαστες. θα μπορουσες να μου πεις στους υποπολαπλασιαστες τι γραφει στο type? στα πλαγια των υποπολαπλασιαστων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ