Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5317 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

navarxos έγραψε: η πρεσσα που φτιαξαμε ειναι υδραυλικη, πρεσσαρονται σε σωληνα, ξεκιναει περιπου φ140 και η μητρα ειναι φ90, με την πιεση που δεχονται γινεται η συγκοληση, για να ειμαστε ειλικρινεις για λογους οικονομικους δεν μετρησαμε ποση πιεση εξασκουμε, γελοιο ακουγετεαι αλλα ετσι ειναι, δεν θελαμε να μπουμε σε δανεια και αλλα, αυτο ειναι αλλη ιστορια θα εχουμε να τα λεμε!!!
παντως 10 ιπποι τριφασικος κινητηρας αν ειναι σκετο ξυλο υλικο ζοριζεται πολυ θελει μιξ με μαλακο υλικο!!!!!
σιγουρα με τετοιες πιεσεις γινετα συγκοληση!!!!
τωρα τα καλουπια που βγαζουμε ειναι στρογγυλα φ90 και μηνος 12 με 13 εκατοστα και βαρος γυρω στα 850 γραμ. αναλογα παντα με το υλικο!!!!
αυτο που εχει κανει ο γιωργος με το μουλιασμα το εκανα το καλοκαιρι, καταπληκτικες τις εκαψα μια χαρα, της αφηνα στη σομπα ολη νυχτα , και το πρωι ειχαν μεινει ακομη καρβουνα!!!


ναυαρχε μπορεις να ανεβασεις φωτο απο τα μηχανηματα σου και την παραγωγη σου? ως γνωστον..μια εικονα,χιλιες λεξεις!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5319 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

^silent_power^ έγραψε: το TAARUP που αγορασαται απλα συλλεγη απο το εδαφος το αχυρο κλπ ή μπορει και να θερισει?


silent_power εγώ δεν εχω αυτό το μηχάνημα αλλα επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του, γνωρίζω πως αντικαθιστώντας το μαχαίρι του μηχανήματος με αυτό της φωτογραφίας,μπορεί να θερίσει καλαμπόκι, αγριοαγκινάρα κτλ,χωρίς ωστόσο να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.




Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jose pelleto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5340 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

^silent_power^ έγραψε:

navarxos έγραψε: Στη περιοχη Διδυμοτειχου ειμαστε τρια ατο μα, εχουμε ξεκινησει απο το καλοκαιρι, φτιαχνουμε μια μπρικετομηχανη, υδραυλικη, απο μπουκαλα εσκαφεα, ηλεκτροκινητητηρες 3φασικοι 10 ιππων, καποιους αυτοματισμους, ακονη βεβαια την φτιαχνουμε, γιατι ετσι πιστευαμε οτι θα εβγαινε πιο φτηνα!!!!
βρηκαμε χωρο, βαλαμε τριφασικο ρευμα κλπ, σφυρομυλο, σαν και αυτους που αλεθαν σιταρι, με τα κοσκινα του ολα καλα!!!
σπειραμε 100 στρεμματα αγριοαγκιναρα, δεν βγηκε τιποτα και το ακριβοπληρωσαμε, αγορασσαμε ενα TAARUP απο γερμανια, για να μαζευουμε το αχυρο, γιατι εδω πανω εχουμε παρα πολυ και τα πεταμε, οπως και αλλα , καλαμποκιες, βαμβακιες, εχουμε τρακτερ, πλατφορμες, τις ανασκευασαμε για να τα κουβαλαμε, ισως να τα λεω καπως μπερδεμενα ας με συγχωρεσετε!!!
Δοκιμες για να βγαλουμε μπριγκετα καναμε, και μαλιστα με πολυ αριστα αποτελεσματα!!!!! η υγρασια να ειναι στο προβλεπομενο πολυ σημαντικος παραγοντας, απο αχυρο καταπληκτικες, ελαφριες βεβαια, αλλα τρομερο καψιμο, και με πολυ σταχτη, αχυρο και χαρτι 50-50 πολυ σφικτο και βαρυ με πολυ καλο δεσιμο λογω χαρτιου, καλυτερο απο σκετο αχυρο, οσο δε απο βελανιδια, αλλο πραγμα!!!!
απο το καλοκαιρι και μετα θα μαζευουμε τα αγριοχορτα, γιατι δοκιμασαμε λιγο, καταπληκτικη μπρικεττα!!!!
εγω ο ιδιος μαζεψα σπορο γαιδουραγκαθου απο εδω, τοπικα, κανω πειραματα σε κεσεδακια, δηλ. βαμακι,νερο σπορους, πανω στο καλοριφερ για να σκασει να φυτρωσει, αυτο τιποτα, δεν καταλαβαινω!!!!


καλωςηρθες ναυαρχε!
η εμπειρια σου στο ολο ενχηρημα για την παραγωγη μπρικεττας θα βοηθυσει αρκετα εμας τους απειρους!
απαντησε μου σε μερικες αποριες μου:
τον σφυρομηλλο τον εχετε κανει μετατροπη για να μπορειτε να τροφοδοτητε?
ειπες οτι η υγρασια πρεπει να ειναι στα προβλεπομενα.το σταχι δεν εχει υγρασια.πρεπει να γινει υγρο.με ποιο τροπο ανεβαζετε την υγρασια και ποσο?
το TAARUP που αγορασαται απλα συλλεγη απο το εδαφος το αχυρο κλπ ή μπορει και να θερισει?



1.Τον σφυρομυλλο δεν τροποιησαμε, αλλα θα το τροποποιησουμε με την χοανη προς τα πανω!!!
2. Η προβλεπομενη υγρασια πρεπει να ειναι 12-17% αν ειναι περισοτερη, εγκλοβιζεται νερο με την συμπιεση, και βγαινει απο την μητρα λες και σκαει κανονι(λειτουργει το νερο''υγρασια'' οπως το υδραυλικο), ενα δευτερο βγαινει η μπριγκετα, αμεσως μετα διογκωνετα και τριβετε!!!
3. το αχυρο εχει την υγρασια του οταν το μαζευουμε την προλεπομενη συμφωνα με το παραπανω αλλα δεν κολαει απο μονο του, διαλυεται χρειαζεται ξυλο η χαρτι και γινεται και πολυ ωραια μπριγκετα(σημερα κυριακη 22 ιαν 2012 ηταν να παρουμε την μπρικετομηχανη που φτιαχνουμε, αλλα παλι τιποτα!!! πονεμενη ιστορια, μπλεξαμε!!!)
4. Το TAARUP, οντως το πηραμε, οπως αλωνιζει η αλωνιστικη μηχανη, αφηνει πισω μαι σειτα σλαματα περιπου 90 με 1 μετρο σλαμα και με τα ελευθερα σφυρια που εχει και με την ταχυτητα στρεψης που εχουν απο το χωνι το ριχνουν πανω στο σιλο που σερνουμε κοτσαρισμενο πανω στο TAARUP .
επισης μπορει να λειτουργησει και σαν καταστροφεας, δεν μπορει να κανει ενσιρωση σε πρασινα καλομποκια στα ξερα καλαμποκια κατι κανει, στις βαμβακιες κανει τρομερη δουλεια, το προβλημα ειναι, οτι εχουν πολλη υγρασια οι βαμβακιες, οταν μαζευεται το βαμβακι απο τα μεσα οκτωβρη μεχρι τα μεσα νοεμβρη επικρατουν συνθηκες ομιχλωδεις, χωρια οτι αυτοι που εχουν τα βαμβακια και τα εχουν μαζεψει βιαζονται να κανουν καταστροφεα για να ξανασπειρουν πιθανον σταρια η (διαζ) οργωματα για την ανοιξη, οποτε πρεπει να εχεις χωρους, αποθηκες τεραστιες για την αποθηκευση της βαμβακιας και βεβαι θα χρειαστει ξηραντηρας(ειδα εδω μεσα στο φορουμ κατι ωραιες ιδεες)!!
επισης με το μηχανημα θα μαζευουμε εκει στο τελος αυγουστου αγριοχορτα απο τους '' κελεμεδες'' που τους λεμε εμεις απο χωραφια αγραναπαυσης, να δειτε μπριφκετα απο αγριοχορτα αλλο πραγμα και καψιμο κατσε καλα, σταχτη παραπανισια βεβαια, τα αγριααγκαθα αυτα ειναι τρομερα, βεβαι παντα μιξ 70 με 30 ξυλο χαρτι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5341 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

^silent_power^ έγραψε:

navarxos έγραψε: η πρεσσα που φτιαξαμε ειναι υδραυλικη, πρεσσαρονται σε σωληνα, ξεκιναει περιπου φ140 και η μητρα ειναι φ90, με την πιεση που δεχονται γινεται η συγκοληση, για να ειμαστε ειλικρινεις για λογους οικονομικους δεν μετρησαμε ποση πιεση εξασκουμε, γελοιο ακουγετεαι αλλα ετσι ειναι, δεν θελαμε να μπουμε σε δανεια και αλλα, αυτο ειναι αλλη ιστορια θα εχουμε να τα λεμε!!!
παντως 10 ιπποι τριφασικος κινητηρας αν ειναι σκετο ξυλο υλικο ζοριζεται πολυ θελει μιξ με μαλακο υλικο!!!!!
σιγουρα με τετοιες πιεσεις γινετα συγκοληση!!!!
τωρα τα καλουπια που βγαζουμε ειναι στρογγυλα φ90 και μηνος 12 με 13 εκατοστα και βαρος γυρω στα 850 γραμ. αναλογα παντα με το υλικο!!!!
αυτο που εχει κανει ο γιωργος με το μουλιασμα το εκανα το καλοκαιρι, καταπληκτικες τις εκαψα μια χαρα, της αφηνα στη σομπα ολη νυχτα , και το πρωι ειχαν μεινει ακομη καρβουνα!!!


ναυαρχε μπορεις να ανεβασεις φωτο απο τα μηχανηματα σου και την παραγωγη σου? ως γνωστον..μια εικονα,χιλιες λεξεις!!!



Υποσχομαι οτι θα το κανω με μεγαλη μου ευχαριστηση, θελω μονο να με συγχωρεσετε γιατι ειμαι κανουργιος και δεν τα καταφερνω με τους υπολογιστες, ανεβασμα φωτο και τα σχετικα ,αλλα θα πιεσω την κορακλα μου να το κανει!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5450 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: το TAARUP που αγορασαται απλα συλλεγη απο το εδαφος το αχυρο κλπ ή μπορει και να θερισει?


silent_power εγώ δεν εχω αυτό το μηχάνημα αλλα επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του, γνωρίζω πως αντικαθιστώντας το μαχαίρι του μηχανήματος με αυτό της φωτογραφίας,μπορεί να θερίσει καλαμπόκι, αγριοαγκινάρα κτλ,χωρίς ωστόσο να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.

στην πρωτη φωτο,το μηχανημα μπορει να συλλεξει απο το εδαφος και να στειλη πισω στην καροτσα,υλικα οπως χορτα τριφφυλι αχυρο κλπ, τα οποια ειναι σε σειρες. δεν μπορει να θερισει,απλα μπορει να συλλεξει και τιποτα παραπανω.επισης δεν μπορει να συλλεξει βαρια υλικα οπως για παραδειγμα κλαδια.
το εξαρτημα της δευτερης φωτο ειναι για να κοβει καλαμποκιεσ αγριαγγιναρα και οτι αλλο ειναι σπαρμενο σε σειρες οπως και τα παραπανω.
δεν ηξερα οτι αυτα τα μηχανηματα μπορουν να αλλαξουν εξαρτημα μπροστα.
παντως πιστευω οτι το μηχανημα του ναυαρχου ειναι διαφορετικο για μπορει και θεριζει.
εχει καποια αλλα μηχανηματα του ειδιου τυπου τα οποια απο κατω φερουν σφυρια, που κοβουν οτιδηποτε περασει απο κατω και το εκτοξευουν πισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5452 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Υποσχομαι οτι θα το κανω με μεγαλη μου ευχαριστηση, θελω μονο να με συγχωρεσετε γιατι ειμαι κανουργιος και δεν τα καταφερνω με τους υπολογιστες, ανεβασμα φωτο και τα σχετικα ,αλλα θα πιεσω την κορακλα μου να το κανει!!!![/quote]

οι νεες γενιες τα καταφερνουν πολυ καλητερα σε θεματα τεχνολογιας! περιμενουμε τις φωτο οταν θα εχει χρονο να σου τις ανεβασει. επισης αν σου ειναι ευκολο ανεβασε και μια φωτο απο το TAARUP σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ