Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90843 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;

degeor έγραψε: Προσπαθώ δύο μέρες να καταλάβω τι ακριβώς λέει ο Στέλιος και τίποτα :( . Σήμερα μετά το τελευταίο μήνυμα νομίζω ότι επιτέλους κατάλαβα :) . Αναφέρεται μόνο σε μονοκατοικίες (και όχι σε πολυκατοικίες) με εσωτερική σκάλα που ενώνει 2 ή περισσότερα επίπεδα και λέει ότι λόγω της διαφοράς πίεσης μεταξύ των επιπέδων που επικοινωνούν μεταξύ τους εξουδετερώνεται ο υπερβολικός ελκυσμός και ότι αυτό δεν ισχύει σε πολυκατοικίες είτε με εσωτερική καπνοδόχο μεταξύ των ορόφων είτε με εξωτερική γιατί οι κατοικίες στους ορόφους δεν επικοινωνούν μεταξύ τους (είναι οριζόντιες). Αυτό νομίζω προσπαθεί να πει και χωρίς να ξέρω αν ισχύει ;)


απλα δεν θελει να καταλαβει
αν ανοιξουμε την εξωτερικη πορτα οπως τα λεει οποτε επικοινωνουμε μεσω κλιμακοστασιου με την ταρατσα μηδενιζουμε τον ελκυσμο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91064 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Σε πολυκατοικια με εσωτερικη (αναγκαστικα) σκαλα και ασανσερ ισχυουν απολυτα αυτα που λεω. Και η πιο στενη χαραμαδα της πιο σφραγισμενης εισοδου αρκει για να διαμοιραστει η πιεση οπως γουσταρει αυτη και οχι εμεις. Αν το καταλαβαιναν ολοι αυτο τα περισσοτερα (το 90%) τζακια σε μεγαλες οικοδομες που καπνιζουν θα εστρωναν. degor καπνοδοχος ειναι ΜΟΝΟ το κοματι μεσα στο σπιτι συν το κοματι πανω απο την ταρατσα, δεν νομιζω να λεγεται πιο λιανα αυτο και να σαι χαζος να μην το καταλαβαινεις. Το να μην το δεχεσαι σαν αποψη λογω αγνοιας σου, (κατα τ γνωμη μου παντα και αυτο περι αγνοιας) ειναι αλλο θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91066 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
απλα δεν θελει να καταλαβει
αν ανοιξουμε την εξωτερικη πορτα οπως τα λεει οποτε επικοινωνουμε μεσω κλιμακοστασιου με την ταρατσα μηδενιζουμε τον ελκυσμο :)[/quote]







Οσο η καπνοδοχος ειναι σε μικροτερο υψος απο το σπιτακι της σκαλας σε μια ταρατσα θα εχει προβληματα οτι και να λες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostkarv

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91095 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
εξαρταται απ την αποσταση που ειναι απ το σπιτακι...κι οχι μονο απ το υψος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

εσυ για ποια πιεση μιλας?
γιατι η πιεση και στον 1ο οροφο και στον 5ο ειναι ιδια ...η ατμοσφαιρικη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91101 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Εξαρταται και απο το υψος και απο την αποσταση και απο τα διπλανα κτιρια
Σε μια πολυκατοικια εχουμε ενα τζακι στο πρωτο οροφο και ενα στον εκτο και τα δυο καπνιζουν.
τι κανουμε?
Κοιταμε παντα τον εξωτερικο αερα και το υψος της καμιναδας απο την ταρατσα και πανω, χωρις να λαβουμε υποψην τα ενδιαμεσα μετρα που εχει ο πρωτος.αυτα παντα σε συνδυασμο με το τι κατασκευη ειναι τα τζακια αυτα.κοιταμε παντα και το τι καπελο εχουν.
πολλες φορες τα τζακια που ειναι απο το δευτερο και κατω παρουσιαζουν προβληματα πιο πολυ οταν βρεχει και οταν εχει μεγαλη απνοια

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91147 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
@Στέλιος1
Στέλιος, 1ον δεν θεωρώ τον εαυτό μου χαζό, και δεν δέχομαι κανείς μα κανείς να με αναφέρει έτσι. 2ον όταν διαβάζεις κάτι να κοιτάς πρώτα ποιός γράφει τι και μετά να σχολιάζεις. Εγώ είπα ότι προσπαθώ 2 ημέρες να καταλάβω τι εννοείς και όταν κατάλαβα είπα ότι δεν ξέρω αυτό που λες αν ισχύει γιατί δεν γνωρίζω, είναι αυτό κατακριτέο λοιπόν. Τώρα αν διάβασες τίποτα άλλο και νόμιζες ότι το έγραψα εγώ τι να πω;;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ