Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91086 από Βιομαζιστής
Καλημέρα.
Αν έχεις από αυτούς της πολύ μικρής ιππποδύναμης κλαδοτεμαχιστές κήπου μάλλον δεν θα πετύχει γιατί θα ζορίζεται. Έχει σφυριά μέσα; Αν δεν έχει, δεν θα μπορεί να τα περάσει από το κόσκινο. Με τι θα τα αλέθει σε μικρότερα κομμάτια έτσι ώστε να περάσουν;
Ο δικός μου ο σφυρόμυλος, μου παραδόθηκε με 3 διαφορετικής διατομής κόσκινα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91096 από xrysafis72
επιστημωνα καμια ιδεα για την τοποθετηση της αναρωφηση? :cheer:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91110 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: επιστημωνα καμια ιδεα για την τοποθετηση της αναρωφηση? :cheer:


Κατά αρχήν αυτός δεν είναι απορροφητήρας - είναι γουρούνι!!!
Η ισχύς του θα είναι τεράστια όμως - μπορεί να χρειαστείς και κυκλώνα τελικά. :lol:
Δεύτερον , θα πρέπει να φτιάξεις ένα σύστημα για παίρνεις από κάτω τον αέρα σε δύο ή σε τρία σημεία που θα καταλήγουν στην είσοδο του απορροφητήρα - από ότι είδα έχεις και τους σωλήνες να τους τοποθετήσεις.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91161 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
φιλε ο κλαδοτεμαχιστης μου, ειναι ενας ηλεκτρικος VIGING της STIHL μοντέλο GE 150. δεν ειναι καποιο σοβαρο μηχάνημα, αλλα μου ηρθε η ιδεα βλεποντας τον τροπο που κανεις εσυ τα θρυμματα σου πολύ λεπτότερα με τον σφυρομυλο δημητριακων. αυτη τη στιγμη δεν εχω δυνατοτητα να βαλω φωτογραφια του μηχανηματος, αλλά αν μπορεις να καταλαβεις η όλη δουλειά με το μηχάνημα γινεται απο εναν περιστρεφομενο δίσκο που εχει πανω του δυο καθετα και δυο οριζόντια μαχαιρια. επισης ο περιστερφομενος δισκος εχει σε ενα σημειο ενα κενο, όπου απο εκει περνα το θρυμμα. εκει έλεγα να κανω καποια πατεντα βαζοντας καποια κοσκινα. όμως δυστυχως εγω δεν εχω. υπαρχει καποια ιδεα για να το προσπαθησω? δηλαδη το κομματι του μεταλου που εγω θελω να χρησιμοποιήσω για κοσκινο τι μέταλο να ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91163 από stratis 1

ftspetro έγραψε: φιλε ο κλαδοτεμαχιστης μου, ειναι ενας ηλεκτρικος VIGING της STIHL μοντέλο GE 150. δεν ειναι καποιο σοβαρο μηχάνημα, αλλα μου ηρθε η ιδεα βλεποντας τον τροπο που κανεις εσυ τα θρυμματα σου πολύ λεπτότερα με τον σφυρομυλο δημητριακων. αυτη τη στιγμη δεν εχω δυνατοτητα να βαλω φωτογραφια του μηχανηματος, αλλά αν μπορεις να καταλαβεις η όλη δουλειά με το μηχάνημα γινεται απο εναν περιστρεφομενο δίσκο που εχει πανω του δυο καθετα και δυο οριζόντια μαχαιρια. επισης ο περιστερφομενος δισκος εχει σε ενα σημειο ενα κενο, όπου απο εκει περνα το θρυμμα. εκει έλεγα να κανω καποια πατεντα βαζοντας καποια κοσκινα. όμως δυστυχως εγω δεν εχω. υπαρχει καποια ιδεα για να το προσπαθησω? δηλαδη το κομματι του μεταλου που εγω θελω να χρησιμοποιήσω για κοσκινο τι μέταλο να ειναι?



λαμαρινα απλη ειναι που θα τη κοψεις στα μετρα σου σε ενα μηχανουργειο.
υπαρχουν ετοιμες τρυπημενες η θα την τρυπησης εσυ.
να εχει παχος απο 3 χιλιοστα και πανω για να μην χαλα ευκολα και την τρυπα καντην 10 χιλιοστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91170 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Στρατή καλησπερα. σ ευχαριστω πολύ για την πληροφορια. αυτη την εβδομαδα θα ειμαι Αθηνα. ελπιζω από την άλλη βδομαδα να κανω την προσπαθεια και θα σου πω τι αποτελεσμα εχω. για τον θρυματιστη GTS 1300 απο τον Πειραια, η τιμη αυξήθηκε επιπλέον 200 ευρω, δηλαδη σημερινη τιμη 2600 ευρω. τα μαχαιρια που με ρωτησες απ οτι μου ειπαν κανουν περιπου 90 ευρω, αλλά προς το παρόν ακομα δεν μπορουν να μου διευκρινήσουν αν ειναι το ζευγάρι ή το ένα μαχαίρι. εκτιμω πως θα ειναι για το καθε ενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ